Προς το περιεχόμενο

Τέλος οι entry level DSLR DX φωτογραφικές (και οι περισσότερες camcorders)


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Επανέρχομαι για κάτι που ανακάλυψα σήμερα τυχαία, και μου γεννήθηκε η απορία.

Μου την  έδωσε και πήρα ακόμα μια NIKON D5200 (περάν της d5300 που πήρα ήδη όταν άνοιγα το παρόν νήμα) και σήμερα που την πήρα στα χέρια μου διαπίστωσα το εξής:

Επειδή εγώ πλέον είμαι παππούς, με 2 βαθμούς πρεσβυωπίας, την βάζω στην μούρη μου να τη δοκιμάσω και τα βλέπω από το σκόπευτρο (viewfinder) όλα θολά....

Πάει ο νους μου, και ρυθμίζω τη διόπτρα  από το diopter adjustment control...και όλα πλέον crystal clear. 

Και ερωτώ, με το ψηφιακό view finder των mirrorless καμερών τί γίνεται με έναν τύπο σαν και εμένα;

Είναι καταδικασμένος , αφού το καταπιεί το ψηφιακό σκόπευτρο, να το χρησιμοποιεί με γυαλιά ;

Ή με έναν που έχει μυωπία π.χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LK είπε

Και ερωτώ, με το ψηφιακό view finder των mirrorless καμερών τί γίνεται

Τι να γίνεται; Και τα ψηφιακά viewfinder έχουν ρυθμιστικό για διοπτρική διόρθωση.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, trolley είπε

Τι να γίνεται; Και τα ψηφιακά viewfinder έχουν ρυθμιστικό για διοπτρική διόρθωση.

Δεν ξεύρω ωρε, γι αυτό ρωτω. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LK είπε

Δεν ξεύρω ωρε, γι αυτό ρωτω

Ναι μάνα μου... το κατάλαβα... απλώς με έβαλες στην πρίζα μήπως είχες κάποια καλύτερη ιδέα. Τέλος πάντων, όλες οι μηχανές που προορίζονται για ημι-επαγγελματική χρήση (ή κάτι περισσότερο) έχουν αυτό το ρυθμιστικό.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, trolley είπε

Ναι μάνα μου... το κατάλαβα... απλώς με έβαλες στην πρίζα μήπως είχες κάποια καλύτερη ιδέα. Τέλος πάντων, όλες οι μηχανές που προορίζονται για ημι-επαγγελματική χρήση (ή κάτι περισσότερο) έχουν αυτό το ρυθμιστικό.

 

Ενδιαφέρον πάντως , το πως θα δουλεύει αυτή η ρύθμιση ψηφιακά, αν αναλογιστείς ότι στην μεγάλη οθόνη (live view ) δεν υπάρχει αυτή η ρύθμιση (εκεί αναγκαστικά χρησιμοποιώ γυαλιά) .

Θέλω να πω ότι είχα την εντύπωση ότι το ψηφιακό view finder ήταν απλά μια μικρογραφία (κλώνος) της μεγάλης οθόνης (live view).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LK είπε

Θέλω να πω ότι είχα την εντύπωση ότι το ψηφιακό view finder ήταν απλά μια μικρογραφία (κλώνος) της μεγάλης οθόνης (live view).

... με ένα οπτικό στοιχείο ανάμεσα στην μικρογραφία και το μάτι σου; Δεν το έχω μελετήσει, αλλά αυτό είναι το πιο πιθανό. Ανέκαθεν, εδώ και δεκαετίες, ένα οπτικό στοιχείο υπήρχε ανάμεσα στο μάτι σου και την ματ οθόνη πάνω στην οποία γινόταν η προβολή του ειδώλου. Η ματ οθόνη, τώρα είναι LED οθόνη (ή με ότι άλλο την φτιάχνουν).

 

 

  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, trolley είπε

... με ένα οπτικό στοιχείο ανάμεσα στην μικρογραφία και το μάτι σου; Δεν το έχω μελετήσει, αλλά αυτό είναι το πιο πιθανό. Ανέκαθεν, εδώ και δεκαετίες, ένα οπτικό στοιχείο υπήρχε ανάμεσα στο μάτι σου και την ματ οθόνη πάνω στην οποία γινόταν η προβολή του ειδώλου. Η ματ οθόνη, τώρα είναι LED οθόνη (ή με ότι άλλο την φτιάχνουν).

 

 

Θα το δοκιμάσω όταν (αν ) ξαναπέσει στο χέρια μου mirrorless .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω ασχοληθει με το πως γινεται, αλλα η δικη μου εχει

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, dimsonic είπε

Δεν εχω ασχοληθει με το πως γινεται, αλλα η δικη μου εχει

Λειτουργεί όπως το αναλογικό;

Τι απόκριση έχει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, LK είπε

Λειτουργεί όπως το αναλογικό;

Τι απόκριση έχει ;

Δεν εχω κανενα θεμα.

Βηματικο ειναι.

Τις περισσότερες φορές δεν καταλαβαινεις οτι ειναι ψηφιακη οθονη. Οι διορθωσεις μαλλον γινονται με κάποιο οπτικο στοιχειο. 

 

Και στην αλλη που εχω με τον ιδιο τρόπο γινεται. Βεβαια κι αυτη ιδια μαρκα ειναι.

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου