Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με ηχογράφηση κιθάρας και κάρτα terratec phase 28.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω ενα προβλημα με την ηχογραφηση της κιθαρας οταν παω να ηχογραφησω κατω απο backing track.βαζω στο ενα καναλι πχ στο cool edit pro το backing track και στο αλλο καναλι γραφω την κιθαρα.αυτο που γινεται ειναι οτι στο καναλι που γραφω την κιθαρα δεν γραφεται μονο η κιθαρα αλλα παιρνει ηχο και απο το backing track.θα σας πω λιγο τις συνδεσεις που εχω κανει, καρτας ηχου με κονσολα γιατι μαλλον εκει ειναι το προβλημα(στις συνδεσεις)

η καρτα ηχου μου ειναι μια terratec phase 28 που εχει τα εξης χαρακτηρηστικα:

24-bit/192 kHz signal processing of the analog outputs

24-bit/96 kHz signal processing of the analog inputs

24-bit/192 kHz signal processing of the digital output

24-bit/96 kHz signal processing of the digital input with hardware sample rate recognition

105 dB signal-noise ratio (A-weighted) of the analog inputs

100 dB signal-noise ratio (A-weighted) of the analog outputs

8-channel analog output, 6.3mm cinch - symmetrical

2-channel analog output, 6.3mm cinch - symmetrical

MIDI interface - 5 pin DIN connection

Coaxial digital interface for S/PDIF, AC3 or DTS formats

Gain control of analog inputs at slot plate (adjustment range of -19 dB to +12 dB)

Clipping LEDs on the slot plate for leveling the analog inputs

Synchronizable with up to 3 additional TerraTec audio systems in one computer.

"Low latency" ASIO 2.0, GSIF (GigaStudio) and WDM kernel streaming support.

επειδη η καρτα ηχου μου δεν εχει υποδοχη για μικροφωνο αναγκαστηκα και πηρα την κονσολα phonic για να βαζω εκει το mic.και την πηρα γιατι οταν προσπαθησα να βαλω το μικροφωνο στα input right και input left της καρτας ηχου εγραφε μονοφωνικα.οι συνδεσεις ειναι οι εξης:απο output1-output2καρτας ηχου καταληγει στα input3-input4 κονσολας απο input right-input left καρτας καταληγει στο CTRL RM κονσολας τα monitor καταληγουν στα MAIN της κονσολας και το μικροφωνο στην υποδοχη mic της κονσολας.οποιος μπορει να βοηθησει θα με σωσει...thanks!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση τη συνδεσμολογία σου το πρόβλημα που έχεις είναι φυσιολογικό:

 

στέλνεις και τα δύο σήματα (κιθάρα + backing track) στο νέο κανάλι που ηχογραφείς. Πρέπει να αλλάξεις τη δρομολόγηση.

 

¶ρα,

 

1. Πόσες εξόδους έχει η Terratec και πόσες εισόδους;

2. Τι εξόδους σου δίνει η Phonic? Έχει γκρουπ? Auxiliary sends?

 

Αν απαντήσεις αυτά, η συνδεσμολογία είναι εύκολη: θα πρέπει να διαχωρίσεις αυτό που ακούνε τα αυτιά σου από αυτό που επιστρέφει στην κάρτα ήχου. Πες μας τα παραπάνω και θα σε βοηθήσουμε.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι εξοδοι και οι εισοδοι ειναι:

8-channel analog output, 6.3mm cinch - symmetrical

2-channel analog input, 6.3mm cinch - symmetrical

http://www.phonic.com/products/individual_product.html?model=mu1002small.gif για να μην σας μπερδεψω σε αυτη την διευθηνση ειναι η φωτο και τα χαρακτηρηστικα της κονσολας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και την πηρα γιατι οταν προσπαθησα να βαλω το μικροφωνο στα input right και input left της καρτας ηχου εγραφε μονοφωνικα.

Με εξαίρεση κάποια εξειδικευμένα μικρόφωνα που ενσωματώνουν 2 ή 3 κάψες σε μια μονάδα για στερεοφωνικές τεχνικές XY και MS αντίστοιχα και κάποια άλλα πάρα πολύ εξειδικευμένα dummy heads / artificial heads (είναι ειδικά κεφάλια κούκλας που έχουν 1 μικρόφωνο στη θέση του κάθε αυτιού για στέρεο ηχογράφηση) , όλα τα άλλα μικρόφωνα έχουν μονοφωνική έξοδο. Έτσι αν θέλουμε να ηχογραφήσουμε στερεοφωνικά θα χρειαστούμε 2 μικρόφωνα τοποθετημένα ανάλογα με τη στερεοφωνική τεχνική που επιθυμούμε : Coincident, Near coincident ή Spaced pair.

¶ρα στην προκειμένη περίπτωση θα πρέπει όταν χρησιμοποιείς ένα μικρόφωνο να επιλέγεις στο πρόγραμμα σου μονοφωνικό track και να τοποθετείς με το pan pot στο stereo image (αριστερά , κέντρο ή δεξιά) αυτό που ηχογράφησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη οι συνδεσεις που εχω κανει ειναι σωστες;ειναι θεμα ρυθμισεις απο το προγραμμα η λυση του προβληματος;οταν λες οτι θα χρειαστω 2μικροφωνα εννοεις οτι θα εχω 2Mic που θα βαλω το ενα στο input right και το αλλο στο input left της καρτας και μετα αυτα τα δυο μπροστα απο τον ενισχυτη της κιθαρας;σε ρωταω ολα αυτα γιατι αυτα που μου ειπες για στερεοφωνική τεχνική και τα ..Coincident, Near coincident ή Spaced pair ,επειδη ειμαι αρχαριος με ολες αυτες τις ..εννοιες δεν τα πολυκαταλαβα.και επειδη ισως μεσω μυνηματων ολα αυτα δεν μπορεις να μου τα εξηγησεις θα προσπαθησω να βρω καποιο φιλαρακι να μου κανει αυτες τις ρυθμισεις στο προγραμμα.εκτος αν ειναι τοσο απλο που μπορεσω και ετσι οπως μιλαμε η και μονος μου αν το ψαξω λιγο...παντως τωρα ανεξαρτητα απο το προβλημα που εχω με τα καναλια το μικροφωνο ηχογραφει stereo... sorry αν γινομαι κουραστικος :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα όμως καλά, για να μην σε μπερδέψουμε και εσένα, το πρόβλημα σου δεν είναι να ηχογραφήσεις στερεοφωνικά με 2 μικρόφωνα μία κιθάρα αλλά, έχοντας ηχογραφήσει ένα πέρασμα της κιθάρας (πχ ρυθμική), πως θα ηχογραφήσεις ένα δεύτερο απομονωμένο σε άλλο κανάλι (πχ σόλο). Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη αυτη η καρτα ηχου δεν ειναι προορισμενη για ηχογραγραφησεις;το μικροφωνο ειναι senheizer E835.και εγω ειχα σκεφτει να αλλαξω καρτα αλλα ηθελα να δω αν με αυτην την καρτα μπορουσα να κανω τη δουλεια μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου