Προς το περιεχόμενο

Ο Έλληνας και το τσιγάρο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην ξαναπιάσουμε την συζήτηση για τους γερμανούς, είναι ξεκάθαρη η βλακεία που κάναμε πρίν κάποιες δεκαετίες.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 404
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ok, αλλά... εννοώ απλώς ότι δε γίνεται να είμαστε υπέρ όταν δείχνει "αντικαθεστωτικό" και κατά otherwise. ;)

 

απλα επειδη ισως δεν εγινα αντιληπτος να πω οτι ΣΥΜΦΩΝΩ 100% με ΟΛΑ οσα εγραψες παραπανω ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δηλαδη σοβαρα πιστευεις οτι εκανες κατι δυσκολο ή σημαντικο ?

Εγω δεν παιρνω επειδη δεν συμφωνω με το μετρο.

Δε με νοιάζει αν είναι δύσκολο ή σημαντικό, αλλά είναι απλά κάτι που οι πιο πολλοί δεν το κάνουν για διαφόρους λόγους... ;)

 

Και φυσικά μπορείς να μη συμφωνείς με κάποιο βλαμμένο νόμο (που είναι χαζός, έτσι που είναι διατυπωμένος) και να μην καταγγείλεις κάποιον ποδηλάτη, πχ (το ξέρω ότι έχει καταργηθεί, έχω ρωτήσει αστυνόμους στο δρόμο και έχω ψάξει γενικά... ;)). Αλλίμονο.

 

Αλλά παραμένει κάτι που είναι ταμπού στην Ελλάδα (έγινα ρουφιάνος τώρα... μπράβο μου) και κάτι δύσκολο.

 

Μάνο: Νόμιζα ότι έλεγες 2,1616... και λέω... "μπράβο τα παιδιά στη Κωζάνη"...  :-[

 

Δε ξέρω τι μπορείς να κάνεις ομολογώ, και φυσικά πρόκειται για κάτι εξαιρετικά σοβαρό! Απλά δε ξέρω τι να πω και τι να προτείνω... Καταγγελεία πού; Έχεις δίκιο... Απλά το ένα δεν αναιρεί το άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,το προβλημα στην ελλαδα ειναι οτι το καπνισμα ειναι κοινωνικα αποδεκτο .ας πουμε οτι  καπνιζουνε οι μισοι ,οι αλλοι μισοι μη καπνιστες πολιτες λοιπον το αποδεχονται χωρις αντιδρασεις οποτε αυτοι που διαμαρτυρονται και αγωνιζονται για κατι καλυτερο ειναι παρα πολυ λιγοι (δυτυχως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα το προβλημα στην Ελλαδα ειναι οτι ΤΑ ΠΑΝΤΑ ανεχομαστε και μονιμως κλαιγομαστε.....

 

Η μεγαλυτερη απορια των ξενων φιλων μου που ποτε-ποτε ερχονται στην Ελλαδα ειναι πως ειναι δυνατον το 90% των Ελληνων που ειναι μια χαρα ανθρωποι να ανεχονται το 10% που ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ λαλακες,τραμπουκοι και καφροι να τους καταδυναστευουν και να τους κανουν τη ζωη τους μαυρη....τους εξηγω βεβαιως οτι οι περισσοτεροι απο εμας ΡΑΓΙΑΔΕΣ γεννηθηκαμε,ΡΑΓΙΑΔΕΣ θα πεθανουμε... :-[

 

ΟΛΟΙ οι φιλοι μου ειναι καπνιστες (οπως αλλωστε ημουν και εγω παλια) ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ δεν εχει ΔΙΑΝΟΗΘΕΙ να καπνισει σε κλειστο χωρο χωρις να ρωτησει πρωτα αν ενοχλει,δεν χρειαζονται ΝΟΜΟΙ για αυτα τα πραγματα, στοιχειωδης γνωση των κανονων συμπεριφορας & ευγενιας χρειαζεται....αλλα αν εισαι ΚΑΦΡΟΣ ,εισαι ΚΑΦΡΟΣ...

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα το προβλημα στην Ελλαδα ειναι οτι ΤΑ ΠΑΝΤΑ ανεχομαστε και μονιμως κλαιγομαστε.....

 

Η μεγαλυτερη απορια των ξενων φιλων μου που ποτε-ποτε ερχονται στην Ελλαδα ειναι πως ειναι δυνατον το 90% των Ελληνων που ειναι μια χαρα ανθρωποι να ανεχονται το 10% που ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ λαλακες,τραμπουκοι και καφροι να τους καταδυναστευουν και να τους κανουν τη ζωη τους μαυρη....τους εξηγω βεβαιως οτι οι περισσοτεροι απο εμας ΡΑΓΙΑΔΕΣ γεννηθηκαμε,ΡΑΓΙΑΔΕΣ θα πεθανουμε... :-[

 

ΟΛΟΙ οι φιλοι μου ειναι καπνιστες (οπως αλλωστε ημουν και εγω παλια) ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ δεν εχει ΔΙΑΝΟΗΘΕΙ να καπνισει σε κλειστο χωρο χωρις να ρωτησει πρωτα αν ενοχλει,δεν χρειαζονται ΝΟΜΟΙ για αυτα τα πραγματα, στοιχειωδης γνωση των κανονων συμπεριφορας & ευγενιας χρειαζεται....αλλα αν εισαι ΚΑΦΡΟΣ ,εισαι ΚΑΦΡΟΣ...

ΑΚριβως... Ειναι θεμα παιδειας (και ελλειψης της) κυριως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθωντας το παραδειγμα του Νικολα την Κυριακη το μεσημερι πηρα  την Αστυνομια γιατι εκανα το λαθος να παω σε μια ταβερνα στη γειτονια μου οπου δεν μπορουσες να ΔΕΙΣ ,ποσο μαλλον να φας,μπροστα σου απο τον καπνο,σημειωτεον σε ολους τους τοιχους υπηρχαν πινακιδες που.... υπενθυμιζαν οτι το καπνισμα απαγορευεται.....,τα βρωμερα γουρουνια-πελατες (και φυσικα ΟΛΑ ΤΑ ΓΚΑΡΣΟΝΙΑ,ΟΙ ΜΑΓΕΙΡΕΣ & Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ) που σημειωτεον ειχαν μαζι τους και τα ΠΑΙΔΙΑ τους (μετρησα τουλαχιστον 4 καροτσακια) φυσικα καπνιζαν με την ανεση τους  .

 

Προς μεγαλη μου εκπληξη ΗΡΘΕ η αστυνομια (δεν εχω.... οικογενεια  ::) και ετσι οταν ρωτησαν ΠΟΙΟΣ τους καλεσε ........το...παραδεχτηκα οτι ημουν εγω....)....να δειτε για ποτε ολοι οι "μαγκες"...αντιρουφιανοι-επαναστατες εσβυσαν τα τσιγαρα και σφυραγαν ...αδιαφορα να μην το πιστευετε (δεν περιμενα αλλωστε κατι το διαφορετικο απο τετοιους τυπους),φυσικα ΕΓΙΝΕ ΜΗΝΥΣΗ στον μαγαζατορα απο την αστυνομια (ειναι ΑΥΤΑΠΑΓΓΕΛΤΗ μια και μιλαμε για ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ ΝΟΜΟΥ του ΚΡΑΤΟΥΣ)   ,ο αστυνομικος μου ειπε οτι ΟΝΤΩΣ ο μαγαζατορας θα πληρωσει ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ προστιμο & υπαρχει περιπτωση να χασει και την αδεια του αν γινουν ακομα 3 καταγγελιες...

 

Εκπληξη δε μου εκανε η σοβαροτητα και η προθυμια των αστυνομικων (οι οποιοι μαλιστα ηταν νεα παιδια και ευγενεστατα)

 

Αρα τα πραγματα ειναι απλα,ΚΑΛΕΙΤΕ την ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ και ξεχαστε καταγγελιες και τηλεφωνικα νουμερα....

 

νησαφι πια με τη λαλακια σε αυτη τη χωρα....

 

για οσους ενδιαφερονται ο ΝΟΜΟΣ ειναι ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ

 

Με βάση τον νόμο 3730/2008 επιβάλλονται τα εξής πρόστιμα για τους παραβάτες του νόμου:

 

• Πρόστιμο έως 1.000 ευρώ σε κάθε υπεύθυνο διαχείρισης και λειτουργίας του καταστήματος που επιτρέπει ή ανέχεται το κάπνισμα σε κλειστό χώρο του καταστήματος ή παραβιάζει το άρθρο 3 του νόμου 3730/2008.

 

• Το συγκεκριμένο ύψος του προστίμου θα επιβάλλεται ανάλογα με τη σοβαρότητα τις παράβασης, το μέγεθος και τον κύκλο εργασιών τις επιχείρησης καθώς και τα μέτρα που έχει λάβει ο κάθε υπεύθυνος για την αποφυγή τις παράβασης.

 

• Σε περίπτωση υποτροπής (δεύτερης παράβασης) επιβάλλεται για κάθε παράβαση πρόστιμο έως και 2.000 ευρώ βάσει των ιδίων κριτηρίων

 

• Σε περίπτωση τρίτης παράβασης επιβάλλεται πρόστιμο από 2.000 έως 20.000 ευρώ.

 

• Σε περίπτωση τέταρτης και κάθε επόμενης παράβασης ανακαλείται προσωρινά η οριστική άδεια λειτουργίας, με απόφαση τις αρμόδιας Αρχής, που χορήγησε τη σχετική άδεια.

 

• Στους πολίτες που καπνίζουν σε χώρους μη καπνιζόντων (παραβάτες του άρθρου 3 του νόμου 3730/2008) επιβάλλεται πρόστιμο από 50 έως 500 ευρώ ανάλογα με τη σοβαρότητα τις παράβασης.

 

Οι κυρώσεις επιβάλλονται εφόσον υποδειχθεί η παράβαση στις αρμόδιες αρχές από πελάτη του καταστήματος ή εργαζόμενο στο κατάστημα.

 

Δεν επιβάλλεται κύρωση σε περίπτωση που ο υπεύθυνος του καταστήματος επεδίωξε ή φρόντισε για την εφαρμογή του νόμου.

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα, εμπαινε Zorro-funk, ΩΡΑΙΟΣ.

 

Εμεις χτες πηγαμε στο νοσοκομειο να παρουμε αποτελεσματα απο κατι εξετασεις και ο γιατρος στο μικροβιολογικο καπνιζε ΕΠΙΔΕΙΚΤΙΚΟΤΑΤΑ τοσο στο γραφειο του οσο και στους διαδρομους.

Επισης οταν χρειαστηκε να παμε στο ΙΚΑ και εκει ηταν ενα συνεργειο που κατι εφτιαχναν, μερεμετια κλπ και ο .....εργολαβος εκτος του οτι φεροταν στους υπαλληλους του (αλβανοι) σα ζωα, καπνιζε ΠΑΝΤΟΥ.

Οταν περασε απο μπροστα μας ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ του ΙΚΑ και του ειπαμε : "Συγνωμη μπορειτε να του πειτε να σβησει το τσιγαρο γιατι καπνιζει?", μας απαντησε: "Ποιος? ααααα αυτος? δεν ειναι απο εδω, του προσωπικου".

Και του ειπαμε: "Ουτε εμεις ειμαστε, να καπνισουμε?" (δεν καπνιζουμε ουτως η αλλως)

 

Ηθελα να τους πλακωσω ΟΛΟΥΣ στο ξυλο, ομως μετα, την επομενη φορα που θα τους χρειαστουμε, ποιος μου λεει οτι δεν θα μας κανουν τον βιο αβιωτο? Μαμησε τα

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μπράβο ρε ΣΦ! Τουλάχιστον ένας ενεργός πολίτης! Το πρόβλημα είναι ότι αναγκάζεσαι εσύ να γίνεις vigilante ή να κάνεις το καρφί επί το ελληνικότερον, αντί να σέβονται εκείνοι τις κοινωνικές μας συμφωνίες (βλέπε νόμους).

 

Θα σου σύστηνα να μη ξαναφάς εκεί πάντως. Εχω μια προαίσθηση ότι το φαϊ που θα σου σερβίρουν μπορεί να μην είναι και τόσο αγνό!  ;)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου