Προς το περιεχόμενο

250κ 500κ ποντεσιομετρο 2 σε 1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα , προσεξα οτι η φεντερ στις τελευταιες στρατ χρησιμοποιει ενα καινουριο ποντεσιομετρο (τουλαχιστον εγω τωρα εμαθα οτι υπαρχει), ωστε σε humbucker καταστασεις,  να εχει ο διπλος το 500κ και οι μονοι το 250κ αλλαζωντας μονο τον επιλογεα. Βασικα λυθηκε το προβλημα με τις hss στρατ δηλαδη? Και αν ναι που μπορει κανεις να το βρει , γιατι εριξα μια ματια και βρηκα οτι τα περισσοτερα τετοιου τυπου ποτ δεν εχουν στην κορυφη αυτα τα δοντακια για να σφινωσει επανω το knob της στρατ...

 

 

http://www.allparts.com/EP-4585-000-CTS-250K500K-Concentric-Pot_p_1443.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλή φάση.

 

 

 

(Αν και έχω μείνει άφωνος από το γεγονός ότι η Gibson έχει αφήσει τον Tim Shaw, που είναι κομμάτι της ιστορίας της, να φτιάχνει μαγνήτες για τον μεγαλύτερο αντγωνιστή της, αλλά αυτό είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία.... )

 

 

Επιστροφή στο θέμα:

 

Από ό,τι βλέπω, όλα τα concentric knobs, έχουν την υποδοχή για την μικρή βίδα, με την οποία θα σφίξουν πάνω στο διπλό pot. Άρα, μου φαίνεται εντάξει. Δεν θα χρησιμοποιήσεις τα κλασικά Fender knobs, έτσι και αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επιστροφή στο θέμα:

 

Από ό,τι βλέπω, όλα τα concentric knobs, έχουν την υποδοχή για την μικρή βίδα, με την οποία θα σφίξουν πάνω στο διπλό pot. Άρα, μου φαίνεται εντάξει. Δεν θα χρησιμοποιήσεις τα κλασικά Fender knobs, έτσι και αλλιώς.

 

Aυτο δεν το καταλαβα... Τι knob πρεπει να χρησιμοποιησω δηλαδη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο δεν το καταλαβα... Τι knob πρεπει να χρησιμοποιησω δηλαδη ?

 

http://www.banzaimusic.com/Plain-Knobs-c-670/

 

Fender? Εσύ? Θεέ μου, σε τι κόσμο θα φέρουμε τα παιδιά μας? ;D ;D ;D ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.banzaimusic.com/Plain-Knobs-c-670/

 

Fender? Εσύ? Θεέ μου, σε τι κόσμο θα φέρουμε τα παιδιά μας? ;D ;D ;D ;D

 

Χα , ετσι μεγαλωνουμε... Ρε συ αυτα τα knobs ειναι για διπλα ποτ ετσι ? Κανε ενα κοπο και δες απο πανω το βιντεο της φεντερ να δεις τι ζηταω ? Θελω να αλλαζει απο 500κ σε 250κ με την αλλαγη του switch ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ αυτα τα knobs ειναι για διπλα ποτ ετσι ? Κανε ενα κοπο και δες απο πανω το βιντεο της φεντερ να δεις τι ζηταω ? Θελω να αλλαζει απο 500κ σε 250κ με την αλλαγη του switch ...

 

Το pot που έβαλες link είναι διπλό pot, αυτό που λεει ο Έκτορας concentric. Αυτά θέλουν και διπλό (stacked) κουμπί και ξεχωριστή καλωδίωση. Με το ένα δηλαδή θα ρυθμίζεις τον έναν μαγνήτη με το άλλο τον άλλον μαγνήτη. Θα το δω το video και θα σου πω (να πάω σπίτι).

 

Χα , ετσι μεγαλωνουμε...

 

Μίλησες σοφά γέροντα. ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ , ριξε μια ματια , εγω στην ουσια θελω το ποτ που βαζει η φεντερ ωστε να χρησιμοποιησω το ιδιο pot...

 

Βρε Εκτορα που πηγες ? Ελα που εχουμε προβληματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω και στη les paul μου αλλα και σε οσες στρατ ειχα παλια στις οποιες φορουσα διπλους παντα 250Κ χρησιμοποιουσα χωρις προβλημα....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω και στη les paul μου αλλα και σε οσες στρατ ειχα παλια στις οποιες φορουσα διπλους παντα 250Κ χρησιμοποιουσα χωρις προβλημα....

 

Δεν γινεται ο διπλος λιγο πιο μουντος ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Aν και δεν υπάρχει διάγραμμα, υποθέτω ότι χρησιμοποιεί custom ποτενσιόμετρο (δε βλέπω  concentric-stack, ούτε κάποιο switched pot). Yποθέτω ότι είναι dual, με το ένα στα 250Κ και το άλλο στα 500Κ. Απλά, επίσης υποθέτω, ότι χρησιμοποιεί super switch για να δρομολογήσει ξεχωριστά το bridge στο 500άρι και τους singles στο 250άρι. Δεν ξέρω αν αυτό γίνεται με απλό 5-θέσιο.

 

Αλλιώς, αντί για concentric, θα μπορούσε να κάνει extra volume, το ένα από τα tone και να κρατήσει master tone.

 

Πολύ υποθετικά όλα αυτά, μπορεί και να είμαι τελείως λάθος...

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου