Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με ενισχυτη, καποιος που να μπορει να βοηθησει?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους στην εξαιρετική κοινότητα του noiz!  :)

 

Σήμερα θέλησα να δοκιμάσω να παίξω τον ενισχυτή μου (Mesa Boogie Mark IV) μέσα απο Impulse Responses... Διάβασα λοιπόν ότι η καλύτερη συνδεσμολογία ώστε να δώσω μόνο την προενίσχυση είναι να στείλω το FX send του ενισχυτή στο audio interface! (ελπίζω μέχρι εδώ να τα έχω καταλάβει και να τα λέω σωστά)... Να σημειώσω ότι δεν έβγαλα το ηχείο απο το κεφάλι (combo είναι εξάλλου)...

 

Έχοντας κάνει τα παραπάνω και γυρνώντας το standby του ενισχυτή αρχίζω και ακούω κάποια πολύ δυνατά pop και γρήγορα κλείνω τον ενισχυτή... Βάζοντας τα καλώδια στην κανονική τους θέση o θόρυβος παραμένει (ακούω τον ήχο της κιθάρας αλλά ανα πολύ σύντομα χρονικά διαστήματα ακούγονται αυτα τα pop απο το ηχείο)...  :'(

 

Οι τελικές λάμπες απο ό,τι είδα λάμπουν κανονικα, τις προενισχύτριες δεν τις κοίταξα...

 

Υπάρχει κάποιος που να έχει οποιαδήποτε ιδέα για το τι μπορεί να πηγαίνει στραβά? Υπάρχει περίπτωση να είναι απλά μια καμμένη προενισχύτρια λάμπα ή μπορεί να υπάρχει πρόβλημα με κάποιο πυκνωτή?

 

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας, οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς πολλά μπορεί να είναι. Πόσο συχνά τα κάνει τα ποπ? Και πόσο δυνατά είναι? Και, τι εννοείς ποπ? Μπορείς να γίνεις λίγο πιο ακριβής?

 

Λυχνίες έχεις αλλάξει ποτέ? Πόσο χρονών είναι ο ενισχυτής? Πριν από την προσπάθεια να πάρεις σήμα απο το FX send ο ενισχυτής ήταν μια χαρά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είναι λίγο δύσκολο να περιγράψω έναν ήχο μέσα απο γραπτό λόγο, αλλά κάθε 2-3 δευτερόλεπτα ακούω ένα "ζζζζ ποπ-ποπ-ποπ", σαν να σκάει το ηχείο ;D Αυτό γίνεται αρκετά έντονο όσο μένει ανοιχτός ο ενισχυτής και είναι αρκετά δυνατό σε σχέση με την ένταση του ενισχυτή εκείνη τη στιγμή (δεν το έχω αφήσει ανοιχτό πάνω απο 10-15 δευτερόλεπτα, νομίζω ότι θα εκραγεί  :D)... Κλείνοντας την ένταση τελείως εξαφανίζεται ο θόρυβος...

 

Ο ενισχυτής είναι 3 χρονών και δεν έχω αλλάξει λάμπες ακόμα  :-[ (αφού δεν είχα κάποιο πρόβλημα μέχρι τωρα)

Ο ενισχυτής δούλευε άψογα μέχρι πριν τη σημερινή αποτυχημένη προσπάθεια  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως το συνέδεσες στην έξοδο για καμπίνα αντί για την έξοδο του loop; (αν όχι, σόρρυ για τη χαζή ερώτηση)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είναι λίγο δύσκολο να περιγράψω έναν ήχο μέσα απο γραπτό λόγο, αλλά κάθε 2-3 δευτερόλεπτα ακούω ένα "ζζζζ ποπ-ποπ-ποπ", σαν να σκάει το ηχείο ;D

Μια χαρά τον περιέγραψες τώρα!  ;D

 

Κλείνοντας την ένταση τελείως εξαφανίζεται ο θόρυβος...

Δηλαδή με κλειστό το volume δεν ακούγεται τίποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έξοδο για καμπίνα ούτε καν την πείραξα, άφησα όλα τα καλώδια όπως ήταν απλά έστειλα το FX send στο input μιας M-Audio Fast Track Pro...

 

Myster, αν χρειαστεί βάζω και τον ηχογραφώ κιόλας το θόρυβο αν πρόκειται να σε βοηθήσει  :D

Και ναι, με κλειστό το volume δεν ακούγεται τίποτα (όπως και όταν ο ενισχυτής είναι σε standby)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To σίγουρο είναι ότι έχεις πρόβλημα με την προενίσχυση! Άρα αν είναι θέμα λυχνίας θα είναι κάποια από τις μικρές V1 εως V4, κατά πάσα πιθανότητα η V2.

 

Ευκαιρία να αλλάξεις και λυχνίες... αν δεν θέλεις να ξοδευτείς ξεκίνα από τις μικρές, για να δεις αν θα σου λυθεί το πρόβλημα και μετά αλλάζεις και τις μεγάλες.

 

Δυστυχώς, αν δεν λυθεί το ζζζζ-ποπ-ποπ-ποπ θα πρέπει να τον δει τεχνικός. Δεν ξέρω τι έκανες στην προσπάθεια να τον συνδέσεις στην κάρτα αλλά τα έκανες λίγο θάλασσα. ;D Αν και όπως τα λες δεν φαίνεται να έκανες κάτι λάθος στη συνδεσμολογία!  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση, το εκτιμώ πολύ  :)

 

Το θέμα της συνδεσμολογίας ακόμα με προβληματίζει, αφού αν με έβαζες να το ξανακάνω πάλι ακριβώς τα ίδια θα έκανα (κιθάρα-->wah-->boost-->input στον ενισχυτή-->FX send στο input της κάρτας ήχου) :P Θα το ξαναδοκιμάσω όταν με το καλό φτιάξω το ενισχυτάκι!  :)

 

Τον ενισχυτή είχα να τον ανοίξω περίπου 7-8 μέρες, την τελευταία φορά που τον είχα δουλέψει λειτουργούσε κανονικά, τώρα αν κάηκε κάποια λυχνία σε αυτό το διάστημα και όσο ήταν ανενεργός.......... τι να πω  ;D

 

Βρήκα μια καινούρια 12ΑΧ7, ώρα για δοκιμές  :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα σωστή μου φαίνεται η συνδεσμολογία! Υπ'οψη ότι ο ενισχυτής έχει έξοδο mono... η κάρτα τι είσοδο έχει? Με τι καλώδιο έκανες την σύνδεση?

 

Άλλαξε πρώτα την V2! Και μετά άλλαξέ τες μία-μία (τελευταία την V5) να δεις ποια φταίει... αν φταίει καμία!  :P

 

Καλή επιτυχία!  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οδύσσεια έφτασε στο τέλος της!

Άρχισα απο τη V2 όπως με συμβούλεψες myster και ήμουν αρκετά τυχερός (ή εσύ πολύ καλός-εύστοχος  :P) και δούλεψε με τη μία!  ;D

(Έβλεπα αυτή τη V1 στο μεταλλικό περίβλημα και παρακαλούσα να μη χρειαστεί να βάλω χέρι  :D)

 

Τώρα το θέμα είναι, ξαναδοκιμάζω τα impulse responses με την ίδια συνδεσμολογία ή θα βαρεθώ να αλλάζω λάμπες στο τέλος?  :-X

 

Myster, τα καλώδια μου είναι όλα mono (κιθάρας) όπως και η είσοδος της κάρτας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου