Προς το περιεχόμενο

Νεο Home studiο προτεινετε!!! βοηθηστε!!!


saro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολους σας!

μου βρεθηκε ενα χωρος και αποφασησα

να φτιαξω ενα home studio...

θελω να κανω ηχογραφησεις αλλα και μουσικη παραγωγη!

το πιο βασικο ειδος ειναι χιπ χοπ αλλα παιζω και αλλα ειδη!

θελω να μου πειτε ενα καλο μικροφωνο μια καλη καρτα ηχου και ολα τα σχετικα!

ελπιζω να με βοηθησετε!

ευχαριστω πολυ !

 

συγνωμη εαν εχω κανει καποιο ορθογραφικο λαθος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπολογιστή έχεις; Τα 1000 ευρώ είναι για αγορές ΕΚΤΟΣ του υπολογιστή; Γιατί, αν πρέπει να αγοράσεις ΚΑΙ υπολογιστή με αυτά τα λεφτά... δυσκολεύουν τα πράγματα.

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

γεια χαρα τρελε αφου παιζει κατα κυριο λογο χιπχοπ ισως μπορω να σε βοηθησω γτ και εγω ασχολουμε με παραγωγη και ενα απο τα ειδη που κανω ειναι χιπχοπ

λοιπον για παραγωγη χιπχοπ θα χρειαστεις σιγουρα ενα midi η  ενα synth θα σε βοηθησει πολυ...τωρα παιζει τι τεχνικη θελεις να ακολουθησεις συνθεση η samplαρισμα? για συνθεση ενα synth, φαντασια και λιγη γνωση γυρω απο τη μουσικη αρκουν, αμα samplαρεις θες οπωσηποτε ενα pick up, δισκους πολλους και καλο θα ηταν και ενα mpc ωστε να μην ειναι μια λουπα που να παιζει στο reapeat  αλλα να πετσοκοβεις το σαμπλε και αν το παιζεις ετσι οπως γουσταρεις εσυ.....βεβαια μπορεις να κανεις και συνθεση και σαμπλαρισμα με το pc  απλα θα βασανιστεις λιγο παραπανω με το σαμπλαρισμα....οπως σου ειπα οταν κανεις σαμπλαρισμα φροντισε να πετσοκοβεις το σαμπλε και να φτιαχνεις δικια σου μουσικη και οχι απλα να λουπαρεις( διστιχως οι περισσοτεροι χιπχοπ παραγωγη βαζουν ενα σαμπλε στο ριπιτ και χωνοθν απο πισω και ενα μπιτ), ετσι θα φτιαχνεις την δικια σου μουσικη και η παραγωγη σου δεν θα μοιαζει με καμια αλλη...

τωρα οι δυνατοτητες του υπολογιστη σου πρεπει να ειναι καλες δλδ τουλαχιστον 2 gb ραμ και πολυ καλο επεξεργαστη και μεγαλο σκληρο δισκο....καλο θα ηταν να μην ειναι συνδεδεμενος με το ιντερνετ για τους ιους(εγω ετσι εχω χασει πολλες δουλειες)

τωρα απο προγραμματα, το reason ειναι πολυ καλο προγραμμα να δουλευεις παραγωγες χιπχοπ(εχει γαματο redrum) και αν εχεις καλη καρτα ηχου δουλεψε cubase και το reason σαν vst..ξεχασα να σου πψ οτι θα χρειαστεις πολλα packs με ταμπουρα, μποτες, καπελα κτλ.....για ηχογραφηση φωνης η γνωμη μου ειναι cubase

 

τωρα για καρτα ηχου δεν μπορω να σου πω γτ δεβ ξερω ποσες εισοδους/εξοδους θες

 

παντως απο μικροφωνο πιστευω οτι το rode nt1a ειναι κορυφη

μετα διαβασε και καποια αρθρα που εχουν γραφτει στο μπλογκ του νοιζ θα σε βοηθησουν πολυ στην επιλογη καρτας, μικροφωνου, ηχογραφησης και μιξης

 

πιστευω να βοηθησα λιγακι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου