Προς το περιεχόμενο

αυτοσχεδιασμοι σε ii- v


THEOD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σχετικά με το ρυθμό, αφού δεν παίζεις γενικά και τις 3 νότες του τριήχου αλλά μόνο την πρώτη και την τρίτη, και μαλιστα όχι αυστηρά, αυτό στην ουσία είναι swing όγδοα, και σ' αυτό αναφερόμουν.

 

σχετικά με την αρμονία, όταν έχεις στο ισχυρό μέρος του μέτρου συνεχώς Gb, τότε στην ουσία εγκαθιστάς (establish) αυτό ως τονικό κέντρο. Και δεν πειράζει που δεν είναι μείζονα ή ελασσονα, το αυτί λόγω της θέσης των συγχορδιών στο μέτρο και της επανάληψης δεχεται ως τονική τη δωρική της πρώτης συγχορδίας, δεδομένου και ότι δε γίνεται ποτε λύση της B7. Αλλιώς δε θα υπηρχαν modal tunes. Δηλαδή το So What σε τι τόνο είναι; Με λίγα λόγια η τονικότητα δεν καθορίζεται από τον οπλισμό μόνο. Βέβαια δικό σου κομμάτι είναι, οπότε μπορείς και να με αγνοήσεις πλήρως :) (Επίσης καλύτερα να λεμε F#, εφόσον είσαι σε οπλισμό E (Μι μείζονας).)

 

Με όλα αυτά ελπίζω να μη δοθηκε η εντύπωση ότι δε μου άρεσε, στην ανάλυση διαφωνώ. Μου άρεσε πολύ, συγχαρητήρια και πάλι! :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να πω οτι εχεις δικιο στο θεμα της μεταφορας τονικου κεντρου απλα εγω δεν το αντιμετωπιζω ως modal λογικη . Αν το εβλεπα ετσι θα το ειχα αναφερει:).

Και δεν σε αγνοω καθολου ισα ισα χαιρομαι να μιλαω με ανθρωπους για αλλα πραγματα

απο τη μαρκα της κιθαρας η τον τυπο του μαγνητη. :)

Α ναι το so what για τα γουστα μου ειναι ενα τεραστιο d- που χωραει οτι αρμονικη παρανια εχει ο καθε

παιχτης στο μυαλο του αρκει να τοποθετουνται σωστα και εξυπνα τα chord tones.

Στειλε κατι να σε ακουσουμε ειμαι σιγουρος οτι θα εχει πολυ ενδιαφερον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτσε να πλησιάσω το επίπεδό σου πρώτα και στέλνω, είμαι ψιλοαιώνιος αρχαριος στη τζαζ :)

 

αλήθεια μόνος σου μαθαίνεις, πας σε ωδείο, κάνεις μαθήματα;

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που εισε βρε παιχτη μια ωρα περιμενω απαντηση και θελω να παω να μελετησω? :P

Εχω κανει ιδιαιτερα μαθηματα σε διαφορους παρα πολυ καλους κιθαριστες.Τωρα  πια εχω παρατησει την κιθαρα και μαθαινω κοντραμπασσο παιζω κανα δυο μηνες.τεχνικη εχω πεσει με τα μουτρα στο βιβλιο του Ray brown και τα υπολοιπα σε ενα πολυ καλο πιανιστα και καθηγητη στην Αθηνα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ωραιο, συγχαρητηρια.

 

Μ΄ άρεσε πολυ ο ήχος της ηλεκτρικής κιθάρας (αλήθεια απο που προέρχεται;)  και φυσικα το κοντραμπασο. Ο αυτοσχεδιασμός ήταν πολύ καλός, αλλά στην αρχή δεν μου άρεσε και τόσο που εξαιτίας της διαδοχής των συγχορδιών, τα θέματα που παίζεις θύμιζαν πολλά στάνταρντς και άλλα δημοφιλή τζαζοκόμματα (cantaloupe, fever, κ.α.)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου blue η κιθαρα ειναι μια σε ολο το θεμα.

Ενα 17αρι σκαφος  κατασκευασμενο απο Ελληνα οργανοποιο με χορδες 0.12 flat .

O ακουστικος ηχος εναι με mic akg 151 στο ηχειο της κιθαρας και ενα shure sm57 σε ενα

αρχαιο fender vibrolux .Ο ηλεκτρικος ειναι με ενα vox ενισχυτη χωρις reverb με ολα τα αλλα volume στο τερμα. το mic στο vox ηταν sm57 και για βαθος χωρου χρησιμοποιησα ενα Neumann KM184.Το κοντραμπασο ειναι ηχογραφημενο με ενα 414.

Το κομματι δεν ειναι τιποτα περισσοτερο απο μια ασκηση που εφτιαξα για να μελετησω

αρμονικες και ρυθμικες ασκησεις στο κοντραμπασο.Εγραψα πρωτα μια ρυθμικη κιθαρα

για να ελενχω τα φαλτσα του κοντραμπασου και μετα ηχογραφησα και μια σολο κιθαρα

για να εχει λιγο ενδιαφερων. Υπαρχουν αρκετοι τροποι για να γινει μια βαρετη ασκηση

μουσικη  ;)

φιλικα

Θοδωρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fusionaki

μ΄αρεσεις  ;D πρωτα μου τη λες για τα ρυθμικα μοτιβα

και μετα νιωθεις ενοχες στο αν μου έσπασες   τα νεύρα

Πολυ γουσταρω τετοια σχολια και σε καμια περιπτωση ουτε

παρεξηγω ουτε σπανε τα νευρα μου :).

Επισης ειμαι σιγουρος οτι γνωριζομαστε και εχουμε κανει

παρεα σε ενα  γνωστο στεκι ενος κατασκευαστη μουσικων οργανων (Μ.Λ)

Το ονομα μου ειναι θοδωρης και μενω και εγω στο Ηρακλειο Κρητης.

Θα ηθελα ιδιαιτερα να ανταλαξουμε τις αποψεις μας πανω στην ρυθμικη

αντιληψη και αισθητικη απο κοντα.

φιλικα

 

Κι αλλος στο στεκι του Μ.Λ. ? Χαχα.. Αυτα ειναι...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου