Προς το περιεχόμενο

Τέλος οι entry level DSLR DX φωτογραφικές (και οι περισσότερες camcorders)


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Οκ, δεν είναι αμιγώς μουσικό θέμα, αλλά έχει κάποια σχέση μιας και οι περισσότεροι μουσικοί είτε γυρνούν και τα video clips τους είτε βγάζουν και φωτος για τις ανάγκες τους.

Ζούσα ήρεμα τη ζωή μου και δούλευα για πάνω από 15 χρόνια με τις DSRL μηχανές μου και με τις camcorders μου.

Προχθές η Nikon DSLR D5200 που είναι η βασική μηχανή μου , μου έκανε «κορδελάκια» (τίποτα τελικά μην σας φάει και η αγωνία- μια χαρά είναι τώρα) και λέω κάτσε να ξαναψαχτώ για καμιά τυχόν αναβάθμιση.

Και διαπιστώνω έντρομος ότι η Nikon (και κατ ' επέκταση και όλες οι εταιρίες) έχουν σταματήσει να βγάζουν DX DSLR κάμερες.

Και με λούζει κρύος ιδρώτας,

Όλοι οι φακοί που έχω , όλα τα παρελκόμενα, ........ο τρόπος που έμαθα να δουλεύω , τίποτα πλέον δεν ισχύει.

Οι εταιρείες σε επίπεδο DSLR κρατούν ΜΟΝΟ τα pro μοντέλα (full frame) , και δεν βγάζουν πια DSLR DX.

Στρέφουν το κοινό είτε σε κινητά είτε  σε mirrorless μηχανές , που δεν ξέρω για τους άλλους, αλλά εγώ δεν μπορώ να τα δουλέψω.

Το ίδιο ισχύει και για τις κλασικές camcorders που ξέραμε.

Υπάρχουν πλέον μόνο κινητά, ή πάλι οι mirrorless (που είναι ο βασικός σκοπός τους να παρωθήσουν) και τύπου go pro.

Αμέσως φρόντισα να πάρω ακόμα μία (used αλλά brand new ) μετά από έρευνα αγοράς Nikon DX D 5300 (ένα μοντέλο παραπάνω από τη δική μου -του 2018) και να ξέρω πως μέχρι να πεθάνω (ή βαρεθώ) θα έχω 3 nikonDX (D 3100, D5200 και D 5300) να πορεύομαι και να μην χρειαστώ άλλη μια περιουσία για τα παρελκόμενα...

Οι καιροί αλλάζουν κύριοι, και όσοι ασχολούμαστε με μηχανήματα κάθε μέρα αντιμετωπίζουμε θέματα με κατάργηση εξοπλισμού που γνωρίζουμε- μάθαμε- και το βασικότερο συνηθίσαμε να δουλεύουμε.

Εγώ π.χ. τις κάμερες μου μπορώ να τις δουλέψω και με κλειστά μάτια...και δεν έχω καμία διάθεση να ψάχνω που είναι..... τα κουμπιά.

Και σήμερα που μιλούσα με έναν τεχνικό μου είπε ότι σε λίγο τερμα και τα ανταλλακτικά για αυτες τις μηχανες....

Οι καιροί αλλάζουν.......

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • LK changed the title to Τέλος οι entry level DSLR DX (και οι περισσότερες camcorders)
  • LK changed the title to Τέλος οι entry level DSLR DX φωτογραφικές (και οι περισσότερες camcorders)

Έχω 2 DSLR της canon με ένα σκασμό φακούς, σε μια βαλίτσα. Απ' οταν πήρα κινητό με καλή κάμερα (S7 edge), που μπορούσα να βγάλω βραδινη φωτογραφία με αποδεκτό θόρυβο, η βαλίτσα είναι μεσα σε μια ντουλάπα εδώ και πολλά χρόνια. Δε μου κάνει εντύπωση που θα καταργηθούν αυτές οι σειρές κάτω των 1000 ευρώ.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, gkourmoul1 είπε

Έχω 2 DSLR της canon με ένα σκασμό φακούς, σε μια βαλίτσα. Απ' οταν πήρα κινητό με καλή κάμερα (S7 edge), που μπορούσα να βγάλω βραδινη φωτογραφία με αποδεκτό θόρυβο, η βαλίτσα είναι μεσα σε μια ντουλάπα εδώ και πολλά χρόνια. Δε μου κάνει εντύπωση που θα καταργηθούν αυτές οι σειρές κάτω των 1000 ευρώ.

 

Καταργηθηκαν.....οι canon απλά έχει ακόμα στοκ....γι αυτό βρίσκεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι mirrorless είναι καλύτερες κάμερες σε όλα τα επίπεδα, είναι μικρότερες, πιο ευαίσθητες σε χαμηλό φως, δεν έχουν μηχανικά μέρη, και ειδικά οι Sony έχουν πλέον ατελείωτους φακούς για να διαλέξεις. Το τέλος των μηχανών με καθρέπτη ήταν προδιαγεγραμμένο από την κυκλοφορία της α7 το 2013 και εσύ πήγες και αγόρασες πάλι μηχανή με καθρέπτη το 2023!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσιολογικη εξελιξη.

Αυτο το slot εχει καλυφθει πλεον απο τις ακαθρεφτες

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
53 λεπτά πριν, Άγιος είπε

 και εσύ πήγες και αγόρασες πάλι μηχανή με καθρέπτη το 2023!

Αν αυτο το "εσύ" πάει σε εμενα , και το 2050 πάλι με καθρέπτη θα αγόραζα.🤣

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως εγώ μετά από σχεδόν 30 χρόνια slr, και 20 χρόνια dslr γύρισα πέρσι στη ακάθρεφτη και είμαι πολύ ευχαριστημένος

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
13 λεπτά πριν, dimsonic είπε

πάντως εγώ μετά από σχεδόν 30 χρόνια slr, και 20 χρόνια dslr γύρισα πέρσι στη ακάθρεφτη και είμαι πολύ ευχαριστημένος

Δεν είναι θέμα τι είναι χειρότερο και τι καλλίτερο.

Εϊναι ΤΙ ΒΟΛΕΥΕΙ ΕΜΕΝΑ.

Και εγώ χωρίς οπτικό σκόπευτρο και χωρίς  μηχανικό κλείστρο (για να τα ακούω- ειδικά όταν βγαζω εμένα) ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να βγάλω φωτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, LK είπε

Δεν είναι θέμα τι είναι χειρότερο και τι καλλίτερο.

Εϊναι ΤΙ ΒΟΛΕΥΕΙ ΕΜΕΝΑ.

Και εγώ χωρίς οπτικό σκόπευτρο και χωρίς  μηχανικό κλείστρο (για να τα ακούω- ειδικά όταν βγαζω εμένα) ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να βγάλω φωτό.

ας πούμε ότι και γω έλεγα το ίδιο.

Σήμερα έχω μηχανή που έχει μηχανικό κλείστρο και οπτικό σκόπευτρο (έστω ψηφιακό) και είναι ακάθρεφτη

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου