Προς το περιεχόμενο

Τα έφτυσε ο ενισχυτής.....


Sozos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερίζω και μπαίνω στο ζουμί....

Γυρνάω σήμερα το απόγευμα στο σπιτάκι μου, έχοντας πάρει΄ένα σετ χορδές να αλλάξω στην κιθαρούλα μου, αλλάζω, κουρδίζω, ανοίγω τον ενισχυτή, όλα καλά, οι χορδές τζάμι και ο ήχος δυνατός και καθαρός.

Πάω να βάλω και τα γκαζομένα κανάλια.... πατάω στο footswitch το δεύτερο κανάλι, π@π@ρια, πολύ χαμηλή η ένταση σε επίπεδο ψιθύρου και ο ήχος κακής ποιότητος, το τρίτο κανάλι πάλι τα ίδια, ξαναγυρνάω στο πρώτο όλα τζάμι, ξανά στα άλλα δύο-πάλι π@π@ρια. Το σκ@τό στη κάλτσα.....

Προενισχύτρια λάμπα σκέφτομαι-μικρό το κακό, αλλά μήπως υπάρχει περίπτωση να τα χει φτύσει κάτι άλλο σε καμία πλακέτα και να έχουμε μεγαλύτερη ζημιά?

Ο ενισχυτής είναι με το ζόρι 2 χρονων και σπάνια παίζει δυνατα με την ένταση κοντά στη μέση (που μάλλον δεν παίζει ρόλο αφού δεν έχουν πρόβλημα οι τελικές).

Any opinions?

Από δευτέρα θα πάρω λάμπες να αλλάξω και βλέπουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρή δόση ειρωνίας...... Δεν το ανέφερα εφ'οσον πιστεύω πως το πλείστον των ενισχυτών βγάζει τέτοια προβλήματα και απλά ζήτησα να επιβεβαιώσει κάποιος τις υποψίες μου για καμένη προενισχύτρια λάμπα ή να τις διαψευσει δινοντας μου εμπειρικά γνώμη για το τι μπορεί να φταίει......

Εν παση περιπτώση-και σε περίπτωση που βοηθάει- ο ενισχυτής είναι ένας Framus Cobra.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως βλέποντας το schematic του ενισχυτή σου (που παρεμπιπτόντως είναι μάλλον αυτό www.framus.de/media/manuals/Amps/Cobra/Cobra_V1-2.pdf ) αν δεις ότι η αλλαγή προενισχύτριας (και συγκεκριμένα των λυχνιών V2 και V3) δε διορθώσει το πρόβλημα, τότε υπάρχει πιθανότητα να φταίει το channel switching. Το οποίο όπως βλέπω βασίζεται στο (κακό κατά τη γνώμη μου) συνδυασμό LED/φωτοαντίσταση σε διάφορα σημεία του κυκλώματος. Μπορεί δηλαδή να έχουν καεί κάποια LED ή (πιθανότερο) φωτοαντιστάσεις.

 

Άλλαξε όμως πρώτα τις V2 και V3, το πιθανότερο είναι προβληματική λυχνία...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ναι, ένοχος ήταν μία λάμπα, ως αναμενόταν, και ηταν και TAD, για οσους θυμούνται το κολοσσιαίο thread για το quality check των TAD προ 2ετίας....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου