Προς το περιεχόμενο

Aνάμεσα σε Sonor 3007 και Yamaha Stage Custom.


tzovenos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας, είμαι καινούργιο μέλος στο forum και θα ήθελα την βοήθειά σας στην επιλογή του 1ου μου drumset. Είμαι ανάμεσα σε Sonor 3007 και Yamaha Stage Custom. Απο τα ελάχιστα που καταλαβαίνω, η κύρια διαφορά τους (πέραν των 200ευρώ) είναι το ξύλο κατασκευής. Αξίζουν τα 200 ευρώ παραπάνω για το maple της Sonor 3007? Θα βγάζουν τα birch της Υamaha τις χαμηλές συχνότητες που βγάζει το maple της Sonor?

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων και συγνώμη για τυχόν κοτσάνες που έχω γράψει!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα....

 

λοιπόν έχω παίξει με τις sonor αυτής της κατηγορίας και μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλα κιτ ... για τα χρήματα που κοστίζουν....

 

σχετικά με τη yamaha ... δεν ξέρω αλλά δεν είμαι καθόλου θετικός σχετικά με τις φθηνές yamaha .. rydeen,stage custom .... αλλά σχετικά με τη yamaha δεν είμαι καθόλου αντικειμενικός οπότε ....  :P

 

σχετικά με τα ξύλα αν ψάξεις υπάρχει κάπου μέσα στο φορουμ ένα πολύ κατατοπιστικό άρθρο...

δε νομίζω πάντως ότι το maple της sonor να είναι north american... ;)

από το οποίο φτιάχνονται τα ακριβότερα κιτ...

 

εγώ θα έπαιρνα πάντως τη tama superstar σε αυτή τη κατηγορία γιατί κάνει σίγουρα το περισότερο θόρυβο.... ;D ;D ;D

και κατά τη γνώμη μου πιο πολύ μετράν το ταμπούρο και τα πιατίνια...οπότε κράτα λεφτά....

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1) Oι sonor 3007 τα βάζουν άνετα και με ακριβότερα σετ.

2)Τα yamaha που λες είναι τα entry level. Τα stage custom δεν είναι αλλα παίζουν στην ίδια κατηγορία με τα tama superstar και μάλιστα είναι full birch και όχι μίξη με basswood.

3)Tα 3007 είναι full north marican maple.Τα 3005 ήταν εξωτερικά και εσωτερικά maple north american και στον πυρήνα(ενδιάμεσα φύλλα) φθηνό asian maple.

4)Καλύτερα δοκίμασε και κρίνε βάση τιμής και ήχου μόνος σου. Πλέον δεν υπάρχουν κακοφτιαγμένα ή κακόηχα σετ. Επίσης να θυμάσαι κατά 90% τον ήχο τον καθορίζει το δέρμα που χρησιμοποιείς οπότε φρόντισε να διαβάσεις και αυτά να πάρεις μία ιδέα για τον ήχο που ψάχνεις: 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=49

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=48

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1) χμ...εξαρτάται το ακριβότερο σετ.

2)πολύ σωστά rydeen = entry level. Μεταξύ stage custom και tama superstar ισχύει  full birch vs birch/basswood αλλά στα αυτιά μου απείρως πιο ωραία η ταμα....δε ξέρω μου αρέσουν και τα die casts.....κάνει πιο πολύ φασαρία η τάμα πως να το κάνουμε... ;D

3)σχετικά με το ότι το 3007 είναι full north marican maple....δε το πιστεύω με τίποτα....

4)1000% σωστό και για μένα αυτό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια αν δεν ειδατε λεει "το πρωτο μου drum set"!!! αμα ειναι το πρωτο σου drum set με την καμια δεν σου προτινω να παρεισ τοσο ΜΑ ΤΟΣΟ ακριβο drum set!!!! ειναι κουτο να δωσεις τοσα πολλα λεφτα και στην τελικη να παρατισεις την drumς σε καμια αποθηκη η να ψαχνεις να την σκοτοσεις (πουλισεις)!!!! παρε πρωτα κατι για αρχη και μετα πιγενε σε ενα καλιο set!

σχετικα με το θεμα! εγω εχω sonor 2005 full birch και σκοτονει! ειναι τελια! λοιπον... το birch wood ειναι πιο πολλυ για rock- metal φαση πχ η δικια μου μποτα που φοραω και διπεταλο ακουγεται λες και ειναι τριγκαρισμενη.... το maple wood ειναι για ολα! δηλαδη μπορει να σε ικανοποιησει σε ολα τα ηδη μουσικης εξησου καλα!

α!και κατι ακομα! σε αυτα τα drum set αναφερεσαι?

http://www.thomann.de/gr/yamaha_stage_custom_birch_standardsb.htm

 

http://www.thomann.de/gr/sonor_3007_studio_1_piano_black.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου