Προς το περιεχόμενο

Jazz Rock Music


kourosava

Προτεινόμενες αναρτήσεις

¶κουσα απο ενα φιλαράκι ενα cd με JazzRock μουσική και βρήκα πάρα πολλά ενδιαφέροντα πράγματα (για μπάσσο). Δυστυχώς όμως το cd αυτό ήταν αντιγραφή και δεν είχε τίτλους κ.τ.λ.

Ξέρει κανείς σας να μου προτείνει κάποιο/κάποια συγκροτήματα αυτού του είδους μουσικής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

¶κου αυτόν το σταθμό και θ' ανακαλύψεις πολλούς και πολλά ενδιαφέροντα.

 

To jazz-rock μεταμορφώθηκε σε fusion όπως το λέμε σήμερα.

Δήλαδη το μπέρδεμα της ενέργειας του ροκ με το παίξιμο της jazz και το feeling των blues.

 

Πολλά συμβαίνουν στον εν λόγω χώρο και όταν κάποιος θέλει ν' ακούσει βιρτουόζους μουσικούς καλό θα είναι να μη χάνει το χρόνο του και να ανατρέχει στο συγκεκριμμένο είδος

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και καμμια προταση για κανενα σιντακι απο καποιον καλο fusion κιθαριστα????ετσι για να περασουν τα κρυα ξενερωτα χειμωνιατικα βραδια στο νησι...

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά διαφωνώ με τον όρο jazz-rock να πηγαίνει ουσιαστικά στο όρο fusion. Είναι 2 τελείως διαφορετικά είδη με διαφορετική φιλοσοφία...

 

Mια πιο 70's σκοπιά του όρου jazz-rock θα έλεγα τους Soft Machine, Magma, Embryo...και στην πιο ψυχεδελική του πλευρά: GONG (απ'τα αγαπημένα μου συγκροτήματα)

 

Από fusion κιθαρίστες ίσως ο μοναδικός που μου λέει πράγματα με το παίξιμό του είναι ο Scott Henderson (Tribal Tech)... οι υπόλοιποι fusionades Κιθαρίστες με κουράζουν με την ασταμάτητη φλυαρία τους...πχ Frank Gambale...

 

προσωπική γνώμη και γούστο παραθέτω...μην ξεσπάσει καμιά θύελλα αντιδράσεων... :wink:

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εγω θα σου προτεινω κιθαριστες περιπου σε αυτο το χωρο που ψαχνεσαι σχετικα νεας γενιας και οχι τοσο established

 

GREG HOWE-Introspection cd

SHAWN LANE(R.I.P)-Tri tone fascination cd

 

 

Einai 2 απο τις πιο σημαντικες κυκλοφοριες τους...............

 

 

Keep searching....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mahavishnu Orchestra!

 

Παίρνεις πακέτο τα "The Inner Mounting Flame" & "Birds Of Fire" και μένεις απασχολημένος για πολύ καιρό...

 

...και βέβαια μην ξεχνάμε και την επιτομή του μουσικού είδους "είμαι ο καπετάν-Σκοτώνω και θα σας πετάξω τα μυαλά στον τοίχο"...

 

Return to Forever,"Romantic Warrior" :wink:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση οτι fusion ειναι η νοοτροπια μιξης της ανατολικης με την δυτικη κουλτουρα. (τι ειπα παλι ο αθρωπος!) Οχι μονο στην μουσικη αλλα και σε διαφορα αλλα πραγματα. Ο mclaughlin ειναι αντιπροσωπευτικος, αλλα δεν θα το ελεγα rock-jazz, απο rock δεν εχει πολλα στοιχεια.

IMHO παντα

τσαμπα καιει η λαμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά fusion είναι ο Chick Corea, Victor Wooten, Steve Gudd, Bill Cobham...

 

Τα τελευταία χρόνια -δεν ξέρω γιατι- δίνεται ο όρος fusion σε αυτό που λες, ethniko-jazz με ανατολή κτλ...πχ άκουσα τελευταία τον όρο fusion για το δίσκο του Μπαρμπέρη "porto kayo".

 

Πάντως το σίγουρο είναι οτι δεν εχουν καμια σχεση...

 

Ουσιαστικά το fusion είναι μια σύγχρονη μορφη jazz, πιο ρυθμική και κατά τη γνώμη μου, χωρίς τόσο συναίσθημα και feeling...δίνει πολλή έμφαση στην τεχνική πλευρά της μουσικής και στον εντυπωσιασμό...

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου