Προς το περιεχόμενο

Τι κάνει το "reverse wound" ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ παιδιά για την ανταπόκριση, ωστόσο η απορία μου παραμένει ::)

 

Γι'αυτό θα θέσω την ερώτηση αλλιώς :

Οι μαγνήτες  custom shop '54, vintage 57/62, custom shop '69 μεταξύ των οποίων

θέλω να διαλέξω, παρέχουν hum cancelling στις θέσεις 2,4 ή όχι  ???

 

 

ΥΓ: Σύμφωνα με τα specs της Fender κανείς εκ των τριών δεν είναι reverse wound-reverse polarity      (αν δεν κάνω λάθος ...)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν κάνω μεγάλο λάθος, η απαίτηση για hum cancelling είναι "reverse wound, reverse polarity"

 

Ικανή και αναγκαία συνθήκη... :P

 

Οι μαγνήτες  custom shop '54, vintage 57/62, custom shop '69 μεταξύ των οποίων

θέλω να διαλέξω, παρέχουν hum cancelling στις θέσεις 2,4 ή όχι  ???

 

 

ΥΓ: Σύμφωνα με τα specs της Fender κανείς εκ των τριών δεν είναι reverse wound-reverse polarity      (αν δεν κάνω λάθος ...)

 

Αν στα specs της Fender δεν γράφει κάτι για rw/rp, τότε δεν είναι, αυτό δεν λέμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μαγνήτες  custom shop '54, vintage 57/62, custom shop '69 μεταξύ των οποίων

θέλω να διαλέξω, παρέχουν hum cancelling στις θέσεις 2,4 ή όχι  ???

 

Για τους cs54 δεν έχω ιδέα και για τους 57/62 μαλλον ειμαι πιο μπερδεμένος απο εσένα γιατι ενώ οι "παλιοι" που έχω στην κατοχή μου (εποχή 1991) κάνουν hum cancelling στις θεσεις 2 και 4, δεν μπορω να βρω σπεκς της φεντερ που να το επιβεβαιώνουν στους 57/62 που πουλάει αυτή την στιγμή... οι CS69 σίγουρα όχι, τουλάχιστον κανένα απο τα 3 σετ που εχω δεν κανει hum cancelling στις 2 και 4 (εκτος και αν εχουν αλλάξει και τα σπεκς αυτων, τι να πω)...  :-\

 

Πάντως προσωπικά θα με ενδιέφεραν πρώτα απο όλα τα ηχητικά χαρακτηριστικά των σετ που παρεθεσες (σε βεβαιώ οτι υπαρχουν σημαντικές διαφορές) παρά το hum cancelling στις θέσεις 2 και 4 (δεν ξερω και ποσο συχνά θα τις χρησιμοποιεις αυτες τις θέσεις και ποσο σημασία εχουν για σενα)...anyway, οπως και να εχει, καλη τύχη...

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως προσωπικά θα με ενδιέφεραν πρώτα απο όλα τα ηχητικά χαρακτηριστικά των σετ που παρεθεσες (σε βεβαιώ οτι υπαρχουν σημαντικές διαφορές) παρά το hum cancelling στις θέσεις 2 και 4

 

+1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 57/62 που αγόρασα πριν ένα μήνα σετάκι δεν είναι... (Έχω διαβάσει σε άλλο φόρουμ ότι οι 57/62 που φορούσε μαμά η Φέντερ σε μοντέλα της ήταν - δεν μπορώ όμως να είμαι σίγουρος γι'αυτό...)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα με ενδιαφέρουν πρωτίστως τα ηχητικά χαρακτηριστικά των μαγνητων,

όμως ... Τι κάνεις με το 60 Hz hum όταν θέλεις να ηχογραφήσεις " καθαρά " ?

Εσείς, λόγουχάρη, πως το αντιμετωπίζετε ? 

 

Όσο για την προτίμησή μου στις θέσεις 2 και 4, η τελευταία είναι ότι πιό

classic strat tone υπάρχει, ειδικά με vintage pickups στα " καθαρά "- κατά την ταπεινή μου γνώμη  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου