Προς το περιεχόμενο

Jazz Rock Music


kourosava

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από fusion κιθαρίστες ίσως ο μοναδικός που μου λέει πράγματα με το παίξιμό του είναι ο Scott Henderson (Tribal Tech)... οι υπόλοιποι fusionades Κιθαρίστες με κουράζουν με την ασταμάτητη φλυαρία τους...πχ Frank Gambale...

 

Aς πουμε' date=' θα σε κουραζε ο John Scofield?? :)[/quote']

 

Προσωπικά μου αρέσει πολύ ο Scofield αλλά δεν θα τον κατέτασα σε fusionista κιθαρίστα...Έχει ένα πιο bluesοjazz παίξιμο...

 

Aν είναι όμως να καθόμαστε να λέμε ποιος είναι καλός και ποιος όχι δεν βγάζουμε νόημα...o καθένας θα λέει τα δικά του...και έτσι πρέπει να είναι...αλλιώς θα υπήρχαν κιθαριστες μόνο 2 κατηγοριών.

 

Για παράδειγμα, για μένα "καλύτερος" κιθαρίστας είναι ο Αndrew Latimer απ'τους camel ! Δεν έχω ακούσει περισσότερο feeling και καλύτερο ήχο απο άλλον...χωρίς βέβαια να περιμένω να το δέχονται όλοι αυτό...

 

Για άλλους μπορεί ο Gambale να θεωρείται τοπ!

Ε, για μένα είναι φλύαρος και ανούσιος...γούστα είναι αυτά.

 

Απλά αυτό που λέω (και γι αυτο και ξεκινησε το ποστ) είναι ότι κάπως κατηγοριοποιείς μουσικούς σε κάποια είδη και ότι η πλειοψηφία μουσικών του χώρου fusion βασίζονται κυρίως στην τεχνική χάνοντας πολλές φορές την ουσία...

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου