Προς το περιεχόμενο

Αγορα πρωτης κιθαρας


Pointy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Επισης φαντασου τα κρισιμα πρωτα χρονια που μαθαινεις να πονανε τα δαχτυλα σου, να μη μπορεις να πιασεις μια συγχορδια, να τριζουν και να ξεκουρδιζονται τα παντα και γενικα να σου σπαει τα νευρα και μονο που βλεπεις την κιθαρα - ποσοι και ποσοι τα εχουν παρατησει ετσι.

 

Συγγνώμη κιόλας, αλλά αν είσαι εντελώς αρχάριος δε μπορείς να πιάσεις μια συγχορδία, και τα δάχτυλα σου θα πονάνε μέχρι να συνηθίσεις τις χορδές, και με ένα καλό σετάρισμα ένα φτηνό όργανο παίζει ωραιότατα.

 

Επίσης η επιλογή ας πάρω κάτι φτηνό γιατί δε ξέρω αν θα με ενδιαφέρει η όλη φάση είναι απόλυτα σωστή και λογική. Διότι άλλο το βλέπεις κάποιον να παίζει και άλλο το παίζεις εσύ. Και μετά και από αυτό άλλο το παίζεις ένα δυο κομμάτια και άλλο το μελετάς με τις ώρες για συνεχή βελτίωση. Δεν έχουν ΟΛΟΙ τόση διάθεση ή τρέλα να λιώσουν. Πολλοι θέλουν απλά να γρατζουνίσουν κάτι το οποίο είναι απόλυτα θεμιτό και χίλιες φορές να σκάσουν 150-200 αντί 350-400 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συγγνώμη κιόλας, αλλά αν είσαι εντελώς αρχάριος δε μπορείς να πιάσεις μια συγχορδία, και τα δάχτυλα σου θα πονάνε μέχρι να συνηθίσεις τις χορδές, και με ένα καλό σετάρισμα ένα φτηνό όργανο παίζει ωραιότατα.

 

Επίσης η επιλογή ας πάρω κάτι φτηνό γιατί δε ξέρω αν θα με ενδιαφέρει η όλη φάση είναι απόλυτα σωστή και λογική. Διότι άλλο το βλέπεις κάποιον να παίζει και άλλο το παίζεις εσύ. Και μετά και από αυτό άλλο το παίζεις ένα δυο κομμάτια και άλλο το μελετάς με τις ώρες για συνεχή βελτίωση. Δεν έχουν ΟΛΟΙ τόση διάθεση ή τρέλα να λιώσουν. Πολλοι θέλουν απλά να γρατζουνίσουν κάτι το οποίο είναι απόλυτα θεμιτό και χίλιες φορές να σκάσουν 150-200 αντί 350-400 :)

+1

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άσε λοιπόν τα "αν έχεις δοκιμάσει..." και πες μου ξεκάθαρα, τι πρόβλημα έχει η συγκεκριμένη κιθάρα των 155Ε για έναν αρχάριο (πέραν φυσικα του ότι κοστίζει 155Ε, το οποίο έχει τις γνωστές ολέθριες συνέπειες στο στάτους αλλά και στο ίματζ του αγοραστή)

 

Γιατι δε μου λες εσυ, που ειπα εγω οτι "η κιθαρα του gdevelek εχει προβλημα"? Δεν την εχω δοκιμασει και δεν ξερω. Δοκιμασε και εσυ ομως καμια ακριβοτερη και τοτε θα καταλαβεις οτι υπαρχει διαφορα. Μιλησα πουθενα για ιματζ και στατους?? Σορρυ αλλα αυτα τα κομπλεξ δε με αφορουν, μονος σου τα εβγαλες :). Ισα ισα ειπα παρακατω, αλλα μαλλον δεν το διαβασες, οτι κιθαρα και να παρεις (ή αμαξι, ή ιδιωτικο αεροπλανο αμα λαχει) παντα θα υπαρχει ενας εξυπνακιας ετοιμος να σου πει οτι δεν αξιζει μια μπροστα στη δικια του. Καταλαβε και οτι μιλαω γενικα και προσπαθω να καλυψω την οπτικη καποιου που δεν ξερει.

 

Ειπα ξεκαθαρα λοιπον οτι δεν ειναι απολυτο αυτο που λεω και οτι ναι υπαρχουν και φτηνα καλα οργανα. Εφοσον ομως αφου αν καποιος δεν εχει πιασει ποτε του κιθαρα δεν μπορει να καταλαβει τις διαφορες, το να παει για το φτηνοτερο δυνατο ειναι, κατα τη γνωμη μου παντα, λαθος, γιατι οι πιθανοτητες να καταληξει με κατι που θα του κανει τη ζωη δυσκολοτερη χωρις να το ξερει ειναι πολλες. Μου λες ας πουμε οτι δεν υπαρχουν κακης ποιοτητας φτηνες κιθαρες και οτι δεν υπαρχει διαφορα με τις λιγο πιο ακριβες? Η οτι ολοι παιζουν με την πρωτη τους κιθαρα και κανεις ποτε δεν εχει "αναβαθμισει" σε καλυτερο οργανο?

 

Τελος πιστευω οτι και η νοοτροπια "ξεκιναω για να αποτυχω" δεν ειναι σωστη, προσωπικη αποψη αυτο. Δηλαδη αμα θελεις να δοκιμασεις κατι καινουριο, η συμβουλη ειναι "ξεκινα με το χειροτερο"? (απαντηση: ναι οταν μπαινει το χρημα στη μεση γ*** τα ολα) Στο κατω κατω αμα εισαι τοσο σιγουρος οτι θα τα παρατησεις, δανειζεσαι πρωτα μια και βλεπεις τι παιζει.

 

Anyway, τη γνωμη σας ρωτησα και τη δικια μου λεω, και αν βοηθησουμε και κανεναν στο δρομο καλο θα βγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα εχει να κανει για μενα μονο με τα λεφτα και την οικονομικη ανεση του καθενος.

 

Γιατι αμα εγω το φυσαω το μαρουλι πχ για μενα η πρωτη κιθαρα θα εχει 1500 ευρω! Γιατι για τα δικα μου δεδομενα την θεωρω φθηνη!! (εδω γελαμε!)

 

και παει αναλογος.

 

Τωρα οι αποψεις οτι ενας γνωστος μου πηρε μια φθηνη και μετα βαρεθηκε και την εκανε κορνιζα στον τοιχο ειναι δεκτες αλλα οχι ικανες για να υποστηριξει κανεις μια γενικη αποψη και εικονα. Για τον απλο λογω οτι οσοι τις καναν κορνιζες αλλοι τοσοι τις λιωσαν και βγαλαν τα λεφτα τους! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να βοηθήσεις τον αρχάριο αρκετά χλωμό, με την παρακάτω ισοπέδωση

 

να βοηθήσεις τα μαγαζιά να πουλήσουν ακριβώτερα όργανα σε αρχάριους, πολύ πιθανόν  (αν και δεν ήταν αυτός ο στόχος σου)

 

Γενικα νομιζω πολυς κοσμος κοιταει μια περιοχη τιμων 100-200 ευρω, αντε 250. Κατα τη γνωμη μου αυτο δεν ειναι καλη ιδεα. Μπορει να υπαρχουν και 1-2 καλα οργανα σε αυτες τις τιμες (για καινουρια μιλωντας παντα), αλλα νομιζω η στην διαφορα με το να πας στα 350 το πολυ 400 ευρω ειναι τοσο μεγαλη που δε δικαιολογειται με τιποτα να παρεις πιο φτηνο, και σιγουρα μα σιγουρα αξιζει και να περιμενεις μεχρι να μαζεψεις τα λεφτα αν υπαρχει τετοιο θεμα.

 

Νομιζω καπου εκει αλλαζει η κατηγορια απο "κουπι με χορδες" (που σπρωχνεται πολυ τα τελευταια χρονια απο κατασκευαστες και μαγαζια) σε "αξιοπρεπες οργανο με το φτηνοτερο δυνατο spec".

 

δηλαδή όποιος δώσει κάτω από 350, μόνο κατ' εξαίρεση ΔΕΝ θα πάρει "κουπί με χορδές"

 

...αφού, όπως ισχυρίζεσαι, ανάμεσα στις εκατοντάδες μοντέλα κάτω των 250Ε, "μπορεί να υπάρχουν 1-2 καλά όργανα"

 

:-X  :-\

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να βοηθήσεις τον αρχάριο αρκετά χλωμό, με την παρακάτω ισοπέδωση

 

να βοηθήσεις τα μαγαζιά να πουλήσουν ακριβώτερα όργανα σε αρχάριους, πολύ πιθανόν  (αν και δεν ήταν αυτός ο στόχος σου)

 

δηλαδή όποιος δώσει κάτω από 350, μόνο κατ' εξαίρεση ΔΕΝ θα πάρει "κουπί με χορδές"

 

...αφού, όπως ισχυρίζεσαι, ανάμεσα στις εκατοντάδες μοντέλα κάτω των 250Ε, "μπορεί να υπάρχουν 1-2 καλά όργανα"

 

:-X  :-\

 

 

 

Δε λεω πως οτιδηποτε κανει απο 299 και κατω ειναι για το τζακι και απο 301 και πανω ειναι για μουσικη

Ολα αυτα απευθυνονται στους αρχαριους βεβαια, αμα ξερεις ακριβως τι θελεις, φτηνο-ακριβο πηγαινεις και το περνεις.

 

Ναι, επισης λεω και "κατα τη γνωμη μου" και "νομιζω" και στο τελος ζηταω και τη δικη σου γνωμη. Εγω αυτο πιστευω, αμα δε σου αρεσει ελα σπιτι μου να με δειρεις, τι να κανουμε. Η μαλλον καλυτερα αντι να κολλας με το παραμικρο διαβαζε τι γραφει ο κοσμος και γραψε και εσυ τιποτα σχετικο. Εχεις παιξει με κιθαρες των 150, 500 και 1000 ευρω ας πουμε και πιστευεις οτι η συγκεκριμενη strat ειναι καλη? Γραφτο να το διαβασει κανενας και να μιλαμε αντι να βαλεις τα κλαμματα επειδη νομιζεις οτι καποιος στο ιντερνετ δε γουσταρει την κιθαρα σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου μια κιθαρα δεν κανει τον κιθαριστα. Απλα μια καλουτσικη μπορει καπως να σε βοηθησει, εννοω να σου δωσει ορεξη να παιξεις! Ενταξει δε συζητώ για ενισχυτη...που κατα τη γνωμη μου ειναι απο τα πιο σημαντικα και σου δινουν και ορεξη, αλλα ενταξει αλλαζουμε το θεμα τωρα! ;D

...PLAY LOUD...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντι να βαλεις τα κλαμματα επειδη νομιζεις οτι καποιος στο ιντερνετ δε γουσταρει την κιθαρα σου..

 

ναι είμαι πράγματι απαρηγόρητος, η δε κιθάρα μου στα πρόθυρα νευρικής κρίσης

 

μου φαίνεται κάπως περίεργο που δεν έχεις δοκιμάσει την αφίνιτι, είναι πασίγνωστη

 

για την ιστορία, σνόμπαρα τις squier, αλλά ο φεντερο-γκουρού του φόρουμ μου έκλεισε το μάτι συγκαταβατικά και μου τη σύστησε, να 'ναι καλά το παλικάρι

 

ωστόσο για να αποφαίνεσαι έτσι για τις "φτηνές" κιθάρες, σίγουρα έχεις δοκιμάσει αρκετές άλλες

 

θες να μας τις αναφέρεις εν τάχει; να δούμε πού βάσισες το συμπέρασμά σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως η squier affinity ειναι μια πολυ ωραια κιθαρα οχι μονο για να αρχισει κανεις αλλα και μετεπητα να της αλλαξει κανα μαγνητακι και κανα κλειδι και να την κανει αστερατη :)

 

τωρα για κατι behriger,samic,benton κ.α. ουδεμια σχεση με την παραπανω παρολο τα 155 ευρω της και σιγουρα δεν στραμπουλας τα χερια σου ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει δε συζητώ για ενισχυτη...που κατα τη γνωμη μου ειναι απο τα πιο σημαντικα και σου δινουν και ορεξη, αλλα ενταξει αλλαζουμε το θεμα τωρα! ;D

 

Σκοπιμα δεν αναφερθηκα σε ενισχυτες, εκει ειναι αρκετα πιο περιπλοκα τα πραγματα!

 

ωστόσο για να αποφαίνεσαι έτσι για τις "φτηνές" κιθάρες, σίγουρα έχεις δοκιμάσει αρκετές άλλες

 

Οσο απιστευτο και αν σου φαινεται, εχω δοκιμασει. Την Affinity δεν την εχω δοκιμασει, γιατι ειμαι μελος μιας συνωμοσιας που μαζευομαστε online για να θαβουμε τις κιθαρες που παιρνεις εσυ! Και ομως ετσι ειναι, αφου το διαβασες και παραπανω! :-*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου