Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Character Encoding στον Firefox


Betty The Raccoon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

takis μας ελλειψες....... :lol: :lol: :lol: :lol:

 

σχετικα με το hotmail+firefox τωρα :

View>Character Encoding>More Encodings>West European>Greek(iso 8859-7).

αν δεν δουλεψει δοκιμασε τα αλλα ελληνικα, αλλα θα δουλεψει μαλλον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και για να το λύσω έκανα τα εξής:

Tools>Options>General>Languages

εκεί θα δείς τις γλώσσες που χρησιμοποιούνται. Επιλέγεις την ελληνική και με το κουμπί "move up" την βάζεις πρώτη στη λίστα.

Η Default κωδικοσελίδα που χρησιμοποιώ είναι η Windows-1253 και η έκδοση του firefox είναι η 1.0.7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ακριβως το ιδιο προβλημα (firefox+hotmail) και εκανα τα παραπανω αλλα σε μενα δε δουλεψανε.
Έκανες και αυτό που πρότεινα εγώ; Επίσης, ποια ακριβώς είναι η σελίδα που έχει το πρόβλημα;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτο το ειχα ηδη ετσι οπως ειπες .

προβλημα εχει το inbox hotmail (msn για την ακριβεια) . καποιες επικεφαλιδες βγαινουν με κινεζικα και αλλες οχι , και οταν πας προβολη -> κωδικοποιηση χαρακτηρων και βαλεις ελληνικα τοτε οκ , αλλα χαλανε καποιες αλλες ελληνικες επικεφαλιδες που μαλλον εχουν αλλη κωδικοποιηση ελληνικων . σιγουρα εχει να κανει με την σελιδα , γιατι οταν ειμαι στο νοιζ η ελληνικη κωδικοποιηση ειναι default ενω στο διπλα tab που εχω ανοιχτο το Msn inbox εχει default <<δυτικη>> κωδικοποιηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε τρελούλια, εγώ νόμιζα ότι μιλάμε για σελίδες του noiz.. Το hotmail δεν υποστηρίζει ελληνική κωδικοποίηση χαρακτήρων.. απλά ο ΙΕ κάνει την (παράτυπη) μεταχείριση της σελίδας αγνοώντας την ενσωματωμένη κωδικοποίηση της και μεταβάλοντάς την σε ελληνική. Απλά το Firefox λειτουργεί σωστά, και το Hotmail είναι κακοφτιαγμένο με την έννοια ότι αφού απευθύνεται σε διεθνές κοινό έπρεπε να υποστηρίζει διεθνείς κωδικοποιήσεις.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου