Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Character Encoding στον Firefox


Betty The Raccoon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδιά μην τρελαίνεστε!Ακους εκει ότι το hotmail έχει κακογραμμένη σελίδα!Καλό κι αυτό :lol:

Το πρόβλημα αυτό το κάνει σε πάρα πολλές σελίδες,ακόμα και στο noiz μου έχει τύχει σε περίπτωση που σου λέει ότι δεν βρήκε το ταδε αρχείο στο server κλπ.

Αυτό που μπορεί να κάνει κανείς (τουλάχιστον σε εμένα δούλεψε) είναι να κατεβασει την ελληνική έκδοση του firefox και τα βγάζει όλα μια χαρά,ακόμα και το hotmail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην τρελαίνεστε!Ακους εκει ότι το hotmail έχει κακογραμμένη σελίδα!Καλό κι αυτό :lol:
Χαίρομαι να προσφέρω το γέλιο και τη χαρά :) :) :).

 

¶κου τώρα φίλε μου για να μην εκτίθεσαι: το character encoding στο Hotmail είναι ISO-8859-1, δηλαδή το default character encoding για τις περισσότερες από τις λατινογενείς γλώσες. Το πρόβλημα είναι ότι τα ελληνικά δεν είναι λατινογενής γλώσα. Συνεπώς χρειάζονται διαφορετικό character encoding (ISO-8859-7 ή windows-1253).

 

Η σύγχρονη λύση για το θέμα των διαφορετικών γλωσών είναι να χρησιμοποιείται το unicode encoding (UTF-8) σε όλους τους δικτυακούς τόπους που προορίζονται για χρήση από ανθρώπους που μιλούν διαφορετικές γλώσες, λύση που όμως η Microsoft βραδυπορεί στο να την υιοθετήσει διότι τα "Παράθυρα" δεν ξέρουν τι θα πει UTF-8 σε επίπεδο συστήματος (παρότι επιμέρους εφαρμογές, όπως ο Internet Explorer ή το Firefox, ξέρουν περί τίνος πρόκειται και λειτουργούν σωστά όταν δουν σελίδα με UTF-8).

 

Από αυτή την άποψη, όντως η σελίδα είναι κακογραμένη, διότι ενώ απευθύνεται σε όλο το πλανήτη (και μάλιστα ζητά και χρήματα για τους premium λογαριασμούς), στην πραγματικότητα ΔΕΝ υποστηρίζει όλες τις γλώσες του πλανήτη, όπως θα όφειλε.

 

Αντίθετα το GMail είναι γραμένο σε UTF-8 και ως εκ' τούτου υποστηρίζει τα ελληνικά μία χαρά.

 

Για τα παραπάνω, δεν χρειάζεται να πιστέψετε εμένα: χρησιμοποιώντας το Firefox μπορείτε να επισκευθείτε το Hotmail, το Noiz και το GMail (ακόμη και αν δεν έχετε συνδρομή, η πρώτη σελίδα αρκεί). Ενώ βλέπετε τη σελίδα πηγαίνετε στο View ---> Character Encoding και θα δείτε ποιο είναι το Encoding σε κάθε μία από τις τρεις περιπτώσεις.

 

Συγνώμην (από τα υπόλοιπα μέλη) για το ότι επεκτάθηκα τόσο πολύ σε ένα αμιγώς τεχνικό-προγραμματιστικό θέμα, αλλά εφ' όσον υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν απαντήσεις ή λύσεις, καλό είναι να παρέχονται, έτσι δεν είναι;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμην (από τα υπόλοιπα μέλη) για το ότι επεκτάθηκα τόσο πολύ σε ένα αμιγώς τεχνικό-προγραμματιστικό θέμα' date=' αλλά εφ' όσον υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν απαντήσεις ή λύσεις, καλό είναι να παρέχονται, έτσι δεν είναι;[/quote']

Φίλε Wow! μπορεί να είσαι καταρτισμένος "θεωρητικά" αλλά δεν είδα να δίνεις καμμία λύση στο πρόβλημα του φίλου.Αυτό που είπες για το Regional Settings αναφέρεται στις φόρμες των διαφόρων προγραμμάτων που αν το unicode δεν ειναι στα ελληνικά τοτε τα βγάζει κινέζικα.

Αυτό επίσης που είπε κάποιος για τα settings του firefox δεν πιάνει.

Ούτε εγω χρησιμοποιώ την ελληνική έκδοση του firefox γιατι μου τη σπάνε τα ελληνικά μενού αλλά τελευταία φορά που καταλάθος κατέβασα την ελληνική έκδοση,δεν υπήρχε αυτό το πρόβλημα.Οποιος θέλει το δοκιμάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Wow! μπορεί να είσαι καταρτισμένος "θεωρητικά" αλλά δεν είδα να δίνεις καμμία λύση στο πρόβλημα του φίλου.
Έχεις απόλυτο δίκιο, άλλο η θεωρητική κατάρτιση και άλλο το να δίνεις λύση. Εγώ δεν έχω λύση για αυτό το πρόβλημα - δεν θα μπορούσα να έχω. Κάθε πρόταση είναι ασφαλώς ευπρόσδεκτη.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει λύση άλλη πέρα απο αυτές που προτάθηκαν εδω πέρα και δεν φταίει το firefox τόσο, όσο το hotmail. Δικιο έχει ο Wow! σε αυτά που λέει.

Απο εκει και πέρα αν κάποιος έχει ελληνικά windows και ελληνικό firefox μάλλον δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. Αρα δίκιο έχει και ο gto234.

 

Είναι όμως καποιοι που δεν θέλουν ελληνικά ... σαν και μενα.

 

Πάντως το gmail είναι μακράν καλλίτερο και απο το hotmail και απο το yahoo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά κι απο μένα.

 

Καθότι νέος στο noiz :)

 

Το θέμα με τα Ελληνικά είναι ότι πολλές φορές ο "απέναντι" web server δίνει τις σελίδες με λάθος κωδικοποίηση.

 

Εκεί απλά κάνεις υπομονή και το αλλάζεις κάθε φορά που σου έρχονται τα "αράβικα" αντί των Ελληνικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως όρισες και απο μένα!! :D

 

 

Το θέμα με τα Ελληνικά είναι ότι πολλές φορές ο "απέναντι" web server δίνει τις σελίδες με λάθος κωδικοποίηση.

 

 

Κάπου εκεί κατέληξα και εγώ :roll:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου