Προς το περιεχόμενο

Ξεκινώντας ένα Tiny Home Studio!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλες και φίλοι καλησπέρα! :)

Με λένε Γιώργο και είμαι σχετικά νέος στο Site ... συγκεκριμένα αυτό είναι το πρώτο Θέμα μου! :D

 

Κατά βάση είμαι πληκτράς με καλές γνώσεις κιθάρας, τυμπάνων και ενορχήστωσης :? . Έχοντας περάσει ατελείωτες ώρες πάνω στο Pc μου ψάχνοντας σε βάθος τα μουσικα προγράμματα που κυκλοφορούν ευρέως (να συλληφθεί παρ'αυτά ... :x ) διαπίστωσα οτι κλίνω πρός το Reason (2.5) και το Cubase (SX για την ακρίβεια αλλα ... λόγω έλλειψης δυνατού Pc παίζω και με Sonar ...) συνδεδεμένα με Rewire!

 

Ολα καλά μεχρι εδώ!

Αυτό που παλέυω σιγά σιγά (το εννοω το σιγά ...) είναι να φτιάξω ενα ... έστω Mini HomeStudio ... :?

Αυτά που έχω μέχρι στιγμής στην κατοχή μου είναι τα εξής:

  • 1. Korg Trinity 61

  • 2. M-Audio BX5 Monitor Speakers

Πρέπει οπωσδή και δήποτε να αναβαθμίσω το Pc μου (έχω ένα πουσαρισμένο Pentium III στα 833->910 ... νομίζω, 3*256 RAM, 80 GB Σκληρό και μια καρτούλα SB Live!Value που ... convertoras=0) δεν το συζητάω, αλλά πρέπει να μπούν και τα βασικά ενός Studio όπως μίκτης κάρτες ήχου ... Effects Racks κτλ κτλ τλκ ...

 

Αν και δεν είμαι λάτρης του φτηνού, έχω λατρέψει (κακώς ή κάλώς) την Behringer και συγκεκριμένα δύο προϊόντα της που τα βρήκα σε αυτό το Site σε αγγελίες: Μίκτης UB2442fx και το dsp2024p.

Ένας απο τους στόχους μου είναι και να αναβαθμίσω το Synth Setup μου ... Σκέφτομαι για ένα Yamaha CS2X ... ελαφρύ και SemiΑναλογικό SoundDesign με Arpeggiators (το μαγικό συστατικό που λείπει απο το θεϊκό πλέον Trinity). Δεδομένο είναι οτι αν αποκτηθεί και ο Yamahas θα έχω 4+2 εξόδους απο τα Synthia μόνο και συνήθως τα Drums τα χωρίζω σε 4-6 κανάλια!

 

Όποια βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη για το τί δρόμους πρέπει να ακολουθήσω ... πέραν των λύσεων που βρήκα εγώ ... όσο πιο οικονομικά γίνεται!

Αυτό που Θέλω τελικά είναι να έχω έναν ήχο που θα τον ακούσω σε 2-3 διαφορετικά ηχοσυστήματα και θα έχω παρόμοιο ηχητικό αποτέλεσμα!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :D

αντασία στην εξουσία ... γιούυυυυυυρια λέμεεεεεεεεεε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχάς καλημέρα φίλε κι αδελφέ (no offense) feather!

 

Πολύ σωστά τα Links σου θέλω να πώ και συγκεκριμένα τα περί mastering είχα προλάβει και τα διάβασα χθές. Για την βιβλιογραφία επικρατεί ένα χάος! Έχω ξεκινήσει μαθήματα μουσικής τεχνολογίας και μου έχει μιλήσει και ο καθηγητής μου περί βιβλίων!

 

Όσων αφορα τις ερωτήσεις σου τώρα, παίζουν τα εξής:

 

Το 2ο πλήκτρο δεν το έχω ακόμα αλλά θα αποκτηθεί λείαν συντόμως! Απο την στιγμή που θα μπεί στον χώρο μου ναι ... θα δουλέυει παράλληλα με το Korg. Αυτό μας κάνει: 4 έξοδοι το Korg και 2 το Yamaha = 6 τουλάχιστον! Μπορεί να μην χρησιμοποιούνται πάντα και οι 6 μαζί αλλά θα νιώσω άσχημα π.χ. αν χρειαστεί και δεν έχω πως να τις μοιράσω!

Για Drums τώρα ο λόγος! Γενικότερα στο χώρο μου ... ακόμα ... δεν παίζει τίποτα φυσικό ... ούτε καν κιθάρα. So τα τύμπανα θα είναι ή κάποιο drum machine σε plugin ας πουμε στο Pc ή απο τα πλήκτρα (Korg Rules !!! :D ) Θα μου πεις τώρα: Ωραία ... κάνεις ένα Mixing απο το Pc και τα στέλνεις όλα σε 2 κανάλια ... αμ δέ! Το ξέρεις καλύτερα απο εμένα οτι αν δεν έχεις τον πλήρη έλεγχο του ήχου σε knobs faders και τα συναφή ... κάτι χάνεται απο την μαγεία! Σωστά? Αυτό θέλω να αποφύγω και εγώ! Έτσι δεν θα είχα πρόβλημα να δώσω 50 και 100 Έουρως παραπάνω για να κάνω λίιιιιιιιιιιιιιγο πιο αξιοπρεπή την δουλειά μου.

Επειδή +- δουλεύω 2 στάνταρ ήδη μουσικής, νομίζω οτι οι αυτοματισμοί σε μία κοσνόλα δεν θα ήταν και κάτι το πολύ σημαντικό (αν κατάλαβα καλά εννοείς να αποθηκεύω τις ρυθμίσεις και μετά με το μαγικό κομβί να τις ξαναφ;eρνω μπροστά μου !?) αλλά απο άποψης EQ ... και πιθανότατα και κάποια Mastering effects θα ήθελα να έχω την πολυτέλεια να είναι απτά!

 

Ελπίζω να ήμουν διαφωτιστικός!

 

Και πάλι καλημέρα και ευχαριστώ!

αντασία στην εξουσία ... γιούυυυυυυρια λέμεεεεεεεεεε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry ... ισως να το διατύπωσα λάθος feather.

Λόγω του ότι έχω κοιτάξει προϊόντα της Behringer, στο μοντέλο UB2442-Fx PRO ... υπάρχει ένας 24άμπιτος FX Processor και έχει κάποια Effects! Αυτά σίγουρα Insert δεν είναι ... άρα για mastering θα υπάρχουν ... και προς θεού δεν κάνω Mastering στο σπίτι μου! Απλά ένα βάθος την ώρα της Μείξης θα το ήθελα!

 

Όσο για Mackie το κοιτάω το θέμα ... πιστεύω οτι θα μπορούσα να δώσω ως 500-600 Ευρώ!

αντασία στην εξουσία ... γιούυυυυυυρια λέμεεεεεεεεεε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο παίκτης στο Θέμα εφέ! Το έχω λοιπόν στα υπόψην και αυτό!

 

Ποιος φέρνει Mackie στην Αθήνα ??

 

Και για κάρτα ήχου τί μου προτείνεις να κοιτάξω?

αντασία στην εξουσία ... γιούυυυυυυρια λέμεεεεεεεεεε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήμουν ο τελευταιος που αγορασε mackie απο διαμαντοπουλο...! Τωρα (εδω και 2 χρονια) τις φερνει ο Νακας (εκτος κι αν κατι αλλαξε) και μαλιστα ακριβοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οkeik λοιπον ... θα ελέγξω και θα σας πω ...

Thanks για το χρόνο σας ... και που θα πάει όλο και για κάτι άλλο θα σας ενοχλήσω ... και ίσως και με ενοχλήσετε!

 

:D :lol:

αντασία στην εξουσία ... γιούυυυυυυρια λέμεεεεεεεεεε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου