Προς το περιεχόμενο

Κάρτα ήχου για live


apos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!

 

Ψάχνω 2η κάρτα ήχου την οποία θα χρησιμοποιώ αποκλειστικά σε live.

Τα χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν είναι:

 

(1) Firewire

(2) Bus powered

(3) Δύο αυτόνομα κανάλια εξόδου. Η βασική δουλειά για την οποία τη θέλω είναι να στέλνω προηχογραφημένα μέρη στην κονσόλα και το κλικ του μετρονόμου στα ακουστικά του drummer. Αυτό θα πρέπει να μπορεί να γίνει "assign" από το DAW (Logic 9).

 

Μέχρι τώρα κάνω τη δουλειά μου μια χαρά με την Onyx Satellite, αλλά θέλω μια δεύτερη για να μην ταλαιπωρώ τη Mackie σπίτι - στούντιο - live 2-3 φορές τη βδομάδα, αλλά και γιατί για να πετύχω το (3) χρειάζομαι και το base station που βγάζει περισσότερες εξόδους, το οποίο δεν είναι και πολύ... portable...  ;D

 

Να σημειώσω ότι προενισχυτές, phantom power κτλ, μου είναι αδιάφορα. Δεν τη θέλω για τα inputs της, μόνο για τις εξόδους της.

 

Έχετε να μου προτείνετε τίποτα;

Δεν θα ήθελα να δώσω πάνω από 150 ευρώ. Βέβαια, επειδή πραγματικά θα μου λύσει τα χέρια, αν δεν μπορώ να κάνω αλλιώς, ίσως ανέβω λίγο, αλλά οι όποιες προτάσεις  ας λάβουν το budget υπόψιν.

 

 

Διαβάζοντας specs διάφορων καρτών, αυτή που με κάλυπτε "θεωρητικά" ήταν η Firewire Solo. Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να μου επιβεβαιώσει το (3) από προσωπική εμπειρία;

 

 

 

 

 

-----------------------

Παρακάτω θέτω ερώτησεις που αφορούν σε συγκεκριμένη περίπτωση κάρτας, οπότε τις απομονώνω. Αν θέλει κάποιος ας μου απαντήσει επί τούτου, χωρίς να παρεκτραπούμε από το βασικό θέμα: 

 

 

Χθες δοκίμασα τη FW Solo στο σπίτι ενός φίλου, αλλά λόγω του εξαιρετικά περιορισμένου χρόνου που είχαμε στη διάθεσή μας, δεν την έψαξα όσο ήθελα. Όσο το προσπάθησα, λοιπόν, δεν κατάφερα να πετύχω αυτό που ήθελα από τα Outputs 1,2. Δεν ξέρω αν φταίει το DAW για αυτό ή αν δεν έκανα κάποια ρύθμιση στο Control Panel της κάρτας σωστά. Πάντως στο Logic, σε αφήνει να θέσεις ως Output του μετρονόμου μόνο ζεύγος καναλιών, δηλαδή 1-2, 3-4 κτλ. Οπότε στη συγκεκριμένη κάρτα, τα κανάλια 1-2 έπαιζαν και τα προηχογραφημένα και τα κλικ ταυτόχρονα.

 

- Υπάρχει τρόπος από το Control Panel της κάρτας να διαχωρίσω τα 2 Outputs; Μου φάνηκε πολύ λιτό το (CP) και θεωρώ ότι δεν μου "ξέφυγε" κάτι. Παρ' όλα αυτά, μπορεί να μην έκανα κάτι καλά...

 

- Οι έξοδος spdif λογικά δεν μπορεί να μου χρησιμεύσει σε κάτι, για τη δουλειά που το θέλω έτσι δεν είναι;

-----------------------

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να επιμείνεις σε Firewire; Μπορείς κάλλιστα να επιλέξεις κάποια κάρτα USB για τις ζωντανές εμφανίσεις σου. Έτσι θα έχεις περισσότερες δυνατότητες με λιγότερα χρήματα.

 

Για παράδειγμα, κοντά στο χρηματικό όριο που θέτεις, μπορείς να δεις αυτή. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι οι δύο από τις έξι εξόδους που προφέρει είναι σε μορφή RCA (unbalanced), αλλά πιστεύω ότι σε live δε φαίνεται και πολύ η διαφορά.

 

Ως προς τις εξόδους της Firewire Solo, έχω την εντύπωση ότι δεν μπόρεσες να έχεις δύο σήματα εξόδου ταυτόχρονα γιατί οι έξοδοι 1 και 2 είναι δύο μονοφωνικές έξοδοι. Προφανώς από το Control Panel επιλέγεις έξοδο στερεοφωνικού σήματος, και επομένως το ένα κανάλι (π.χ. το δεξί) έρχεται στην έξοδο 1 και το άλλο στην έξοδο 2.

Θα μπορούσε να προσφέρει ένα δεύτερο ζεύγος εξόδων μέσω της SPDIF αλλά πιθανολογώ ότι η SPDIF είναι μάλλον κλώνος της κύριας εξόδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως προς το πρώτο

Έχω "κόλλημα" με τη Firewire, κυρίως γιατί με έχουν κρεμάσει 2 διαφορετικές USB κάρτες πάνω σε live.

 

Επίσης, (αν και μάλλον δευτερεύον), το laptop έχει μόνο 2 USB θύρες, κι εγώ ήδη χρησιμοποιώ και τις 2 στα live. Που σημαίνει ότι θα χρειαστώ hub με τροφοδοσία, άρα αρχίζουν και γίνονται πολλά τα καλώδια...

 

 

Ως προς το δεύτερο

Είσαι σίγουρος για το ότι είναι μονοφωνικές οι έξοδοι;

 

Όπως και να έχει, σ' ευχαριστώ που ασχολήθηκες!

 

edit: typo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως προς το πρώτο

Έχω "κόλλημα" με τη Firewire, κυρίως γιατί με έχουν κρεμάσει 2 διαφορετικές USB κάρτες πάνω σε live.

 

Επίσης, (αν και μάλλον δευτερεύον), το laptop έχει μόνο 2 USB θύρες, κι εγώ ήδη χρησιμοποιώ και τις 2 στα live. Που σημαίνει ότι θα χρεθιαστώ hub με τροφοδοσία, άρα αρχίζουν και γίνονται πολλά τα καλώδια...

 

Οκ, τότε έχει νόημα η Firewire.

 

 

Ως προς το δεύτερο

Είσαι σίγουρος για το ότι είναι μονοφωνικές οι έξοδοι;

 

Όπως και να έχει, σ' ευχαριστώ που ασχολήθηκες!

 

Μόλις έψαξα λίγο το manual, που μπορείς να το δεις εδώ. Λέει συγκεκριμένα:

 

"The FireWire Solo’s driver software provides a simple yet powerful interface with your computer and Digital Audio Workstation software. The control

panel gives you a four-channel software mixer, allowing you to route any of the FireWire Solo’s four inputs (two analog and two S/PDIF) to any of

the four outputs (two analog and two S/PDIF)."

 

Πράγμα που σημαίνει ότι όντως οι δύο αναλογικές έξοδοι είναι μία για κάθε κανάλι. Επομένως, για να βγάλεις δύο ξεχωριστές μίξεις, μία για σένα και μία για τον ντράμερ, θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις και την ψηφιακή έξοδο SPDIF. Για να το αντιμετωπίσεις αυτό σε μία ζωντανή εμφάνιση, πρακτικά θέλεις ένα μετατροπέα από ψηφιακό σε αναλογικό σήμα, το οποίο δεν ξέρω πόσο πρακτικό είναι, γιατί σημαίνει ακόμα ένα κουτί (τον μετατροπέα) και τα αντίστοιχα καλώδια. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το αντιμετωπίσεις αυτό σε μία ζωντανή εμφάνιση, πρακτικά θέλεις ένα μετατροπέα από ψηφιακό σε αναλογικό σήμα, το οποίο δεν ξέρω πόσο πρακτικό είναι, γιατί σημαίνει ακόμα ένα κουτί (τον μετατροπέα) και τα αντίστοιχα καλώδια. ;)

 

Χμμ... Κάτι τέτοιο φαντάστηκα... Οπότε δεν μας κάνει...

Σ' ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να ψάξεις!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου εγώ πήρα μια τέτοια http://www.trocmusic.com/images/annonces/upload/237442.jpg

με 150euros απο το ίντερνετ..νομίζω οτι θα σου κάνει!

Καλές Γιορτές σε όλους!  ;)

Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ... Κάτι τέτοιο φαντάστηκα... Οπότε δεν μας κάνει...

Σ' ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να ψάξεις!   :)

 

Σιγά τον κόπο, any time.  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου