Προς το περιεχόμενο

Koch Studiotone! Βοήθεια για πατέντα με καμπίνα! :)


akisgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τους φίλους συμφορουμίτες!  :D

 

Θα μπώ κατευθείαν στο ψητό για να μην σας κουράζω με άσκοπες και άχρηστες πληροφορίες. Πριν απο 2 μέρες αγόρασα απο έναν φίλο συμφορουμίτη έναν Koch Studiotone κεφαλή (μου έρχεται Τρίτη - Τετάρτη  :) ) σκέφτηκα λοιπόν να υλοποιήσω μια ιδέα ενός πολύ καλου φίλου επειδή δεν μπορώ άμεσα να διαθέσω χρήματα ωστε να πάρω μια καμπίνα Koch. Η ιδέα του φίλου μου αυτού ήταν να χρησιμοποιήσω το ηχείο ενός Crate GLX 65 (http://guitars.musiciansfriend.com/product/Crate-GLX65-65Watt-1x12-Combo-Amp-with-Effects?sku=487687) που έχω, ως "καμπίνα" για τον Koch. Επικοινώνησα με κάποιους γνώστες επι του θέματος οι οποίοι μου έδωσαν τα φώτα τους αλλα θα ήθελα και την γνώμη των υπολοίπων που γνωρίζουν. Το ηχείο του Crate GLX 65 δεν έχει κάποιο βίσμα που συνδεεται με την κεφαλή του, απλά έχει 2 καλώδια ένα μαύρο και ένα κόκκινο που οδηγούνται σε μία εσοχή του και λογικά κάπου μέσα στην κεφαλή του ενισχυτή θα συνδέονται, αυτο λοιπόν που σκέφτηκα ήταν να κόψω τα δύο καλώδια σε ένα σημείο και να συνδέσω εκεί που τελειώνουν ένα βίσμα (κανονικο βίσμα για speaker cable) το οποίο θα κουμπώσει πάνω στον Koch στην είδοσο των 4Ω (μιας και το ηχείο του Crate GLX 65 είναι 4Ω). Μιά άλλη λύση που μου ήρθε στο μυαλό ήταν απλά να αγοράσω ένα speaker cable και απο την μία μεριά το βίσμα να το συνδέσω στην είσοδο των 4Ω του Koch και απο την άλλη να το κόψω και να συνδέσω τα 2 καλώδια που θα έχει μέσα του το speaker cable με το + - του ηχείου του Crate GLX 65 χωρίς όμως να κόψω τίποτα απο τα καλώδια του ενισχυτή, απλά αφαιρώντας τα απο την θέση τους μιας και έχουν κλιπς.

 

Τι λέτε? Πώς σας φαίνονται οι λύσεις και ποια είναι καλύτερη να ακολουθήσω? Αν έχετε κάτι άλλο μπορείτε να το προτείνετε!  :)

 

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!  ;)

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλύτερο είναι να φτιάξεις στην πλάτη του κρέιτ μια είσοδο ηχείου, με θηλυκό 1/4" τζακ, χρησιμοποιώντας φυσικα τα δύο καλώδια μαύρο και κόκκινο που ήδη εντόπισες

 

έτσι θα είναι πλέον plug-n-play σε κάθε περιβάλλον, με νορμάλ καλώδιο ηχείου και όχι κομμένο/ραμμένο

 

βέβαια θα πρέπει να φροντίσεις να λειτουργει το κόμπο και μόνο του, κάνοντας διακλάδωση προς το τζακ  (εκτός αν θες να το χρησιμοποιείς μόνο ως καμπίνα και όχι ως κόμπο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gdevelek σ'ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!  :) Πολύ καλή ιδέα μου ακούγεται αυτή που λές! Μήπως μπορείς να με βοηθήσεις λίγο στο πώς θα την υλοποιήσω? Δηλαδή μήπως μπορείς να μου δώσεις κάποιο λινκ ή και κάποιες διευκρινήσεις με τα υλικά και με την κατασκευή? :)

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα καλώδια είναι "κολλημένα στο μεγάφωνο";  μήπως πιάνουν σε κάτι τέτοιο:

http://cgi.ebay.ph/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=200396276831

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα καλώδια είναι "κολλημένα στο μεγάφωνο";  μήπως πιάνουν σε κάτι τέτοιο:

http://cgi.ebay.ph/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=200396276831

 

Πιάνουν στο περίπου σε κάτι τέτοιο σαν το λινκ που μου έδωσες. Απλά είναι σαν "γαντζάκια".

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μεγειά τον ενισχυτή. Μεχρι να του πάρεις μια ασορτί καμπίνα, μπορείς να κανεις αυτό που πρότεινε και ο gdevelek.

Προσωπικά, θα το έκανα απομονώνοντας με ένα διακόπτη την έξοδο του crate απο την καινουρια είσοδο που θα φτιάξεις. Σου έφτιαξα ένα γρήγορο σκίτσο.

(Ο διακόπτης είναι τέτοιος. Σε οποιο μαγαζί για ηλεκτρονικά και να πας, θα βρεις. )

 

 

722978144_combocabina.jpg.fd43ee68094b5b5238143fdac909a5d1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιάνουν στο περίπου σε κάτι τέτοιο σαν το λινκ που μου έδωσες. Απλά είναι σαν "γαντζάκια".

με βίδα που σφίγγει; σφηνωτά; δε βγαίνουν δηλαδή;

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγειά τον ενισχυτή. Μεχρι να του πάρεις μια ασορτί καμπίνα, μπορείς να κανεις αυτό που πρότεινε και ο gdevelek.

Προσωπικά, θα το έκανα απομονώνοντας με ένα διακόπτη την έξοδο του crate απο την καινουρια είσοδο που θα φτιάξεις. Σου έφτιαξα ένα γρήγορο σκίτσο.

(Ο διακόπτης είναι τέτοιος. Σε οποιο μαγαζί για ηλεκτρονικά και να πας, θα βρεις. )

 

 

 

 

Πραγματικά μου φαινεται λίγο ακαταλαβίστικο!  ::) Αλήθεια δεν φταίς εσύ μια χαρά το εξήγησες απλά δεν τα πολυκατέχω με τα κατσαβίδια, αλλα σίγουρα θα προσπαθήσω γιατι μου φαίνεται κάτι απλό (με την πολύτιμη βοηθειά σας φυσικά  ;D )! Μήπως θα μπορούσες να μου κάνεις λίγο μια πιο αναλυτική περιγραφή? Σορρυ αν σε κουραζω! :(

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λοιπόν, ανοίγεις 2 τρύπες στο πίσω μέρος του crate και βιδώνεις το θηλυκό βύσμα και τον DPDT διακόπτη.

Κόβεις το διπλό καλώδιο που πάει στο μεγάφωνο. 

Το κομμάτι που είναι συνδεδεμένο στο μεγάφωνο το συνδέεις στα μεσαία πόδια του διακόπτη.

Το κομμάτι που έρχεται από τον ενισχυτή το συνδέεις σε ακριανά ποδαράκια. (Στο σχήμα στα κάτω)

Τραβάς 2 καλώδια από το θηλυκό jack και τα συνδέει στα απέναντι ποδαράκια του διακόπτη.

(Έτοιμος)

 

 

Με τον τρόπο αυτό, στη μια θέση ο διακόπτης συνδέει το μεγάφωνο με την έξοδο του CRATE και στην άλλη συνδέει το μεγάφωνο με το βύσμα (δηλαδή με τον Koch  ;D). Σημείωσε τις θέσεις, και κάθε φορά που θα συνδέεις τον koch φρόντιζε πρώτα ο διακόπτης να είναι στην θέση που του αντιστοιχεί και μετά να τον ανάβεις για να βλέπει ο ενισχυτής φορτίο στην έξοδό του.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου