Προς το περιεχόμενο

"Σκάσιμο" στους ενισχυτές Fender


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπάρχει ένας ήχος Fender αλλά τουλάχιστον 5.

1. Τweed wide panel 

2.Tweed narrow panel

3. Brown face

4. Black face/silver face

5. Ο ήχος των σύγχρονων φτηνών σειρών (Hot Rod dlx ,blue Jr etc.)

 

Ποιος σε ενδιαφέρει ακριβώς;

8 ώρες πριν, Nekkon είπε

Νομίζω η κιθάρα μου δε "σκάει" το ίδιο καλά σε Marshall... Ακόμα και στο καθαρό κανάλι

 

Όλοι οι κλασσικοί μονοκαναλοι Marshall  αντίγραφα του Fender Bassman είναι ουσιαστικά. 

Κάτι δεν κάνεις καλά. 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Όλοι οι κλασσικοί μονοκαναλοι Marshall 

 

Εσύ λες για μονοκάναλους, αλλά αυτός λέει ...

 

11 ώρες πριν, Nekkon είπε

 

Νομίζω η κιθάρα μου δε "σκάει" το ίδιο καλά σε Marshall... Ακόμα και στο καθαρό κανάλι.

 

Άρα ...

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Εσύ λες για μονοκάναλους, αλλά αυτός λέει ...

 

 

Άρα ...

 

 

ε ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ οτι και τα καθαρα καναλια των μοντερνων Marshall ειναι στα χΝαρια των vintage Marshall.

 

Παντως το προβλημα του ΟΡ ειναι το κλασσικο που εχουν οι περισσοτεροι κιθαριστες που θεΝε να πετυχουν τον ηχο των ηρωων τους......προσπαθουν με φτηνους ενισχυτες (800-1300 ευρω)  με PCB της πλακας  να βγαλουν τον ηχο απο πολυ καλυτερα και δραματικα ακριβοτερα handwired (ή με κτηνωδη  pcb επιπεδου Mesa,Rivera,Diesel κτλ. ) μηχανιΣματα.... (ειδικα αν θελουν και πανω απο 40 βαττ ο λογαρισμος ανεβαινει πολυ....)

 

Δυστυχως ο ενισχυτης ειναι το μοναδικο κομματι της αλυσιδας που ΠΡΕΠΕΙ να τα σκασεις χοντρα για να εχεις τον καλυτερο δυνατο ηχο...

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Superfunk είπε

Δεν υπάρχει ένας ήχος Fender αλλά τουλάχιστον 6.

1. Τweed wide panel 

2.Tweed narrow panel

3. Brown face

4. Black face

5. Silver face

6. Ο ήχος των σύγχρονων φτηνών σειρών (Hot Rod dlx ,blue Jr etc.)

 

Ποιος σε ενδιαφέρει ακριβώς;

 

Όλοι οι κλασσικοί μονοκαναλοι Marshall  αντίγραφα του Fender Bassman είναι ουσιαστικά. 

Κάτι δεν κάνεις καλά. 

 

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, qesh είπε

 

 

Blackface & Silverface πανω κατω τα ιδια ειναι,για αυτο και τα βαζω μαζι,ειδικα μεχρι το 1972 οι διαφορες ειναι ελαχιστες, (μετα το 1974 χαλανε λιγο τα πραγματα με τα UL κυκλωματα, αλλα ενταξει σε σχεση με τις μπουρδες που βγαζει τωρα η Fender ειναι αλλη κλαση)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βασικά μιλούσα για Marshall DSL 20άρη, έπρεπε να το διευκρινίσω. Φτήνια, κάνα 500άρικο. Δε μου άρεσε ο ήχος πολύ. Χίλιες φορές ο Bassbreaker μου. Δεν είναι και silverface, αλλά για την κιθάρα που ξέρω τώρα το λες και υπέρβαση. Συμφωνώ με όλα όσα είπατε. Το θέμα είναι να συμβαδίζουμε και με την εποχή και το πορτοφόλι μας. Δε μπορώ να πάρω Ferrari αν μόλις έχω πάρει δίπλωμα και οδηγάω σε ελληνικούς δρόμους.  

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 ώρες πριν, Nekkon είπε

Ναι βασικά μιλούσα για Marshall DSL 20άρη, έπρεπε να το διευκρινίσω. Φτήνια, κάνα 500άρικο. Δε μου άρεσε ο ήχος πολύ. Χίλιες φορές ο Bassbreaker μου. Δεν είναι και silverface, αλλά για την κιθάρα που ξέρω τώρα το λες και υπέρβαση. Συμφωνώ με όλα όσα είπατε. Το θέμα είναι να συμβαδίζουμε και με την εποχή και το πορτοφόλι μας. Δε μπορώ να πάρω Ferrari αν μόλις έχω πάρει δίπλωμα και οδηγάω σε ελληνικούς δρόμους.  


Με συγχωρείς αλλά ο όρος σκάσιμο από μόνος του δε μου λέει τίποτα. Σκάσιμο άλλος λέει και μπορεί να θέλει το quack που έχει στη θέση 4 μια strat, το twang ενός bridge μαγνήτη Telecaster ή μιας Jazzmaster ή μιας Gretsch ή μιας Rickenbacker κλπ. Όλοι αυτοί εντελώς διαφορετικοί ηχοι μεταξύ τους. Άλλος μπορεί με το σκάσιμο να εννοεί ακόμη και το εφέ απ το υπερβολικό spring reverb που είχαν παλιά οι surfers.

Κατ' αρχάς ίσως θα έπρεπε να διευκρινίσεις εσύ ήχους με "σκάσιμο" που θα ήθελες να προσεγγίσεις κι έπειτα να μας δώσεις ένα πιο πλήρες gear list. ΟΚ, ο ενισχυτής σου είναι Marshall DSL αλλά ή κιθάρα σου; Το λέω γιατί ίσως μπορεί έτσι να βρεθεί μια πιο βιώσιμη οικονομικά πρόταση (πχ έναν μαγνήτη, ένα μεγάφωνο, ένα πετάλι reverb) ώστε να φτάσεις εκεί που θες. Μπορεί να έχει να κάνει ακόμη και με μια απλή αλλάγή στο setup του ίδιου του οργάνου, ένα χαμήλωμα των μαγνητών σου πχ. 

  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, εγώ παίζω με Fender Bassbreaker 30r και μια Fender player strat. "Σκάει" ωραία ο Bassbreaker στο καθαρό κανάλι. Η απορία μου ήταν γιατί δεν "σκάει" το ίδιο ωραία η κιθάρα σε ενισχυτή αντίστοιχης οικονομικής κατηγορίας, όπως οι DSL της Marshall, αν δηλαδή έχουν κάτι οι ενισχυτές Fender συγκεκριμένα. Στο ωδείο παίζω με έναν Super Reverb, και εκεί το "σκάσιμο" είναι από άλλο πλανήτη, απλά δεν υπάρχει. Από ότι κατάλαβα από τις απαντήσεις σας, το σκάσιμο δεν είναι στον ενισχυτή, είναι στην κιθάρα. Αλλά και πάλι, με την ίδια κιθάρα, υπάρχουν διαφορετικά "σκασίματα" σε ενισχυτές από άλλες εταιρίες. Νομίζω ο συνδυασμός Fender κιθάρα με Fender ενισχυτή είναι το κάτι άλλο. 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Νομίζω ο συνδυασμός Fender κιθάρα με Fender ενισχυτή είναι το κάτι άλλο. 

 

Καθε συνδιασμος ειναι μοναδικος, απο εκει και περα ειναι θεμα γουστου,εμενα π.χ. η ηχος Fender Strat/Tele σε blackface/sf ενισχυτη δεν με ξετρελλαινει πλεον ,προτιμω τους tweed και τους Marshall (της προκοπής) που δινουν ενα mid hump που κολακευει τους single coils των Fender.... ασε που υπαρχουν και πολλοι boutique ενισχυτες  (Carr,Bad Cat,Matchless,Two Rock) που ειναι απο ΑΛΛΟ πλανητη.....

 

Αλλα απο τη στιγμη που σε ΕΣΕΝΑ αρεσει ο ηχος των bf/sf πρεπει καποια στιγμη να αποκτήσεις εναν.  

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου