Προς το περιεχόμενο

guitar cab mic


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από καιρό λέω να αγοράσω 2 μικρόφωνα για να ηχογραφώ τους ενισχυτές μου.Είχα σκοπό να τα πάρω κάποιο καιρό πριν όταν σκεφτόμουν να ηχογραφήσουμε πρόβες με κάποιους φίλους.Στο μεταξύ διέλυσε η φάση οπότε χωρις να βιαστώ έκανα μια μικρή έρευνα για μικρόφωνα που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για close micing κιθάρας.Έψαξα σο internet και μίλησα με ανθρώπους κτλ.Στόχος είναι αν κάποιος έχει αφιερώσει κάποιο χρόνο σε κάποιο από τα παρακάτω μικρόφωνα ας παραθέσει τις εμπειρίες του.Η λογική με την οποία κάνω αυτό το post είναι για να δούμε ασχέτως τιμής-χρηστικής αξίας τι ιδιατερότητες καια πλεονεκτήματα έχει το καθένα.

 

shure sm57 το οποίο φαντάζομαι το έχουμε χρησιμοποιήσει όλοι αρκετά

 

e609 με την μεγάλη κάψουλα όχι το ασημί που είναι φτηνότερο.Δεν ξέρω αλλά νομίζω ότι έχει σχεδιαστεί με βάση το md409 που θεωρείται κλασσικό.

 

m201 beyerdynamic το οποίο θεωρείται αρκετά ευέλικτο και αντίστοιχο του shure sm57.

 

Υπάρχει και αντίστοιχο μοντέλο της electrovoice 467

 

Ξέρω ότι στις περισσότερες εφαρμογές αρκεί ένα sm57 αλλά πραγματικά ψάχνω ανεξαρτήτως τιμής κάτι ώστε να έχω αρκετά ιδιαίτερο αποτέλεσμα.

 

ευχαριστώ

 

a

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να τονίσω ότι είμαι φανατικός χρήστης του SM57 & ότι το χρησιμοποιώ εδω & χρόνια με θρησκευτική ευλάβεια σε όλες μου τις παραγωγές.

Απλά το βάζω 2 πόντους μακριά απο τη γρίλια του ενισχυτή και μεταξύ του κέντρου του μεγαφώνου & του στεφανιου του (ποτε στο κέντρο του).

Αυτό αρκεί για εναν απλό,ουσιαστικό & γεμάτο ήχο κιθάρας (τα πολλα μικρόφωνα ειδικά αν δεν έχεις τον χρόνο & το χρήμα στο στούντιο,μόνο προβλήματα προκαλούν :wink: )

 

η τελευταία μου ανακάλυψη & το μεγάλο μου μυστικό :lol: είναι αυτό το πάμφθηνο ΛΑΜΠΑΤΟ μικρόφωνο (φανταζομαι ότι είναι κινέζικο..)

 

http://www.netzmarkt.de/thomann/the_tbone_sct700_roehrenmikrofon_prodinfo.html

 

ενω για την χρήση για την οποία εχει κατασκευασθει είναι απαίσιο για κάποιο περίεργο λόγο ακούγεται ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ σε close miking ενισχυτών και το σημαντικότερο ΑΝΤΕΧΕΙ απίστευτα db!

 

Σε συνδιασμό με ενα sm 57 βγάζει τον καλύτερο ήχο κιθάρας που έχω ακούσει!!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εγώ συνήθως επιλέγω αυτά.

'Αλλοι προτιμούν και τα Sennheiser MD421, AKG C1000 & C3000, και Neumman Tube 47.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να τονίσω ότι είμαι φανατικός χρήστης του SM57...

Αν χρησιμοποιούσες SM58 (με ή χωρίς το κάλυμμα) θα είχε μεγάλη διαφορά?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου