Προς το περιεχόμενο

επιστροφη τραπεζικου εμβασματος απο thomann


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας,

ακυρωσα την παραγγελια που ειχα κανει απο τον Θωμα και δεδομενου οτι ειχα πληρωσει με τραπεζικο εμβασμα ζητησα τα χρηματα μου πισω, σε τηλεφωνικη συνομιλια μαζι τους μου ειπαν οτι θα παρω τα χρηματα  πισω σε 2-3 μερες. Ομως εχουν περασει 5-6 και ακομα τιποτα. Σας εχει συμβει τιποτα παρομοιο?Γνωριζετε κατι σχετικα με την επιστροφη τραπ. εμβασματος

 

Ευχαριστω :)

tube tube tube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ´Θωμας ´ είναι πολύ αξιόπιστος μην φοβάσαι τίποτα. Αν κάποιος ευθύνεται για την καθυστέρηση είναι μάλλον τα ΕΛΤΑ

η τραπεζα εννοεις? :)

tube tube tube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εχω δωσει τον αριθμο του τραπεζικου μου λογαριασμου, δηλ αναγραφεται πανω στην αποδειξη του τραπεζικου εμβασματος

tube tube tube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διπλοτσέκαρε ότι σ'αυτό το έγγραφο που έχουν λάβει υπάρχουν καθαρά γραμμένα τα εξής:

 

Αριθμός λογ/σμού σε μορφή IBAN, δηλαδή κάτι σαν: GR1601100400000004012345678 (μήκος αλφαριθμητικού: 27)

Επίσης το SWIFT code της τράπεζας σου, κάτι σαν: EMPBGRAA.

To πλήρες ονοματεπώνυμο σου όπως αυτό αναγράφεται στο βιβλιάριο σου ή στα έγγραφα κίνησης του λογ/σμού που σου στέλνει μηνιαίως η Τράπεζα (για όψεως/τρεχούμενους).

 

Από το site ελληνικής Τράπεζας:

 

Ο IBAN (προφέρεται "Άϊμπαν" και προέρχεται από τα αρχικά των λέξεων "International Bank Account Number") είναι ένας τυποποιημένος, μοναδικός και μηχανογραφικά επεξεργάσιμος αριθμός τραπεζικού λογαριασμού.

 

Σκοπός του IBAN είναι να διευκολύνει την αυτόματη επεξεργασία των διασυνοριακών εμβασμάτων, που διενεργούνται σε πίστωση λογαριασμού.

 

Ο IBAN έχει σταθερό πλήθος χαρακτήρων για κάθε χώρα (στην Ελλάδα 27 αλφαριθμητικών χαρακτήρων) και δομείται ως εξής:

 

   * οι δύο πρώτοι αλφαβητικοί χαρακτήρες καθορίζουν τη χώρα, στην οποία τηρείται ο λογαριασμός (GR για την Ελλάδα)

   * οι δύο επόμενοι είναι ψηφία ελέγχου που επικυρώνουν ολόκληρο το IBAN και

   * το τελευταίο τμήμα του είναι ο Βασικός Αριθμός Λογαριασμού (Basic Bank Account Number ή BBAN).

 

 

Στην Ελλάδα, ο Βασικός Αριθμός Λογαριασμού (ΒΒΑΝ) αποτελείται από:

 

   * τρία (3) ψηφία για τον κωδικό της Τράπεζας

   * τέσσερα (4) ψηφία για τον κωδικό του Καταστήματος

   * δεκαέξι (16) ψηφία για τον αριθμό λογαριασμού του πελάτη*.

 

 

To SWIFT/BIC μπορείς να το βρείς από το pdf, στην τέρμα δεξιά στήλη:

http://62.1.43.74/Hebic/UplPDFs/d2009/1%20codikos%20ALL%202009-1.pdf

 

 

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηρα σημερα τηλ μιλησα με ελληνα, επρεπε να ξαναστηλω τα στοιχεια μου, ελπιζω να ειναι ενταξει τωρα  :)

tube tube tube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου