Προς το περιεχόμενο

Τέλος οι entry level DSLR DX φωτογραφικές (και οι περισσότερες camcorders)


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, LK είπε

Πώς θα καδραρεις με το κινητό χωρίς viwe finder...που δεν θα βλέπεις τίποτε από τον ήλιο 

 

Οκ, ιδιαίτερα δύσκολες συνθήκες. Όντως δε βολεύει το κινητό (και κάθε οθόνη) περισσότερο από view finder για να σκοπεύσεις. Πιστεύω όμως ότι ένας ινφλουένσερ που έχει βγάλει χιλιάδες φωτογραφίες με το κινητό του, το έχει μάθει τόσο καλά που ξέρει έστω και διαισθητικά τι θα μπει μεσ το κάδρο κι ας μη βλέπει ακριβώς την οθόνη. 

Με έβαλες σε περιέργεια και γκουγκλάρισα και τελικά υπάρχουν και view finders για κινητά, για απαιτητικούς μερακλίδες. 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 λεπτά πριν, WrTsXxx είπε

 

. Πιστεύω όμως ότι ένας ινφλουένσερ που έχει βγάλει χιλιάδες φωτογραφίες με το κινητό του, το έχει μάθει τόσο καλά που ξέρει έστω και διαισθητικά τι θα μπει μεσ το κάδρο κι ας μη βλέπει ακριβώς την οθόνη. 

 

Καλά αν μιλάμε για ινφλουενσερ καλλίτερα να μην μπει στο καδρο😜

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, manosx είπε

Τι να σου πω, εγω γελαω με τις φωτογραφιες πλεον γενικως, καποτε που ασχολουνταν σοβαρα μονο τα αρρωστακια ελεγε, τωρα με ολη αυτη την καταιγιδα της μαλακιας στα social media θα ντρεπομουν να πω οτι ασχολουμαι με φωτογραφιες

 

Αυτό, είναι "αναμνηστική φωτογραφία"  και ήταν ανέκαθεν ανυπόφορο. Αν τύχει και βρεις κάποιον/α που να έχει εργαστεί σε παραδοσιακό φωτογραφικό εργαστήριο, όπου ήταν υποχρεωμένοι να εμφανίζουν και να τυπώνουν χιλιάδες τέτοιες καθημερινά, θα επιβεβαιώσει ότι τίποτε δεν είναι πιο κοντά στον αυτισμό από τις αναμνηστικές φωτογραφίες που ήταν υποχρεωμένοι να βλέπουν.

 

Η εδώ συζήτηση αφορά πιο φιλόδοξες προσεγγίσεις, και εκεί υπάρχει (και πάντα θα υπάρχει) χώρος για παραγωγή νέου φωτογραφικού υλικού με ενδιαφέρον.

 

 

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δε χρειαζεται να βρω καποιον που δουλευε σε φωτογραφειο, δουλευα εγω, και οι πλεον ανυποφορες δεν ηταν αυτες οι περιπτωσεις, ηταν οι wannabe "καλλιτεχνες" που εδιναν περιουσιες για να τραβουν ΜΑΛΑΚΙΕΣ 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, manosx είπε

 Δε χρειαζεται να βρω καποιον που δουλευε σε φωτογραφειο, δουλευα εγω, και οι πλεον ανυποφορες δεν ηταν αυτες οι περιπτωσεις, ηταν οι wannabe "καλλιτεχνες" που εδιναν περιουσιες για να τραβουν ΜΑΛΑΚΙΕΣ 😆

Ναι, αυτοί ήταν επίσης ένα πρόβλημα, ήμουν και εγώ ένας τέτοιος (wannabe). Αλλά αυτοί ήταν πολύ λιγότεροι. Το πλήθος αναμνηστικών φωτογραφιών, όπως και σήμερα, ήταν νομίζω το κυρίως υπεύθυνο μέγεθος για την αηδία που μπορεί να φτάσει να αισθάνεται κάποιος για την φωτογραφία (όπως εσύ υποθέτω;).

  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Νταξ οκ.

Σίγουρα υπάρχουμε τέτοιοι, αλλά αν το πάμε έτσι, πριν από τις φωτογραφικές μηχανές μάλλον θα έπρεπε να καταργηθούν...οι κιθάρες.🤣

Στα λυμένα...να κλείσει το forum 😆

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ενταξει, οχι και οι κιθαρες 😁 Δηλαδη, ουτε και οι φωτογραφικες 😁 Αλλα η φαση θυμιζει λιγο κατι κιθαρες 5.000 ευρω και τετοια 😁 σιγα ρε φιλε, στην περιοδεια της Μαντονα θα παιξεις; 😁

 

 Ετσι και με τις φωτο, ενταξει ηρεμηστε, δε θα κανετε και το εξωφυλλο της Vogue 😁 θα ειναι αρκετα καλη και μια πιο νορμαλ καμερα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, manosx είπε

μια πιο νορμαλ καμερα 😁

Αυτή θέλουμε κι εμείς ρε @manosx, ένα κωλοσώμα 350 ευρώ, ούτε μεξικάνικο φέντερ νατανε, να βάλουμε πάνω τους μίζερους φακούς μας. Και βλέπω τώρα 1000 ευρώ μίρρορλεςς σώμα, 240 ο αντάπτορας για να βάλω πάνω dx φακό κιτ, δηλαδή πιο μιζέρια πεθαίνεις.

 

Ή θα βάλω πάνω το μαξούτοφ το 90άρι πράιμ φόκους και θα κόψω τα πορτρέτα (ή θα τους λέω να πηγαίνουν να κάθονται 500 μέτρα πιο πέρα), ή θα έχω το νου μου και θα τα θυμάμαι όλα, θα τους λέω πείτε μου να σας πω εγώ ποιοι ήμασταν τότε εκεί στις διακοπές, τι φοράγαμε, τι πίναμε, όλα στουπόχαρτο εγώ χαϊμένε ί χαϊμένε. Αιφον 1300 εγώ για να τραβάω φωτογραφίες δε δίνω. Καλύτερα να πάρω UCX RME να ανανεώσω τη γρια που θέλει φάιργουαιρ.

 

Μη με αναγκάσετε τώρα να βρω από τον ταμτάκο το "ένα στοκχάους ρε παιδιά. Τι ζήτησα; Ένα στοκχάους..." να το ποστάρω. "Ένα σώμα φτηνό ρε παιδιά, ένα σώμα φτηνό."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτό ακριβως θα εγραφα, αλλά με πρόλαβε ο Αλις.

Κατηργησαν εισαγωγικά μοντελα αξιοπρεπή, και πλέον έμειναν τα κινητα (που και ακριβοτερα είναι και δεν κάνουν για τη δουλεια), mirrorless που είναι και πολύ πιο ακριβές και εμενα προσωπικά δεν μου κάνουν.....και οι hasselblad 😆.

Πάει η μικρομεσαία κατηγορία δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου