Προς το περιεχόμενο

Προβλημα CubaseSX με Midi in από κάρτα ήχου


kracken_74

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα forum...

 

Ξαφνικά αντιμετώπισα το εξής προβλημα...

Επειδή έκανα ένα γενικό συμμάζεμα στα καλώδια και άλλα συναφή πράγματα που υπάρχουν γύρω από το pc μου, προχτές περιχαρής, τα ξανασύνδεσα αλλά ανακάλυψα το εξης

 

Εχω ενα mother) keyboard που το συνδέω στο midi IN της κάρτας ήχου (Terratec Phase και ένα tone generator που το συνδέω στο midi OUT της κάρτας ήχου.

 

Όταν φόρτωσα την CUBASE SX3 ανακάλυψα ότι έχω σήμα από την κάρτα προς το tone generator αλλα ΔΕΝ ΕΧΩ σήμα από το motherkeybord προς την κάρτα.

 

Στο Device Setup της Cubase τα πράγμα έχουν ως εξής:

ALL MIDI INPUTS: MPU-401 (εδώ δε θα έπρεπε να φαίνετε η PHASE28?)

DEFAULT MIDI PORTS: Phase28 (in & out)

 

Έχω τσεκάρει αν τα καλώδια δουλεύουν. Αυτό που δεν μπορώ να τσεκάρω είναι αν το midi In της κάρτας έκαψε φλάτζα...!

 

Τελος πάντως....αν έχει κανείς καμιά ιδέα να καταθέσει τον ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΤΟ ΠΕΔΙΟ ''ALL MIDI INPUTS'' (DEVICES--->DEVICE SET UP--->ALL MIDI INPUTS) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ MIDI IN ΤΗς ΚΑΡΤΑΣ ΣΟΥ...

--ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΣΕΚΑΡΕ ΠΑΛΙ ΤΙΣ ΣΥΝΔΕΣΕΙς,ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ Κ.Τ.Λ..ΕΠΙΣΗς ΤΣΕΚΑΡΕ ΑΝ ΤΟ MOTHER KEYBORD ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ MIDI MESSAGES..

--ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΕΓΚΑΤΕΣΤΗΣΕ ΚΑΙ ΕΠΑΝΕΓΚΑΤΕΣΤΗΣΕ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΙΛΕ ΕΧΩ ΠΕΡΙΠΟΥ 10 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ Version Cubase/Nuendo στα 7 εχω αφτο το προβλημα !!! (ενω σε αλα pc δουλευουν κανονικα αφτα που δεν δουλευουν σε μενα)Ειναι καλα τα πειρατικα αλα εχουν αφτα τα προβληματακια :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν....

Έβαλα και άλλη καρτα ήχου (μια audigy) απλώς για να δω τι γινετε με το midi in...τίποτα δε γίνετε...

 

Φίλε musictec δόκιμασα ακριβώς ότι μου είπες και όλα δείχνουν να λειτουργούν κανονικά.Μέχρι και άλλο keyboard έβαλα επάνω στο midi αλλά τίποτα.Έχω Midi Out αλλα και πάλι ΔΕΝ εχω Midi In.

Αυτό που κάπως με υποψίασε έιναι οτι στο System των ΧP στο πεδίο που λέει για Ελεγκτές ήχου Βιντεο κτλ. εκτός των ήδη εκγατεστημένων devices που έχω εμφανίζει και ένα "Συσκευή midi συμβατή με MPU-401".

Δεν μπορώ να το κάνω uninstall γιατί όποτε κανω επανεκίνηση, ξαναβγαίνει από μονο του...Μπορεί να φτάει αυτό?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβα ακριβως τι παιζει...αν θες πες μου να σου στειλω το τηλ. μου και να σε καθοδηγησω τηλεφωνικως για το τι θα κανεις γιατι χρειαζεται να μπεις λιγο πιο βαθια μεσα στα windows και παιζει αν δεν κανεις σωστα καποια πραγματα να εχεις προβληματα..φιλικα :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου