Προς το περιεχόμενο

Jazz Rock Music


kourosava

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator
Βασικά fusion είναι ο Chick Corea' date=' Victor Wooten, Steve Gudd, Bill Cobham...

Ουσιαστικά το fusion είναι μια σύγχρονη μορφη jazz, πιο ρυθμική και κατά τη γνώμη μου, χωρίς τόσο συναίσθημα και feeling...δίνει πολλή έμφαση στην τεχνική πλευρά της μουσικής και στον εντυπωσιασμό...[/quote']

 

Πολύ σωστά τα παραδείγματα αλλά και άλλοι χίλιοι.

Απο τους θεμελιωτές ήταν ο Miles Davis που άρχισε να πειραματίζεται προς αυτή την κατεύθυνση αφού έπαιξε ότι ήταν να παιχτεί στο bebop.

Οι συναυλίες του στα 80'ς θα μου μείνουν αξέχαστες.

 

Ουσιατικά λοιπόν (από την πλευρά του μουσικού) το fusion είναι η συνέχεια της jazz, ενώ υπάρχει και το πιό γνωστό υπόλοιμα, το λεγόμενο smooth jazz, που εν ολίγοις είναι μουσική συνθετικά αδιάφορη παιγμένη άψογα, και με μεγάλο εμπορικό ενδιαφέρον.

Πχ άκου αυτόν το σταθμό.

 

Βέβαια το αυτί του καθενός είναι δικό του, και το δικό μου προτιμά το fusion χωρίς να τρελαίνεται για τις φλυαρίες.

Αντίθετα θα με χαρακτήριζα μινιμαλιστή στα γούστα μου.

 

Όμως πέραν του ότι υπάρχουν πολλοί στο είδος που φλυαρούν, θα διαφωνήσω με τον jam γιατί υπάρχουν και άλλοι τόσοι που παίζουν με ουσία και πάθος.

Και η αλήθεια είναι ότι συνήθως αυτό συμβαίνει στα live ενώ πολύ λίγα έχουν αποτυπωθεί σε ταινία. (σκληρό δίσκο, βινύλιο, Cd... :roll: )

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά διαφωνώ με τον όρο jazz-rock να πηγαίνει ουσιαστικά στο όρο fusion. Είναι 2 τελείως διαφορετικά είδη με διαφορετική φιλοσοφία...

 

Mια πιο 70's σκοπιά του όρου jazz-rock θα έλεγα τους Soft Machine' date=' Magma, Embryo...και στην πιο ψυχεδελική του πλευρά: GONG (απ'τα αγαπημένα μου συγκροτήματα)

 

Από fusion κιθαρίστες ίσως ο μοναδικός που μου λέει πράγματα με το παίξιμό του είναι ο Scott Henderson (Tribal Tech)... οι υπόλοιποι fusionades Κιθαρίστες με κουράζουν με την ασταμάτητη φλυαρία τους...πχ Frank Gambale...

 

προσωπική γνώμη και γούστο παραθέτω...μην ξεσπάσει καμιά θύελλα αντιδράσεων... :wink:[/quote']

 

 

φιλε μου ακουσε το "thinking out loud" του Gambale και ισως αλλαξεις γνωμη.

παντως ρε παιδια,το να παιζει κανεις μερικα σολο με ταχυτητα,ε δε σημαινει

πως ντε και καλα φλυαρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SHAWN LANE(R.I.P)-Tri tone fascination cd

 

 

τι εννοεις?????ποτε πεθανε?

 

παντως για κιθαρα...GREG HOWE και ΔΑΓΚΩΤΟ "Hyperacuity"

 

οντως πεθανε πριν κανα 2 χρονια αν δεν κανω λαθος.απιστευτος μουσικος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
¶κουσα απο ενα φιλαράκι ενα cd με JazzRock μουσική και βρήκα πάρα πολλά ενδιαφέροντα πράγματα (για μπάσσο). Δυστυχώς όμως το cd αυτό ήταν αντιγραφή και δεν είχε τίτλους κ.τ.λ.

Ξέρει κανείς σας να μου προτείνει κάποιο/κάποια συγκροτήματα αυτού του είδους μουσικής?

ψάξε για cd του Carles Benavent.Είναι ο μπασιστας που παίζει με paco de lucia και τελευταία εμφανίζεται και με τον chick corea.Θα πάθεις πλάκα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thebass-iccollection-stanleyclark.jpg

 

 

Stanley Clark - The Bass-ic Collection

 

μια καλή αρχή που δεν θα σε προβληματίσει (πολύ τουλάχιστον) σαν άκουσμα

με δικές του συνθέσεις τόσο απο προσωπικούς του δίσκους όσο και απο συμμετοχές του σε δίσκους άλλων.

 

Θα βρείς σε πολλά τραγούδια συμμετοχές των Steve Gadd, Dennis Chambers, Jeff Beck, David Sancious και άλλων...

 

κατά την γνώμη μου απο τους πιο μελωδικούς συνθέτες/σολίστες τα τελευταία 30 χρόνια...

 

http://www.stanleyclarke.com/

Dual Soliloquy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από fusion κιθαρίστες ίσως ο μοναδικός που μου λέει πράγματα με το παίξιμό του είναι ο Scott Henderson (Tribal Tech)... οι υπόλοιποι fusionades Κιθαρίστες με κουράζουν με την ασταμάτητη φλυαρία τους...πχ Frank Gambale...

 

Aς πουμε, θα σε κουραζε ο John Scofield?? :)

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mahavishnu Orchestra!

 

Παίρνεις πακέτο τα "The Inner Mounting Flame" & "Birds Of Fire" και μένεις απασχολημένος για πολύ καιρό...

 

 

Eχω την εντυπωση πως κιθαριστας αυτων ειναι ο McLaughlin..... :?

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τους θεμελιωτές ήταν ο Miles Davis που άρχισε να πειραματίζεται προς αυτή την κατεύθυνση αφού έπαιξε ότι ήταν να παιχτεί στο bebop.

Οι συναυλίες του στα 80'ς θα μου μείνουν αξέχαστες.

 

 

 

 

+34758690162543659239029000000000000

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mahavishnu Orchestra!

 

Παίρνεις πακέτο τα "The Inner Mounting Flame" & "Birds Of Fire" και μένεις απασχολημένος για πολύ καιρό...

 

 

Eχω την εντυπωση πως κιθαριστας αυτων ειναι ο McLaughlin..... :?

 

Ακριβώς. Πού ειπώθηκε κάτι διαφορετικό;

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου