Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή στο δρόμο με μουσικό laptop.


nikosm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αυτή τη δημοσίευση θέλω να θέσω το θέμα της δημιουργίας ενός μουσικού laptop και, κατ' επέκταση, ενός φορητού περιβάλλοντος μουσικής δημιουργίας με ηλεκτρονικό υπολογιστή.

 

Γιατί να είμαστε "κολλημένοι" στο home studio μας όταν έξω συμβαίνουν ένα σωρό πράγματα - πηγές έμπνευσης και δημιουργίας; Και μόνο το γεγονός ότι μπορώ να αλλάξω εικόνες, περιβάλλοντα, τόπους διαμονής και να είμαι πιο κοντά στο δρόμο, με κάνει να νιώθω πιο απελευθερωμένος ως άνθρωπος και, βέβαια, ως μουσικός. Ευτυχώς η ψηφιακή τεχνολογία μπορεί να μας βοηθήσει να πραγματοποιήσουμε ένα τέτοιο εγχείρημα χωρίς να χρειάζεται να δώσουμε μια μικρή περιουσία γι αυτό.

 

Ας δούμε, λοιπόν, τι χρειάζεται λοιπόν για να υλοποιηθεί ένα φορητό studio:

 

- Κατ' αρχήν ένας laptop, PC ή Mac. Αν πρόκειται για Macintosh, το τελευταίο G4 Titanium με 15'' οθόνη κοστίζει γύρω στα 1650 ευρώ ενώ πολύ απλό Celeron PC κοστίζει από 1000 ευρώ. Εννοείται ότι αξίζει να πειραματιστείτε με τον παλιό σας Pentium III (στα 666/133 και άνω,

βέβαια) προτού κάνετε οποιαδήποτε αποκοτιά με τα λεφτά σας - θα δουλέψει και θα μείνετε μάλλον ευχαριστημένοι, αν δεν είστε μεγαλομανείς σαν την κυρία Δασκαλοπούλου - Αγγελάκη.

 

(Τι να το κάνεις το γκάζι στην Αμοργό; ) Βασικές προϋποθέσεις είναι μνήμη πάνω από 256 Mb, τουλάχιστο μία USB2 θύρα και μία Firewire (IEEE 1394) θύρα, on board ή PCMCIA.

 

- Ένας εξωτερικός USB2 ή Firewire σκληρός δίσκος με ταχύτητα 7200 rpm και, ει δυνατόν, μικρό χρόνο πρόσβασης. Αυτό διότι στα φθηνότερα (και όχι μόνο) laptops οι σκληροί δίσκοι είναι αργοί και δεν ενδείκνυνται για εφαρμογές ήχου.

 

- Μια εξωτερική κάρτα ήχου, USB2 ή Firewire, με τουλάχιστο 2in/2out, μεταβλητές εισόδους mic/line/guitar και phantom power, midi in/out και έξοδο ακουστικών. Το κόστος είναι από 250 μέχρι 350 ευρώ.(Υπάρχει βέβαια και η λύση ASIO4ALL για το audio.)

 

- Ένα μικρό φορητό midi ή USB keyboard controller, που μπορεί να είναι και ένα παλιό Yamahάκι - δεν πετάμε ΤΙΠΟΤΑ!

 

- Ένα μικρόφωνο και ένα ζευγάρι ακουστικά.

 

- Τα καλώδιά σας (Και τους αντάπτορες!)

 

- Μια CD-θήκη με τα program και sample CDs και DVDs σας καθώς και μερικά εγγράψιμα τοιαύτα.

 

- "Τ' όργανο", αν υπάρχει, και πέννες.

 

Όλα αυτά θα τα χωρέσετε σε ένα μικρό βαλιτσάκι από ελαφρύ υλικό, αντικραδασμική πρόβλεψη και κλειδαριά, αν γίνεται, και... "μην τον είδατε - μην τον απαντήσατε..."

 

Ο γράφων έχει στήσει ένα τέτοιο ζωάκι και δουλεύει ρολόι. Ανοιχτός σε διάλογο.

 

Καλές εμπνεύσεις!

P>Πρρουτ!</P>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όσα λέτε καλά ακούγονται αλλά εδώ το desktop PC ίσα που αντεπεξέρχεται στο Cubase, πόσο μάλλον ένα λαπτοπ με 256 ram (εκτός αν χρησιμοποιείς κάνα reason), τα laptop πλέον έχουν γίνει ισάξια με τα κανονικά PC αλλά πρέπει να τα σκάσεις για να έχεις επιδόσεις ισάξιες με το desktop σου, κάπου 40% περσότερα λεφτά για ένα φορητό ίδιων δυνατοτήτων με ένα tower... πάντως αξίζει τον κόπο όχι μόνο για να είσαι ελεύθερος να το έχεις όπου θέλεις (αυτό το αποκλείω αφού η αυτονομία δεν σου επιτρέπει και πολλά) αλλά γιατί μπορείς να ξεκολλήσεις από το γραφείο και να πάρεις όλο σου το studio στο καθιστικό η στο σπίτι ενός φίλου ή συνεργάτη...

 

Επίσης για να πάρεις τιτάνιο P Book, μάλλον πρέπει να ψάξεις σε αγγελία αφού έχει αντικατασταθεί από το εξίσου αξιόλογο αλουμίνιο (αυτά είναι καλά νέα αφού και το titanium δεν είναι κάνα "μπρίκι" 8) είναι μια οικονομική και αξιόλογη πρόταση)

 

Όσοι ενδιαφέρεστε για μεταχειρισμένο power book ρίξτε μια ματιά σε κάνα eBay ή στο http://www.helmug.gr/ και σε καμιά αγγελία (χρυσή ευκαιρία ας πούμε)

 

............τα λαπτοπ πάντως δεν έχουν γίνει ακόμα ηλιακά' date='[/quote']

 

Ωραία ιδέα!!!! :!: :mrgreen:

 

θα ήταν καλό λοιπόν να αναλυθεί και το πως μπορεί ένα λαπτοπ να γίνει ενεργειακά αυτόνομο για αρκετή ώρα (μπαταρίες' date=' εφεδρικά κ.τ.λ.). γιατί προσωπικά δεν θεωρώ μια συσκευή "φορητή", αν χρειάζεται να είναι συνδεδεμένη η τροφοδοσία της συνεχώς στο ρεύμα.[/quote']

 

Πέρα από αυτό οι μπαταρίες μετά από λίγο καιρό χάνουν την αρχική αυτονομία τους...

 

Η μόνη λύση κατά την γνώμη μου είναι φορτισμένες μπαταρίες στο σακίδιο (λίγα ευρουδάκια παραπάνω αλλά αξίζει τον κόπο και το χρήμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω απολυτα με ολους τους προλαλησαντες

το φορητο στουντιο , ειναι αυτο που καταλαβαινει κανεις , φορητο.

παντα κατω υπο προυποθεσεις , και με μικρες σχετικες δυσκολιες , γιατι κακα τα ψεμματα , λιγο το ρευμα , λιγο ο περιορισμος

στο κουβαλημα ολου του επιθυμητου εξοπλισμου , μας "δενονται" τα χερια .

θα θελα να σταθω περα απο το λαπτοπ , στην εξωτερικη καρτα ηχου.

εχω την εντυπωση πως δεν θα ηταν και οτι καλυτερο για ενα external setup μια καρτα της ταξης των 250 - 350 ευρω .

απο την στιγμη που ολα πια θα βασιζονται στην καρτα , και απο την στιγμη που τα instruments θα ειναι τα περισσοτερα vst software , οι απαιτησεις για την υπαρξη μιας πιο σοβαρης καρτας θεωρω οτι αυξανονται υπερβολικα .

εκεινη την στιγμη η καρτα αναλαμβανει πιστευω το ρολο του στουντιο στην κυριολεξια .

ειναι η μονη που μπορει να φορτσαρει και να ανεβασει λιγο τα επιπεδα ποιοτητας και αποδοτικοτητας .

οπως και να χει , το σπορ που διαλεξαμε , ειτε σταθερο , ειτε φορητο , ηταν ειναι και θα ειναι ακριβο και απαιτητικο .

ηρθε η ωρα να βγουμε ολοι στους δρομους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όσα λέτε καλά ακούγονται αλλά εδώ το desktop PC ίσα που αντεπεξέρχεται στο Cubase' date=' πόσο μάλλον ένα λαπτοπ με 256 ram[/quote']

 

Δε θα συμφωνήσω. Το VST32 5.2 παίζει πολύ καλά με εξωτερικό δίσκο, το SX είναι μάλλον πιο ελαφριά μηχανή ήχου, ενώ υπάρχει πάντα και το Logic που ακόμη και σε PC είναι πανάλαφρο και ακούγεται και καλύτερα. Τα ProTools δεν τα έχω ακόμη δοκιμάσει στο lap.

 

...γιατί προσωπικά δεν θεωρώ μια συσκευή "φορητή"' date=' αν χρειάζεται να είναι συνδεδεμένη η τροφοδοσία της συνεχώς στο ρεύμα.[/quote']

 

Θα ήταν το τέλειο η πλήρης αυτονομία. Εντούτοις δεν είναι πια και τόσο δύσκολο να βρεθεί μια πρίζα και να γίνουν οι απαραίτητες συνεννοήσεις...

Έτσι κι αλλιώς αν υπάρχει firewire σκληρός χρειαζόματε ρεύμα, ενώ και το USB ως bus powered ελαττώνει τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας. Νομίζω ότι χωρίς ρεύμα δεν υπάρχει σοβαρή προοπτική υλοποίησης.

 

...εχω την εντυπωση πως δεν θα ηταν και οτι καλυτερο για ενα external setup μια καρτα της ταξης των 250 - 350 ευρω

 

Αν υπάρχουν χρήματα για κάτι καλύτερο' date=' τόσο το καλύτερο. Αλλά μην το πας τόσο μακριά γιατί τότε θέλεις και ηχεία, και μάλιστα καλά, και βέβαια κι ενισχυτή και πάει λέγοντας... Όσο γίνεται απλό setup.

 

...λιγο ο περιορισμος στο κουβαλημα ολου του επιθυμητου εξοπλισμου , μας "δενονται" τα χερια.

 

Μη νομίζεις, κουβαλιούνται. Εξ' άλλου που ακούστηκε μουσικός που να μη κουβαλάει; :lol:

P>Πρρουτ!</P>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο nikosm!Μακάρι να είχα την οικονομική δυνατότητα για ένα τέτοιο φορητό studio.Μετά βίας συντηρώ ένα desktop pc το σπιτάκι μου.Μακάρι να μπορούσα να "εκμεταλλευτώ" μουσικά την αξεπέραστη ομορφιά της Ελλάδας,μοναδική πηγή έμπνευσης οποιουδήποτε καλλιτέχνη.¶λλωστε - δεν ξέρω για εσάς - αλλά αυτό προσπαθώ να πετύχω καθησμένος μπροστά από την οθόνη με το midi να χαιδεύεται από τα δάχτυλά μου.Ταξιδεύω σε όλον τον κόσμο και σε όλα τα μέρη.Μαζεύω τα κάλλη των τοπίων και τα τοποθετώ σε sequencer."Διαβάζω" τους στίχους των πουλιών που κελαηδούν και τα ντύνω με νότες.Μαγεύομαι από τους κάθε λογής ανθρώπους που συναντώ - διαφορετικοί όλοι,ο καθένας με το δικό του δώρο για μένα - και προσπαθώ να τους αποτυπώσω με διάφορα ηχοχρώματα.Πάω όπου θέλω,όπου με ταξιδεύσει η φαντασία μου.Αυτό προσπαθώ να κάνω όταν μεταμορφώνομαι από άνθρωπο σε μουσικό.Με έχει στοιχιώσει αυτή η φράση και αγωνίζομαι νοερά να την κάνω πράξη:"ακούω τα χρώματα και βλέπω τους ήχους".Φαντάζομαι αυτό είναι το βασικό που προσφέρει η μουσική σε κάθε έκφανσή της: το ταξίδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτέ δεν είχα φανταστεί μουσικούς στο δρόμο με υπολογιστή, μου φαίνεται

λίγο διαστημικό! να βγαίνεις για να έχεις επαφή με το περιβάλον και το μουσικό όργανο και να λειτουργείς μέσα από το περιβαλον του μουσικου προγραματος.

πάνε οι καλές μέρες που έπαιρνες την κιθάρα σου και τζάμαρες με φίλους σε πλατείες, το `85 θυμάμαι ένα ωραίο τζαμ στην πλάκα με δύο ακουστικές,

μπόγκος και δύο ξένους που είχαν κοντραμπάσο και σαξοφωνο απίστευτη φάση, κάποιο καλοκαίρι θυμαμαι τζαμ με ακουστική κιθαρα και με φλογέρα

για φανταστείτε να τους έλεγα συγνωμη παιδια να ανοιξω τον υπολογιστή μου να βαλουμε εφεδακια να ηχογραφίσουμε και τα σχετικά

 

εν ολιγης πιστευω ότι αν έχεις έμπνευση και είναι κάτι πραγματικά καλό αυτό θα μείνει στο κεφάλι σου και θα το επεξεργαστης στο σπίτι σου που έχεις όλα τα καλά.

 

δεν μπορω να φανταστω τον ποιητη εν ώρα εμπνευσης να είναι με τον υπολογιστή, ούτε τον ζωγραφο, ούτε και τον μουσικό.

 

σίγουρα δεν υπάρχει κανόνας, ο καθενας δημιουργει με τον δικό του τρόπο

αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τι είδους φορητό περιβάλλον εργασίας μιλάμε ακριβώς' date=' αν ψάχνουμε διαρκώς για μια μπρίζα?[/quote']

 

Μη μπερδεύεστε: Μιλάμε για περιβάλλον εργασίας φορητό αλλά όχι ενεργειακά αυτόνομο. "Φορητό" ως αυτό που "φέρεται" - κουβαλιέται. Εγώ όσες φορές έχω ψάξει για πρίζα δεν έχω δυσκολευτεί και πολύ να τη βρω... Τώρα, αν χρειαστεί να πας σ' ένα ποτάμι ή δάσος πχ για να ηχογραφήσεις κάτι, η μπαταρία προσφέρει 2 - 4 ώρες αυτονομία - εμένα θα μου αρκούσαν... Αν είναι να μείνω για πολύ καιρό σε περιβάλλον χωρίς ρεύμα πχ ελεύθερο camping, θα αρκεστώ σε μολύβι, γομολάστιχα, χαρτί πενταγραμμισμένο καθώς κι ένα κασσετοφωνάκι ή minidisc για ηχογραφήσεις: πολύ απλούστερα, ελαφρύτερα και φθηνότερα! :wink:

P>Πρρουτ!</P>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου