Προς το περιεχόμενο

Rack mixer


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Πιθανώς αυτό το θέμα να ήταν πιο σχετικό στο section των Keyboards, αλλά επειδή με ενδιαφέρει για κιθαριστικό εξοπλισμό το βάζω εδώ.

 

Σκέφτομαι να πάρω ένα rack mixer, δυστυχώς το budget δεν είναι σπουδαίο (και πότε είναι...  :-\), οπότε κοιτάω αυτόν εδώ:

 

http://www.behringer.com/EN/Products/RX1602.aspx

 

Θέλω να διαχειρίζομαι εύκολα σήματα από 3 μηχανήματα + ένα looper το οποίο καλό θα ήταν να μπει σε κάποιο send για να περνούν τα σήματα απ'αυτό κατ'επιλογή.

 

Το ερώτημα είναι αν με το συγκεκριμένο μηχάνημα, έχω ελπίδες να μην καταστρέψω τελείως την ποιότητα του ήχου, δεδομένου ότι όλα θα περνούν από αυτό... Ο απώτερος στόχος, όπως γίνεται ίσως κατανοητό, είναι να μπορώ να δίνω ένα stereo pair σε κονσόλα, κλπ και να ελέγχω εγώ όλες τις στάθμες. Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα να μην χρωματίζει τον ήχο αλλά και να είναι αθόρυβο, οπότε θα εκτιμούσα την συνδρομή όποιου το έχει δουλέψει, καθώς και όποιου έχει να προτείνει κάτι ανάλογο (σε οικονομική τιμή πάντα... γιατί είπαμε...).

 

Ευχαριστώ!

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειχε φιλος το συγκεκριμενο για κιθαροχρηση (κατι ειχε κανει μεσω της λουπας του boogie του αλλα δεν θυμαμαι ακριβως),αλλα δεν ικανοποιηθηκε λογω "αλλοιωσης" του ηχου του (να πω την αληθεια εγω δεν την ακουσα,αλλα τον πιστευω οτι παιζοντας την καταλαβε αυτος μιας και ξερει καλα τον ηχο απο τον ενισχυτη του), αλλα γενικα τα behringer (ακομη και η "ναυαρχιδα" κονσολα τους-δυστυχως την δουλευω και την ξερω) κανουν και "στενεμα" του σηματος που τους δινεις αλλα και ειναι καπως θορυβωδη (ειδικα σε χαμηλα σηματα,σε πιο "ζωντανα" δεν γινεται ιδιαιτερα αισθητο),αλλα εχουν και εξαιρετικες τιμες(που δεν μπορει να το παραγνωρισει κανεις αυτο). ;)

Νομιζω οτι αν εχεις σκοπο να στηριχτεις στο μιξερακι ωστε να διαχειριστει το 100% των σηματων που βγαζουν καποια μηχανηματα σου (και οχι απλα ενα ποσοστο τους οπως ο φιλος με τη λουπα παραπανω), καλυτερα να εμπιστευοσουν καποιο απο τα μκρα soundcraft τα οποια μεν δεν ειναι rack (δεν ξερω αν γινονται με "αυτια",αλλα παντα υπαρχει και η λυση του rack-συρταριου),αλλα εχουν αρκετα αχρωματιστη λειτουργια και αθορυβους προενισχυτες σε σχεση με την τιμη τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το συγκεκριμένο mixer, αρκετό καιρο τώρα. Δεν αλλοιωνει καθολου (στο μετρο της ανθρωπινης αντιληψης) τον ήχο μου. Δεν υπάρχει καμμια διαφορά δηλαδη με το να βαζω κατευθειαν ακουστικα στο συνθ, ή να το ακουω μεσω του μιξερ.

 

Και είναι εντελώς αθόρυβο, ακόμα και οταν βαζω απο μια πεταλιερα τερμα distortion στο send. (Εκτός αν το στελνω στο Moog που βγαζει λίγο θορυβο ;D )

 

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι προκειται για μια πολυ καλη λύση, συμφωνα και με την τιμη της. Μαλιστα σε ξένο φορουμ, σε thread οπου οι πληκτραδες εβαζαν φωτογραφίες του εξοπλισμου τους, το εβλεπες σε αρκετες απο αυτες, ακόμα και σε στουντιο επαγγελματιων (soundtrack, jingles κτλ). Μαλλον ειναι αρκετα δημοφιλες μιξερακι :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω σε φωτισαμε με τον georgekz ;D

 

:D :D :D :D :D

 

Μια βασική παράλλειψη που βλέπω πάντως είναι πως δεν έχει balanced outputs.  :-\

 

Edit: για να πω ακριβώς για τα μηχανήματα που θα χρησιμοποιηθούν.

 

Όλες οι είσοδοι/έξοδοι stereo:

 

1) GSP1101, οι XLR έξοδοι.

2) Roland XV-5050

3) Axon AX-100 (για το 3% των ήχων που δεν έχει το Roland...)

4) Στο send θα είναι συνδεδεμένο ένα looper/sampler, το οποίο είναι το... ή μάλλον όχι, δεν θα πω ποιο είναι, γιατί έχω υποσχεθεί στο Γύφτο ότι θα κάνω review.  ;D Πάντως έχει stereo in και out και θα περνούν απ'αυτό όλα τα σήματα.

5) Το main out του mixer θα πηγαίνει στο PA, με ορισμένες από εμένα στάθμες και stereo image.

 

Μακάρι να μπορούσα να δώσω μερικά κατοστάρικα για κάτι τέτοιο, αλλά για το rack μου έχω ενστερνιστεί τη λογική "low budget/high quality", κυρίως αγοράζοντας μεταχειρισμένα bargains και value for money καινούργια.  ;)

 

@george: για ποια Soundcraft λες? Δουλεύω εδώ και χρόνια με την Spirit M8 την οποία θεωρώ απλά ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ για τα λεφτά της. Αλλά ΔΕΝ κουβαλιέται αδελφέ... Η μόνη περίπτωση είναι αν αποφασίσουμε στα πλαίσια της μπάντας να περάσουμε ΟΛΑ τα σήματα από εκεί και να δίνουμε δυο καλώδια στον ηχολήπτη...  :P :P

 

Σκέφτηκα για κάποια μικρή Mackie, κλπ, αλλά είναι μπελάς με τα καλώδια ρε γμτ...  :-\

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την συγκεκριμενη behringer στο σταθμο του πανεπιστημιου...δεν την εχω δουλεψει παρα πολυ καιρο αλλα απ οσο την δουλεψα, δεν προσεξα προβληματα θορυβου (σε λογικα πλαισια παντα).

 

Τωρα για αλλοιωση του ηχου δε μπορω να βοηθησω και πολυ...μονο μια φορα δοκιμασα direct/mixer για να δω διαφορα (δεν ειδα σημαντικη) και δε νομιζω να αρκει για να βγαλεις σημαντικα συμπερασματα.

 

Σε αυτα τα λευτα παντως, η μεχρι τωρα αποψη μου ειναι οτι δεν αποτελει καθολου κακη λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δηλαδή λέτε να το παραγγείλω από Thomann και στη χειρότερη το στέλνω πίσω?  ???

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εισαι Σαλονικη, ή περασεις απο δω, φερε τον εξοπλισμο σου σε μενα και δοκιμασε ότι θες :)

 

Αλλιως ειναι και αυτο μια λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εισαι Σαλονικη, ή περασεις απο δω, φερε τον εξοπλισμο σου σε μενα και δοκιμασε ότι θες :)

 

Νικόλα μου ευχαριστώ πολύ για την προσφορά! Η αλήθεια είναι ότι σχεδιάζω να ανέβω προς Θεσ/κη τον Οκτώβριο, πλην όμως το εξάρι rack δεν κουβαλιέται και εύκολα!  :P Σε κανά λαϊβάκι έρχομαι χαλαρά όμως!

 

Πάντως να πω ότι πλέον ακούω προσεκτικά ό,τι μου λέτε οι πληκτράδες του φόρουμ, εφόσον με τις μέχρι τώρα συμβουλές με έχετε οδηγήσει σε πολύ καλές επιλογές στο "παρα-κιθαριστικό" gear!  ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου