Προς το περιεχόμενο

250κ 500κ ποντεσιομετρο 2 σε 1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aν και δεν υπάρχει διάγραμμα, υποθέτω ότι χρησιμοποιεί custom ποτενσιόμετρο (δε βλέπω  concentric-stack, ούτε κάποιο switched pot). Yποθέτω ότι είναι dual, με το ένα στα 250Κ και το άλλο στα 500Κ. Απλά, επίσης υποθέτω, ότι χρησιμοποιεί super switch για να δρομολογήσει ξεχωριστά το bridge στο 500άρι και τους singles στο 250άρι. Δεν ξέρω αν αυτό γίνεται με απλό 5-θέσιο.

 

Αλλιώς, αντί για concentric, θα μπορούσε να κάνει extra volume, το ένα από τα tone και να κρατήσει master tone.

 

Πολύ υποθετικά όλα αυτά, μπορεί και να είμαι τελείως λάθος...

 

Ναι πιθανον , εδω ομως απο οτι βλεπω

 

http://www.sweetwater.com/store/detail/StratASSHAWMOB

 

δεν λεει για superswitch... Τωρα ποιος ξερει βεβαια ?

 

Τι να πω βασικα , φαινεται ωραια πατεντα ... Ξερεις κανεις κατα τα αλλα η φεντερ απο εργοστασιο τι ποντεσιομετρο χρησιμοποιεί οταν βαζει humbucker ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βασικά, χωρίς να δούμε σχεδιάγραμμα, μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε (ό,τι ακριβώς είπε ο Π&Ν).

 

Η απάντησή μου για το διπλό tone pot, που είχες βάλει link στην αρχή, είναι τα stacked / concentric knobs, που έδειξε και ο Χταπόδης. Αν και η  Fender κατάφερε να κρατήσει το original look, το οποίο σημαίνει ότι κάποια άλλη πατέντα έχει παίξει.

 

 

 

 

Όπου να'σαι θα πεταχτεί και ο ΣουπερΦάνκης, και θα γράψει ότι Strat με humbucker, είναι σαν την Μόνα Λίζα με μουστάκι και άντε να του πεις ότι έχει άδικο...  ;D  Τους διπλούς στις Gibson μας, τους μονούς στις Fender μας και πού να μπλεκόμαστε τώρα...  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις ενα δίκιο ρε χεκτορ αλλα πραγματικά εμενα ο μόνος μαγνήτης στην γέφυρα μου ειναι παντελώς άχρηστος ... Πιο άχρηστος δεν παει ομως ! Τι να παίξεις με μονο ατην γέφυρα . Καθαρα δεν παιζΕι , βρώμικα δεν παίζει , απορώ τι τους κανετε  ;D

 

Btw τα pot στις stock hss τι ειναι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις ενα δίκιο ρε χεκτορ αλλα πραγματικά εμενα ο μόνος μαγνήτης στην γέφυρα μου ειναι παντελώς άχρηστος ... Πιο άχρηστος δεν παει ομως ! Τι να παίξεις με μονο ατην γέφυρα . Καθαρα δεν παιζΕι , βρώμικα δεν παίζει , απορώ τι τους κανετε  ;D

 

 

Μην μου τα λες εμένα, στους φεντεράκηδες πέσ'τα! Εγώ είμαι Gibson-άκιας και σε νιώθω...  ;D

 

Αγόρασα πρόσφατα μια Tele-style κιθάρα (την πρώτη μου), αν και οι μαμήσιοι μαγνήτες είναι ... ΓΤΠ, οπότε θα κάνω την αλλαγή και θα δούμε πώς θα πάει. Κατά την γνώμη μου, δεν είναι μόνο θέμα μαγνήτη, είναι και θέμα γέφυρας. Γι'αυτό πάω με Tele και όχι με Strat για την πρώτη μου προσπάθεια. Με την γέφυρα στην Strat τί έκανες; Προσπάθησες να την κάνεις fixed, μπας και βελτιωθεί το πράγμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μην μου τα λες εμένα, στους φεντεράκηδες πέσ'τα! Εγώ είμαι Gibson-άκιας και σε νιώθω...  ;D

 

Αγόρασα πρόσφατα μια Tele-style κιθάρα (την πρώτη μου), αν και οι μαμήσιοι μαγνήτες είναι ... ΓΤΠ, οπότε θα κάνω την αλλαγή και θα δούμε πώς θα πάει. Κατά την γνώμη μου, δεν είναι μόνο θέμα μαγνήτη, είναι και θέμα γέφυρας. Γι'αυτό πάω με Tele και όχι με Strat για την πρώτη μου προσπάθεια. Με την γέφυρα στην Strat τί έκανες; Προσπάθησες να την κάνεις fixed, μπας και βελτιωθεί το πράγμα;

 

Εγω δεν ειμαι ουτε φεντερακι ας ουτε γκιμπσονακιας , πάραυτα για την ιστορία εχω ενα κομμάτι απο έκαστη ... Με γέφυρα θα βαλω την καλαχαμ καποια στιγμή .

 

Μην ξεχάστε την ερώτηση μου σχετικά με το ποτ στις hss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η fender βαζει παντα 250 k volume  .Η μικρη εμπειρία μου με hss strat (εχω δοκιμασει άπειρους συνδιασμους απο humbuckers σε συνδιασμο με μονους,  σχεδον ολους τους duncan)εχω τα εξής συμπεράσματα. Δεν χρησιμοποιεις high output μαγνήτη δλδ πανω απο 10 k output (ακομα και ο jb μουντενει).Ψαχνεις μαγνήτη με πολλά πρίμα και υψηλό resonant peak.Εγω αφού δοκίμασα σχεδόν τα πάντα , ακόμα και το custom wiring suhr έφτιαξα οπου ο διπλός έβλεπε 500 αρη και οι μονοι 250 αλλά κάπου υστερουσε στο θέμα των μονών,Αρα εχουμε και λεμε paf 59, custom 78,και αυτον που βαζω εγω πλέον πάντα screamin demon. Αφθονα πριμα οποτε με το 250 παιζει τέλεια. Και ωραίο split. Αυτα οχι οτι δεν τα ξέρεις απλα λεμε.Παντως οτι αμερικάνικο pre wired pickquard βρεις τον demon βαζουν με μονους. Παρε και μερικά δειγματα

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η fender βαζει παντα 250 k volume  .Η μικρη εμπειρία μου με hss strat (εχω δοκιμασει άπειρους συνδιασμους απο humbuckers σε συνδιασμο με μονους,  σχεδον ολους τους duncan)εχω τα εξής συμπεράσματα. Δεν χρησιμοποιεις high output μαγνήτη δλδ πανω απο 10 k output (ακομα και ο jb μουντενει).Ψαχνεις μαγνήτη με πολλά πρίμα και υψηλό resonant peak.Εγω αφού δοκίμασα σχεδόν τα πάντα , ακόμα και το custom wiring suhr έφτιαξα οπου ο διπλός έβλεπε 500 αρη και οι μονοι 250 αλλά κάπου υστερουσε στο θέμα των μονών,Αρα εχουμε και λεμε paf 59, custom 78,και αυτον που βαζω εγω πλέον πάντα screamin demon. Αφθονα πριμα οποτε με το 250 παιζει τέλεια. Και ωραίο split. Αυτα οχι οτι δεν τα ξέρεις απλα λεμε.Παντως οτι αμερικάνικο pre wired pickquard βρεις τον demon βαζουν με μονους. Παρε και μερικά δειγματα

 

Είχα στο μυαλό μου να ξαναβαλω τον lil59 όπου είχα ατο παρελθόν . Καλος αλλα του λείπει λιγο attack ... Πρεπει να συναντηθούμε Αντώνη ... Πρεπει να πέσουν δοκιμές !!!

 

Αντώνη βασικα ωρα είδα τα βιντεο σου , κάτσε μιλάς για κανονικό διπλό μαγνήτη ; Η για single coul sized humbucker ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου