Προς το περιεχόμενο

Σπασμένο ελατήριο σε reverb


Venue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι μου καλησπέρα,

 

είμαι νέος στην παρέα και καταρχήν χαιρετώ!

 

Έχω το εξής πρόβλημα και θέλω την βοήθεια σας.

 

Πήρα μεταχειρισμένο (ebay) έναν Orange Crush 30R.

 

Διαπίστωσα όμως οτι είχε ένα πρόβλημα το reverb του. Δεν λειτουργούσε καθώς ανέβαζα την ένταση, αντίθετα εμφανιζόταν ένα βουητό. Άνοιξα πίσω την πλάτη και διαπίστωσα οτι το μεν reverb tank ήταν ξεβιδωμένο και είχε κολλήσει στον μαγνήτη του ηχείου, και ένα απο τα ελατηρια είχε σπάσει.

 

Στις φωτογραφίες φαίνεται καθαρά. Το reverb είναι ενα Belton BS2 BB2C1B.

Επικοινώνησα με τον πωλητή να εξηγήσει τί συμβαίνει αλλά δεν έχω πολλές ελπίδες να βρώ άκρη απο κεί, καθώς στην τελική πρέπει να το ξαναστείλω πίσω. Ο ήχος του ενισχυτή πέραν του προβλήματος αυτού μου φάνηκε σωστός, αλλά μιας και παίζω μόνο 2 βδομάδες δεν είμαι και σε θέση να κρίνω...

 

Το θέμα είναι εγώ τώρα τι κάνω με το reverb. Είναι ευκολο να αντικατασταθεί το ελατηριάκι, ή είναι ευκολότερο να βρώ ένα καινούργιο τανκ εξαρχής? Και πόσο κοστίζουν αυτά και απο πού?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Αλέξης

IMGP4781.thumb.JPG.6f571827d8eb60b2e7a5063244b5d9d1.JPG

IMGP4782.thumb.JPG.38a272ad1b5440fae839732e2563ca22.JPG

IMGP4783.thumb.JPG.5cafb7f55b4faf9e62a98f25e7058e2c.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να αφαιρέσεις τελείως το σπασμένο ελατήριο. Το ριβέρμπ θα πρέπει να δουλεύει κι έτσι λογικά, με ένα μόνο ελατήριο... Αν σού αρέσει το πώς ακούγεται το κρατάς, αλλιώς μού το πουλάς 10Ε και παραγγέλλεις αυτό από banzai

 

http://www.banzaimusic.com/Belton-RBL2AB3C1B.html

 

που είναι οικονομικό (πρόσεχε μόνο μη δεν στο παίρνει στην καμπίνα, είναι 42cm μακρύ). Πάρε και μιά άλλη γνώμη καλού-κακού, εγώ άσχετος είμαι που θέλω να 'κονομήσω ριβέρμπ γιά πειράματα...  ;D

 

EDIT: Επειδή μάλλον δεν στο παίρνει υπάρχει κι αυτο

 

http://www.banzaimusic.com/Accutronics-8AB2A1B.html

 

(23cm) αλλά ξεφεύγει λίγο στην τιμή. Η προσφορά μου πάντως ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλ'το τελείως το tank και κάπου θα δεις έναν κωδικό πχ RBL2AB3C1B! Παραγγέλνεις το ίδιο από Banzai ή από όπου αλλού θες και είσαι έτοιμος! Θα σου πρότεινα μιας και έγινε αυτή η "στραβή" να το αντικαταστήσεις με Accutronics. Όχι ότι είναι άσχημα τα Belton αλλά τα Accutronics είναι κορυφαία! 20-35 ευρώ έχουν ανάλογα από που θα παραγγείλεις....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ! Το ψιλουποψιάστικα οτι κατα κεί πήγαινα.

Μόνο παραγγελίες απο νετ παίζει η θα βρώ και σε κατάστημα?

Επειδή θα έχω τρεξίματα μέχρι τις γιορτές και ταξίδεμα θα προτιμούσα αν υπήρχε κατάστημα να πάω να μην χρειάζεται να περιμένω να έρθει κλπ...

 

Πώς θα το βγάλω τελείως το ελατήριο? Ξερίζωμα η με βιδούλες λύσιμο?

Αν το θέλεις, μόλις πάρω καινούργιο δικό σου φίλε μου, θα σε ενημερώσω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου