Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για κιθαριστικό εξοπλισμό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετίζω το φόρουμ(ξανά)...

Ήρθαν οι γιορτές και είπα,ως παιδί και εγώ(ετών 32..),να εμπλουτίσω τον εξοπλισμό μου.Μέχρι στιγμής έχω μια Epiphone Les Paul II σε Marshall Valvestate VS15 amp μαζί με το Little Big Muff και μουσικά,κινούμαι στο χώρο της ροκ,με περισσότερο ενδιαφέρον σε σύγχρονα ακούσματα.

  Το (ευχάριστο) πρόβλημα είναι πως δε μπορώ να καταλήξω στο τι να αγοράσω.Είμαι ανάμεσα στα εξής:

α.Line 6 studio gx(88 ευρώ-το maximum των χρημάτων που θα ξοδέψω),

β.Rocktron Hypnotic Flanger(στα 65 ευρώ),

γ.Rocktron Classic wah(στα 66 ευρώ),

δ.Small Clone(στα 68 ευρώ),

ε.Micro Q-Tron(στα 76 ευρώ) και

στ.Dunlop Cry Baby gcb95(στα 80 εύρω).

Γνωρίζω πως τα παραπάνω είναι διαφορετικά μεταξύ τους.Η απορία μου,ωστόσο,έγγυται στο αν το κάθε ένα από αυτά στον τομέα του είναι καλό ή π.χ. θα πρέπει να μείνω μακρυά από το wah της Rocktron και να προτιμησω της Dunlop?Είναι το line6 εύχρηστο?Τα εφέ της EHX(δ+ε) είναι αξιόπιστα?

Η αρχική μου επιλογή ήταν το line6,αλλά βλέποντας το freeware audacity,οπού δεν καταλάβαινα και πολλά,το ξανασκέφτηκα.

Αυτά για τώρα.Ελπίζω να μη σας κούρασα πολύ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια σου φιλε μου και χρονια πολλα.Θελω να σου κανω μια ερωτηση το audacity δεν εχει καμια σχεση με το Line6 gx το ενα ειναι software για recs και το αλλο ειναι audio interface με software εξομειωσης ενισχητων καμπινων εφφε κ.α οποτε πιος ο λογος που το ξανασκεφτηκες?

Κατα την γνωμη μου να παρεις το Line6 παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nikos17m όταν πήγα στο κατάστημα να ρωτήσω σχετικά με το line6,ο τύπος εκεί μου είπε πως,αν δεν ξέρω βασικές αρχές ηχοληψίας,θα είναι δύσκολο να κάνω ηχογράφηση και κάπου ψάρωσα..λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνοντας λίγο στο νετ,βρήκα μια ακόμη συσκευή ηχογράφησης. το line6 backtrack.Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς από εσάς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανερχόμενος στο θέμα,αν και πέρασαν λίγος καιρός,αποφάσισα να αγοράσω την πεταλιέρα της zoom

http://www.thomann.de/gr/zoom_g1x.htm

που τη βρήκα στα 80 ευρώ σε καταστημα του κεντρου(Θεσ/νίκη).Να τη χτυπήσω ή εχει κάποιος από εσάς αρνητική εμπειρία?

Το σκεπτικό μου είναι να δώ τι κάνει το κάθε εφέ και ότι μου αρέσει μπορώ αργότερα να πάρω το αντίστοιχο πεταλάκι.Για τα υπόλοιπα εφέ,ας υπάρχουν στη zoom και ας είναι β(ή και γ) ποιότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου αντιπροτείνω να κοιτάξεις το v-amp-3 της Behringer

 

αυτό δουλεύει:

 

- είτε ως modeling προενισχυτής+πεταλιέρα, σε σύνδεση με τελικό ενισχυτή και ηχείο  (είναι πρακτικά αντίγραφο των Pod)

 

- είτε ως κάρτα ήχου, σε συνεργασία με λογισμικά τύπου guitar rig

 

...στα 95 ευρωπαϊκά  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι λίγο πασχάλης στα εφέ,αυτό που είπες σημαίνει ότι η v-amp3 θα μου είναι πιο χρήσιμη στο μέλλον και για άλλα πέρα από τις εξομειώσεις ήχων,όπως ,ας πούμε, ηχογράφηση στο pc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι μόνο ηχογράφηση στο πισί με το DAW της προτίμησής σου, αλλά και αξιοποίηση των διάφορων λογισμικών που έχουν βγει τα τελευταία χρόνια και που έχουν κερδίσει πολύ κόσμο, όπως guitar rig, pod farm, peavey revalver, GTR waves, amplitube (στις δοκιμαστικές εκδόσεις τους ή αγορασμένα)

 

μ' αυτό δηλαδή παίζεις και στον "vintage κόσμο", με ενισχυτή  κιθάρας και λοιπά, και στον e-κόσμο με λογισμικό

 

δεν το έχω δοκιμάσει, απλά σου το επισημαίνω να το κοιτάξεις γιατί φαίνεται δυνατό πακέτο  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ,φίλος.Θα το τσεκάρω,αν και βλέπω να με κερδίζει,γιατί κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου,αρχικά(πεταλιέρα για ενισχυτή+pc).Απλά δεν ξέρω τίποτα για την ποιότητα της Behringer(Θα μου πεις,ξέρεις τίποτα για τη zoom...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου