Προς το περιεχόμενο

Ακουστικη Δωματιου! Help!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

saro, είναι κατανοητό να μην βγάζεις άκρη αν δεν έχεις σχετική εμπειρία.  ;)

Νομίζω πρέπει να προσπαθησεις να καταλάβεις τα θέματα αυτά και να επανέρχεσαι με συγκεκριμένες απορίες. Οταν έχεις καλή κατανόηση όλων αυτών, θα μπορέσεις να αποφασίσεις και μόνος σου τι μπορεί (πρακτικά) να γίνει στο δωμάτιό σου αξιολογώντας αυτά που ακούς εκει μέσα. Νομίζω ότι μάλλον δεν αξίζει τον κόπο και το κόστος να αναθέσεις μια μελέτη (και τον συντονισμό των εργασιών) σε κάποιον ειδικό (αλλά αυτό θα το αποφασίσεις εσύ).

 

Μέχρι τότε, (μέχρι να βγάλεις άκρη δηλαδή  ;) ) μπορείς να γράφεις έτσι όπως είσαι. Μπορεί να μην είναι και πολύ άσχημα τα πράγματα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Kαλησπερα φορουμιοτες!:D

θελω να φτιαξω την ακουστηκη του δωματιου μου...

ειναι μικρο το δωματιο εχω φτιαξει και ενα σχεδιαγραμμα για να δειτε!

εχω φτιαξει μεσα σε αφτο το δωματιο home studio

γινοντε ηχογραφισεις φωνης,ηλεκτικης και κλασσικης κιθαρας και μπασο!

θελω να μου πειτε λυσης!

ελπιζω να με βοηθησετε!

ευχαριστω

 

 

Έχω την εντύπωση πως το σχεδιάγραμμα που παραθέτεις είναι ψιλο "ότι'να'ναι" :) Έχεις τοίχο 3 μέτρων τόσο "-------------" και δίπλα ακριβώς τοίχο 2 μέτρων τόσο "--"... Τοίχο 1,56 τόσο "---" και τοίχο 1,27μ τόσο "------"!!!

Ειλικρινά, δεν μπορώ να βγάλω άκρη...

 

Πού είναι τα ηχεία σου; Πού είναι η πηγή που ηχογραφείς; Πού είναι το μικρόφωνο;

Ποιο είναι το τωρινό πρόβλημα στον ήχο; Τι υλικά υπάρχουν στο δωμάτιο;

 

Βλέπω ότι πληθαίνουν συνεχώς τα τόπικ περί ακουστικής διόρθωσης, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει μια συνταγή που να δουλεύει πάντα, και είναι ακόμα πιο δύσκολο να προτείνεις κάτι όταν δεν έχεις αρκετές πληροφορίες.

 

Τι ακριβώς θέλεις να διορθώσεις; Ακούς μεγάλη διαφορά από σημείο σε σημείο στον χώρο σου; Το δωμάτιο είναι πολύ "εμφανές" στην ηχογράφηση; Τα φωνητικά δεν είναι "καθαρά"; Τα μπάσα δεν έχουν διαύγεια; Τι ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου