Προς το περιεχόμενο

Laney lv100 vs Fender Frontman



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψαχνω εναν μεταχειρισμενο ενισχυτη παρολο που εχω εναν λαμπατο laney LC30. ο λογος που το κανω αυτο ειναι ο εξης:

Παιζω σε 3 μαγαζια καθε εβδομαδα, εκ των οποιων στα 2 χρειαζομαι ενισχυτες.Δεν θελω ομως να μετακινω συνεχεια τον λαμπατο μηπως του δημιουργησω κανενα προβλημα με τις μετακινησεις η με κανενα αθελο χτυπημα. και ετσι μετα η αλλαγη λαμπων θα μου κοστισει ακριβα.Οποτε μαλλον θα κινηθω σε κατι με τρανζιστορ. Ως μαγαζι χρειαζεται αρκετη ενταση. Χρησιμοποιω πεταλια και οχι την παραμορφωση του ενισχυτη κατα κυριο λογο. Ψαχνοντας στις αγγελιες, εχω καταληξει σε 2 ενισχυτες, τους αναγραφομενους στην ψηφοφορια. Τωρα οπως τα σκεφτομαι εγω, τα υπερ και τα κατα ειναι :

 

Υπερ:

1) Laney lv100: α)το παλικαρι που τον εχει ειναι στην θεσσαλονικη οπου βρισκομαι και εγω για τις επομενες 2 εβδομαδες, οποτε μπορω να τον ακουσω και να δω αν μου κανει, β) εχει το ιδιο footswitch -νομιζω τουλαχιστον- με τον δικο μου laney ( για τον οποιο δεν εχω footswitch ) οποτε ετσι θα εχω και για τους 2 ;D

2) Fender Frontman: α)εχει 2 ηχεια, β) ειναι 100 watt ;)

Κατα:

1) Laney lv100: α)ειναι 65 watt σε αντιθεση με τα 100 του frontman, β) εχει ενα ηχειο, αρα λιγοτερος ογκος.

2) Fender Frontman: α)το παιδι που τον εχει βρισκεται στην Αθηνα οποτε δεν μπορω να τον ακουσω και να δω και σε τι κατασταση βρισκεται, β) εχω διαβασει οτι δεν συνεργαζεται καλα με τις παραμορφωσεις απο πεταλια, και οτι καταστρεφει τον ηχο τους. :'( (δεν ξερω κατα ποσο ισχυει)

 

Συγγνωμη αν σας ζαλισα  :-[ ,αλλα θα μου φανειται απιστευτα χρησιμοι με τις συμβουλες σας γιατι καιγομαι. Ευχαριστω προκαταβολικα.

                                                    Αγγελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου προτεινω τον Laney γιατι πιστευω ειναι καλυτερος επισης ειναι απο Θεσσαλονικη και μπορεις να τον ακουσεις και να κρινεις αν σου κανει η οχι.Για τον Fender πιστευω απαντησες μονος σου."εχω διαβασει οτι δεν συνεργαζεται καλα με τις παραμορφωσεις απο πεταλια, και οτι καταστρεφει τον ηχο τους."Οποτε γτ να το ρισκαρεις?Πιστευω ο Laney θα σε καλυψει.

Ελπιζω να βοηθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ΔΕΝ παιζεις μαζι με drummer , παρε τον laney και θα σαι ΟΚ.

τον εχει ενας μαθητης μου και ειναι μια χαρα.

 

αν θες κατι καλο αλλα "solidstate" , παρε κατι απο tech 21 , που ειναι οτι καλυτερο στα "μη λαμπατα" μηχανηματα.

 

(εγω παντως στη θεση σου δεν θα εδινα ουτε μισο ευρω για τρανζιστορατο μηχανημα πλην των tech 21 η roland jazz chorus.)

;D    

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα υπόλοιπα δεν έχω να πω κάτι, αλλά για την ισχυ τους μην κολλάς στα απόλυτα νούμερα. Καταρχήν η διαφορά 65-100 Watt είναι πάρα πολύ μικρή και σίγουρα όχι 50% πιο "δυνατός" ο 100άρης από τον 65άρη. Θα έλεγα (αυθαίρετα) ότι τείνει περισσότερο στο... 10%!

 

Και αυτό με ίδιας ευαισθησίας μεγάφωνο. Γιατί δεν έχει σημασία μόνο τι ισχύ τροφοδοτείς το μεγάφωνο, αλλά και πόσα dB SPL παράγει αυτό από τη συγκεκριμένη ισχύ. Για παράδειγμα, αν τροφοδοτήσεις με την ίδια ισχύ ένα Celestion G12T-75 (97dB sensitivity) και ένα Celestion Vintage 30 (100dB sensitivity) θα αισθάνεσαι στο αυτί ότι το Vintage 30 έχει "διπλάσιο" loudness από το G12T-75 (παρόλο που παίρνουν την ίδια ισχύ).

 

Με λίγα λόγια, μη βασίζεσαι στην ονομαστική ισχύ τους. Αναλόγως της ευαισθησίας του μεγαφώνου (και αρκετών ακόμα παραγόντων όπως η απόκριση της καμπίνας του, το presence/EQ του κλπ) μπορεί άλλη ένταση να περιμένεις και άλλη να ακούσεις. Δοκίμασέ τα στην πράξη...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ΔΕΝ παιζεις μαζι με drummer , παρε τον laney και θα σαι ΟΚ.

τον εχει ενας μαθητης μου και ειναι μια χαρα.

 

αν θες κατι καλο αλλα "solidstate" , παρε κατι απο tech 21 , που ειναι οτι καλυτερο στα "μη λαμπατα" μηχανηματα.

 

(εγω παντως στη θεση σου δεν θα εδινα ουτε μισο ευρω για τρανζιστορατο μηχανημα πλην των tech 21 η roland jazz chorus.)

;D    

και τι να κανω ρε σπυρο αφου τωρα εμφανιστηκε ξαφνικα και 2ο μαγαζι που χρειαζομαι ενισχυτη? να δωσω πολλα για κατι το οποιο μετα δεν θα το χρειαστω και αν ειμαι με το αγχος αν θα πουληθει η οχι? και δυστυχως δεν εχω τον χρονο να περιμενω καμια ευκαιρια στις αγγελιες. παιζω με ντραμς αλλα ηλεκτρονικα. αυτο σημαινει οτι δεν θα εχω τοσο προβλημα εγω στο να με ακουω. λετε να μην με καλυψει ο 65αρις laney στο stage?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λετε να μην με καλυψει ο 65αρις laney στο stage?

 

Άμα είναι να χρειάζεσαι περισσότερα από 65W για να ακούς την κιθάρα στο stage ενός μαγαζιου, τότε μάλλον πρέπει να πας για ακοόγραμμα...;D

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα είναι να χρειάζεσαι περισσότερα από 65W για να ακούς την κιθάρα στο stage ενός μαγαζιου, τότε μάλλον πρέπει να πας για ακοόγραμμα...;D

xaaxa. δεν ξερω φιλε μου, γι'αυτο ρωταω. εγω πιστευω οτι θα ακουω
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. μην πάρεις ενισχυτή χωρίς να τον έχεις δοκιμάσει

2. μήν πάρεις μπαούλο 2*12 αν δεν είσαι σίγουρος πως τον χρειάζεσαι, θα σου κοπεί η μέση

3. ο φέντερ είναι 100άρης, 2*12 και κοστίζει 235Ε στο θωμά, μήπως είναι σκανδαλωδώς φτηνός για να είναι και καλός;  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. μην πάρεις ενισχυτή χωρίς να τον έχεις δοκιμάσει

2. μήν πάρεις μπαούλο 2*12 αν δεν είσαι σίγουρος πως τον χρειάζεσαι, θα σου κοπεί η μέση

3. ο φέντερ είναι 100άρης, 2*12 και κοστίζει 235Ε στο θωμά, μήπως είναι σκανδαλωδώς φτηνός για να είναι και καλός;  ???

τα σκεφτηκα και εγω αυτα φιλε μου. αλλα ειδα οτι οι 2 ενισχυτες εχουν ακριβως την ιδια τιμη. οσον αφορα τα υπολοιπο που λες εχεις δικιο απολυτο. ευχαριστω
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου