Προς το περιεχόμενο

ευκολα κομματια για αρχαριους


stathopa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια, ειμαι αρχαριος αλλα με αρκετη ορεξη για μουσικη, και παροτι ειμαι μεγαλος στο ξεκινημα μου για drums (32 χρονων), ψαχνω πολυ ευκολα τραγουδακια για να κραταω τον ρυθμο... (Εχω ξεκινησει μαθηματα σε ωδειο απο το Σεπτεμβρη) Που μπορω να βρω? ;D ;D Ευχαριστω πολυ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Queen -Another one hits the dust

 

το βρίσκω εύκολο για ντραμς. και διαχρονικά ωραίο κομμάτι.

θα είσαι περήφανος που θα ξέρεις να το παίζεις!

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτιδηποτε(δηλαδη τα περισσοτερα ) απο AC/DC. ειναι ακριβως αυτο που ζητας , με ρυθμο

και ευκολα γυρισματα. προσπαθησε αρχικα το highway to hell

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νοτεσ θα βρεις εδω: http://www.911tabs.com/

αλλα καλο θα ηταν πριν δεισ το site να προσπαθησεις να βγαλεισ μονο σου τα τραγουδια. θα σε βοηθησει αρκετα στο μελλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια ο ανθρωπος δεν ψαχνει νοτες για κιθαρα. Drummer ειναι. Και οι νοτες στα τυμπανα δεν εχουν καμια μα καμια σχεση με αυτες τις κιθαρας η καποιου αλλου οργανου. μπορει να γραφονται σε πενταγραμμο αλλα δεν εχουν καμια μα καμια σχεση. Φιλε μου δεν πιστευω να βρεις νοτες για τυμπανα πανω σε συγκεκριμενα κομματια. Το μονο που θα βρεις (και αυτο λιγο δυσκολα, καποτε ειχα βρει μερικα site, θα το ξαναψαξω και θα σου τα κανω post) ειναι βασικοι ρυθμοι, που πολυ ευκολα μπορεις να τους κολλησεις σε τυραγουδια των Ac Dc γιατι το παιξιμο τους ειναι παρα πολυ απλο. Κατα τη γνωμη μου παρε δυο βιβλια απο ενα μαγαζι μουσικων οργανων και ξεκινα με ασκησεις. Ξερω ειναι λιγο ξενεροτο αλλα πιστεψε με, λιγο εντατικα αν το "παρεις" σε πολυ πολυ λιγο καιρο, και το πιστευω αυτο που σου λεω γιατι ολοι καπως ετσι ξεκινησαμε, θα ακους ενα κομματια, και εκτος απ' το οτι θα καταλαβαινεις το μετρημα του αμεσως, δλδ 5/8 4/4 3/8 κτλ κτλ κτλ, θα μπορεις πολυ ευκολα να παρεις μονος σου ενα πενταγραμμο και να γραψεις το τραγουδι στο χαρτι. Ασχετα που με τις ασκησεις θα "λυθουν" τα χερια και το μυαλο σου θα ξεφυγει απο τα στανταρ παιξηματα. Θα γεμισεις με ιδεες και πολυ ωραιες εναλαγες στο παιξημο σου. Αν θελεις να με ακουσεις δοκιμασε και δεν θα χασεις. Και να ξερεις πως ποτε κανεις δεν εμαθε σωστα τυμπανα (η τουλαχιστον οι περισσοτεροι) και για να μην παρεξηγηθω, οταν λεω σωστα τυμπανα δεν εννοω να παιζει καλα ενα κομματι που ακουει σε ενα cd οπως ειναι, αλλα να κατεβαζει το μυαλο του καθενως δικες του ιδεες. Γιατι για μενα και για οσα ατομα εχω γνωρισει στα τοσα χρονια που ασχολουμαι με τη μουσικη αυτο ειναι που μετραει, και πιστευω θα συνεχισει να μετραει. Sorry για το ζαλισμα που σου εκανα  ;D  ;D  ;D  ;D . Καλη συνεχεια και να ξερεις ποτε δεν ειναι αργα για να μαθεις κανεις το οτιδηποτε. Και μην απογοητευτεις με την πρωτη δυσκολια και τα παρατησεις, γιατι για κακη μας τυχη, ολοι οι drummer διαλεξαμε ο πιο δυσκολο οργανο, γιατι πραγματικα ειναι. Πρεπει να ξεχωρισεις χερι απο χερι και ποδι απο ποδι αλλα συγχρονος να μην χανεις τιποτα απο τεσσερα. Καλη συνεχεια και παλι και μην κολλας πουθενα. Αν θελεις να σου προτηνω μερικα καλα βιβλια για εξασκηση κανενα απολυτως προβλημα.  ;D  ;D ;D

 

 

 

 

 

 

 

tsgiannis13  συγνωμη αλλα ποτε δεν ειχα δει οτι ειχε "tabs" και για τυμπανα και βιαστικα να απαντησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

x----x----x----x----x----x----x----x

------------------------------------

----------s-------------------s-----

------------------------------------

b-------------------b---------------

       

 

R L R L R L R L

s s s s s s s c

 

To Another One Bites the Dust αν θυμαμαι καλα πρεπει να ειναι καπως ετσι, οπου "x" φαντασου το hihat οπου "b" την μποτα και οπου "s" το snare. Απο κατω ειναι τα δυο γυρισματα που κανει και ξεκιναν με δεξι, αν εισαι αριστεροχειρας απλα παιξτο αναποδα, και εδω οπου "s" το snare και στο τελος εχει το "c" crash σε "αρση". Δηλαδη δεξι αριστερο δεξο αριστερο δεξι αριστερο δεξι αριστερο "Crash" και συνεχιζεις το κλασικο tempo. Αν θυμαμαι βασικα το κομματι σωστα, και αν θυμαμαι οτι μετραει 8γδοα και οχι 4ρτα. Συγνωμη αν κανω λαθος.  ;D  ;D  ;D και φιλε tsgiannis13  συγνωμη αλλα ποτε δεν ειχα δει οτι ειχε "tabs" και για τυμπανα και βιαστικα να απαντησω. :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου