Προς το περιεχόμενο

"Σκάσιμο" στους ενισχυτές Fender


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα κιθαρίστες! Θα ήθελα να ρωτήσω την εμπειρία σας με τους ενισχυτές Fender, και συγκεκριμένα για το "σκάσιμο". Δεν μπορώ να το εξηγήσω με πιο απλά λόγια, πρέπει να έχει ακούσει λαμπάτο Fender κανείς, αλλά είναι το πιο χαρακτηριστικό τους στοιχείο (Η γνωστή συζήτηση -Έχεις ενισχυτή Fender? -Ναι. -Σκάει ωραία?). Θα ήθελα να το ψάξω λίγο παραπάνω, γιατί γίνεται, γιατί "πουλάει" τόσο πολυ στους κιθαρίστες, πως μπορώ να το ενσωματώσω στο παίξιμό μου καλύτερα κλπ. Οποιαδήποτε ιδέα/εμπειρία/λινκ με ποστάρισμα από άλλο φόρουμ που να εξηγεί είναι ευπρόσδεκτη!

 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Nekkon είπε

1. Θα ήθελα να ρωτήσω την εμπειρία σας με τους ενισχυτές Fender, και συγκεκριμένα για το "σκάσιμο".

 

2. γιατί "πουλάει" τόσο πολυ στους κιθαρίστες,

 

3. πως μπορώ να το ενσωματώσω στο παίξιμό μου καλύτερα κλπ

 

 

1. Δεν είναι "προνόμιο" μόνο των ενισχυτών fender, αλλά και κάποιων εμβληματικών οργάνων (πχ Strat)

 

2. Δεν πουλάει πολύ στους κιθαρίστες, ανάλογα με το ύφος, το στυλ, τον ήχο του καθενός, άλλοι το λατρεύουν κι άλλοι το μισούν.

Δεν είναι για όλα τα παιξίματα και όλες τις μουσικές.

 

3. Ασχολήσου με κιθαρίστες και είδη μουσικής στα οποία είναι δημοφιλές (πχ funk, blues), και θα βρεις τρόπο ενσωμάτωσης.

Εγώ όμως δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει σώνει και καλά να βρεις κάτι να το κάνεις.

Αν δεν ξέρεις τι να το κάνεις, είναι πιθανόν να μην σου κάνει, να μην το χρειάζεσαι.

Που το ακούς και σου αρέσει (δώσε παράδειγμα)?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου αρέσει ο ήχος σου που εχεις και θες κάτι πιο "σκαστο"? Με τι κιθαρα/μαγνήτες/ενισχυτή παιζεις και τι μουσική?

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει πολύ όπως το χρησιμοποιούν οι Strat players, συγκεκριμένα ο John Mayer (οκ, το γύρισε σε prs αλλά δεν άλλαξαν και πολλά) και ειδικά ο chris buck. Βασικά μου αρέσει όταν το ακούω. Το πετυχαίνω κ εγώ αλλά έχοντας ακόμα περιορισμένη φρασεολογία στα σολαρίσματα, θα ήθελα να αποκτήσω ενδεχομένως περισσότερα ακούσματα ατό συγκεκριμένο στιλ

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Το πετυχαίνω κ εγώ αλλά έχοντας ακόμα περιορισμένη φρασεολογία στα σολαρίσματα, θα ήθελα να αποκτήσω ενδεχομένως περισσότερα ακούσματα ατό συγκεκριμένο στιλ

 

Αν σου αρέσει, το ακούς και το χρησιμοποιείς ήδη έστω και περιορισμένα, θα έρθει με το παίξιμο και την εμπειρία στο χτύπημα της πένας στην χορδή (με αυτό τον τρόπο μπορείς να το κάνεις πιο έντονο).

 

Γιατί όμως ρώτησες για ενισχυτή?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Nekkon είπε

θα ήθελα να αποκτήσω ενδεχομένως περισσότερα ακούσματα ατό συγκεκριμένο στιλ

 

Ξεκίνα από τον Robert Cray.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

και συνέχισε με τον Albert Collins

 

 

 

 

 

  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Γιατί όμως ρώτησες για ενισχυτή?

 

Νομίζω η κιθάρα μου δε "σκάει" το ίδιο καλά σε Marshall... Ακόμα και στο καθαρό κανάλι. Κάτι "μαγικό" έχουν οι ενισχυτές Fender με το σκάσιμο. Μπορεί να είναι και προκατάληψή μου, δεν ξέρω

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Δεν σου αρέσει ο ήχος σου που εχεις και θες κάτι πιο "σκαστο"? Με τι κιθαρα/μαγνήτες/ενισχυτή παιζεις και τι μουσική?

 

 

Fender Bassbreaker 30r

Fender Strat Player SSS (στοκ)

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

No 1 κανόνας για καλό σκάσιμο ανεξαρτήτως κιθάρας-ενισχυτή: Παίξιμο (και) με δάχτυλα. Βλέπε Mark Knopfler, ειδικά στα πρώτα των Dire Straits.

 

Νο 2: Upstrokes αλλά η πένα να μπαίνει και λίγο κάτω από τη χορδή. Να την τραβάει δηλαδή λίγο προς τα πάνω πριν την αφήσει.

 

Από εκεί και πέρα, το λεγόμενο "σκάσιμο" μπορείς να το πάρεις και από πολλούς άλλους ενισχυτές πλην fender αλλά ο εμβληματικός αυτού του τύπου ήχος ξεκίνησε από Super και Twin Reverb. Θηριώδεις ενισχυτές και οι δύο και τρομερά δυνατοί και μάλλον ακατάλληλοι για home use, ενώ αν πρέπει να κουβαληθούν για live π.χ., θα χρειαστεί μοίρα πυροβολικού.

  • Χαχα 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου