Προς το περιεχόμενο

κουφο προβλημα με το τρεμολο της στρατ μου!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαιρετω!

 

πριν μερικες μερες πηγα να αλλαξω χορδες στην στρατ μου.

η κιθαρα ειναι γενικα σεταρισμενη και σε καλη κατασταση!

 

αρχισα λοιπον να περναω τις νεες χορδες , βγαζοντας πρωτα την μι μπασσο και βαζοντας την καινουργια. οταν η χορδη ειχε φτασει περιπου στο ρε, ηταν τρομακτικα σκληρη, τοσο που ειχα αμφιβολια για το αν θα αντεξει!

 

επειδη φοβηθηκα, ειπα να παω στην επομενη και βλεπουμε! βγαζω λοιπον την λα και περναω την φρεσκια!πραγματι και εδω, πριν καν φτασει στο σολ, η χορδη εχει γινει πετρα!

 

παιρνω ενα τηλεφωνακι στο κιταρστορ και μου λενε πως κανονικα θα επρεπε να ειναι και πιο μαλακες απο τις συνηθισμενες δεκαρες, πως κατι δεν παει καλα και πως πρεπει να περασω και τις υπολοιπες και να παω την κιθαρα απο εκει!!!

 

πραγματι πηγαινω απο εκει και το μονο που εκανε ο ανθρωπος ηταν να σφιξει εντελως αυτες τις δυο βιδες που ειναι στον κοκκινο κυκλο, να κουρδισει την κιθαρα και αμεσως το προβλημα λυθηκε!

 

εδω καπου πρεπει να αναφερω πως οταν αγορασα την κιθαρα με ειχαν ρωτησει αν θα χρησιμοποιω το τρεμολο η να το βιδωσουν και εγω τους ειχα πει πως το θελω σταθερο, οποτε η γεφυρα ηταν σχετικα βιδωμενη!!!

 

το ερωτημα ειναι, γιατι εγινε οτι εγινε!!

εχει κανενας καμια ιδεα??

α! ακομα να πω πως ειχε δεκαρες πανω, που δεν θυμαμαι την μαρκα και οι νεες χορδες νομιζω ηταν ντζον πιρς δεκαρες και αυτες!

 

ευχαριστω.

αλεξανδρος!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χελλοου.

 

Το ενα είναι ασύνδετο με το άλλο. Με τι αναφορά κούρδιζες (κουρδιστήρι, διαπασών, κτλ);

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες ότι οι χορδές ήταν πολύ σκληρές εννοείς ότι ήθελε περισσότερη δύναμη για να πατήσεις μια χορδή στο τάστο; Το ύψος των χορδών όταν έβαλες τις καινούριες ήταν ίδιο με το ύψος που είχαν οι παλιές;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοω αυτο ακριβως!

πως ηθελε πολυ παραπανω δυναμη για να πατησεις την χορδη!

για την ακριβεια, η χορδη ηταν τοοοοσο σφιχτη που ηταν στα προθυρα του να σπασει!!

 

Το ύψος των χορδών όταν έβαλες τις καινούριες ήταν ίδιο με το ύψος που είχαν οι παλιές;

 

με αυτο δεν ειμαι απολυτα σιγουρος πως καταλαβαινω τι θες να πεις!!

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

 

διάβασε το και θα σου λυθούν όλες οι απορίες

 

το εχω δει φιλε μου το αρθρακι!

ιν φακτ, με αυτο σαν οδηγο σεταρω τις κιθαρες μου τοοοοσο καιρο!

παρ ολα αυτα μολις εριξα μια βιαστικη ματια ξανα, αλλα δεν ειδα κατι σχετικο με το προβλημα μου!! εχεις καποιο συγκεκριμενο σημειο που πιστευεις πως θα με βοηθησει??

 

αλλωστε, οπως ειπα, το προβλημα λυθηκε! απλα θελω να δω τι ειχε παιχτει!!!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι χορδές έβαλες?  δείξε μια φώτο απ την συσκευασία.

(υποψιάζομαι οτι πήρες χορδές για ακουστική)

 

 

πραγματι πηγαινω απο εκει και το μονο που εκανε ο ανθρωπος ηταν να σφιξει εντελως αυτες τις δυο βιδες που ειναι στον κοκκινο κυκλο, να κουρδισει την κιθαρα και αμεσως το προβλημα λυθηκε!

 

όταν λες λύθηκε?  μαλάκωσαν?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 πράγμα μπορεί να έγινε

κούρδισες μια οκτάβα πιο πάνω

 

Πράγματι!

Αυτό που περιγράφεις δεδομένου ότι όλα γίνονται σωστά είναι αδύνατο να συμβεί.Εκτός και αν οι χορδές είναι και εγώ δεν ξέρω απο τι υλικό  ;D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hey ξανα! μου φαινεται απιθανο να κουρδισα μια οκταβα πανω!

κατ αρχην δεν νομιζω να αντεχε η χορδη τετοια πιεση!

η μαλλον τετοια ταση! αλλα και παλι δεν μπορω να ειμαι καθετος πανω σε αυτο, γιατι με τα μηχανηματα του διαβολου ποτε δεν ξερεις! ;D ;D ;D

 

βεβαια, αν ειχα κουρδισει μια οκταβα πανω, δεν νομιζω πως θα εφτιαχνε το προβλημα με το που εσφιξαν οι βιδες. ασε που και μετα απο αυτο, την κιθαρα την κουρδισαμε , δεν την ξεκουρδισαμε οπως θα επρεπε αν ισχυε αυτο!

 

τωρα για το οτι μπορει να ηταν χορδες ακουστικης, ειμαι καθετα σιγουρος πως δεν ηταν ετσι!

αφ'ενος ηταν δεκαρες, αφ ετερου ειχαν απ εξω μια φλαιινγκ βε  ;D τριτον τις ειδα και ηταν ηλεκτρικης και τελος λες να μην ηξερε ουτε ο πωλητης του κιταρστορ? ;D ;D

 

παντως σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον!!!!

 

 

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου