Προς το περιεχόμενο

Τραυματισμοί από λάθος στήσιμο στα τύμπανα


nick m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνώμη!!! για να μην γίνει παρεξήγηση... εννοώ πως το άνοιγμα του χεριού θα έχει τέτοια γωνία με την μπαγκέτα κι όχι ότι η μπαγκέτα θα πέφτει επάνω στο δέρμα με τέτοια γωνία. Με λίγα λόγια άμα βάλουμε το σετ γύρω μας, πολύ κοντά ή πολύ μακριά, είτε τα χέρια μας δεν θα ανοίγουν αρκετά, είτε θα τεντωνόμαστε πολύ και στις 2 περιπτώσεις δεν μπορούμε να έχουμε την μέγιστη δύναμη στο χτύπημα.

 

ΟΚ, τώρα σε πιάνω.

 

Γενικά συμφωνώ ότι η …ρυμοτομία του σετ είναι πολύ βασικό στοιχείο στα τύμπανα, που σαν όργανο είναι ευχή και κατάρα σ' αυτόν τον τομέα, γιατί από τη μία μπορείς να τοποθετήσεις τα επιμέρους κομμάτια του εκεί ακριβώς που νομίζεις (αντίθετα π.χ. με το πιάνο που τα πλήκτρα του είναι αυτά που είναι, και δε πα να χεις δάχτυλα σαν γκασμάδες, θα πρέπει να τα στριμώξεις), και από την άλλη μπορείς …να τοποθετήσεις τα επιμέρους κομμάτια του εκεί ακριβώς που νομίζεις, γεγονός που μπορεί να σου σπάσει τα νεύρα μέχρι να βρεις τις "ιδανικές" θέσεις περνώντας από διάφορες "άβολες" φάσεις, ειδικά όταν ξεκινάς.

 

Έχω προσπαθήσει πολλές φορές να εξηγήσω σε άλλους (κυρίως σε κιθαρίστες – δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει μέσα στον εγκέφαλο αυτού του είδους ;D), ότι το να παίζω σε ένα σετ στημένο τελείως διαφορετικά από το δικό μου είναι σχεδόν σαν να παίζω άλλο όργανο…  

 

Πάντως εκτός από μερικές βασικές αρχές (μεταξύ των οποίων ότι γενικά τα πάντα γύρω σου πρέπει είναι σχετικά εύκολα προσβάσιμα, π.χ να φτάνεις το γαμ**ένο το china που το' χεις βάλει δυο μέτρα πάνω απ' το κεφάλι σου για εφέ – ναι το ξέρω ότι το κάνει κι ο Thomas Lang… ;)) δεν υπάρχουν απόλυτοι κανόνες, και μόνο με συνεχείς δοκιμές με διάφορες διατάξεις του σετ κάποια στιγμή θα βρεις τις κατάλληλες (για σένα) θέσεις.

 

Eγώ τα τελευταία 15 χρόνια έχω καταλήξει σε ένα συγκεκριμένο setup (βλ. εικόνες), και έχω προσπαθήσει να είμαι αρκετά ευέλικτος (αναγκαστικά, αφού πολύ συχνά παίζω σε σετ που δεν έχω στήσει ο ίδιος), ούτως ώστε αν το ταμπούρο, το hi-hat και η κάσα είναι ακριβώς εκεί που τα θέλω, να μην με ενοχλεί και τόσο αν τα υπόλοιπα είναι αλλού ντ' αλλού. Βέβαια οι περισσότεροι που έχουν κάτσει στο σετ μου το βρίσκουν μάλλον άβολο, αλλά το ίδιο ισχύει και για εμένα και τα δικά τους. Τα τύμπανα είναι πολύ προσωπική υπόθεση, γι' αυτό μην σταματήσετε να ψάχνεστε...

kit_setup_3.jpg.d513204e2293fefe116e495cbb2c0b8b.jpg

kit_setup_4.jpg.71fa774f264940e61c9b773fd8d7fb71.jpg

kit_setup_5.jpg.40ea722d1fad5f228c4d7322dcf97408.jpg

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Haris δεν έχεις περίεργο σετάρισμα, απλά offset. Άνετα έπαιζα στο σετ σου γιατί έτσι τα έχω με μία μικρή διαφορά ότι η δεύτερη κάσα έχει σαν αποτέλεσμα το hihat να είναι λίγο πιο έξω. Με βολέυει γιατί φέρνει το ride αρκετά κοντά. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο πράμα να ναι κοντά το hihat ε? Ήταν ένας απο τους βασικούς λόγους που έβγαλα το διπέταλο...! Πάντως δε μου φαίνεται καθόλου ανορθόδοξο το στήσιμο, αντίθετα μου αρέσει!

Υ.Γ.1: Ωραία σετ! ;D

Υ.Γ.2: Στη δεύτερη φωτογραφία τί δερματα έχεις στα τομς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ippex μιας και ανεφερες το hi-hat oντως και γω δεν μπορω να το χω κοντα στο ταμπουρο και συγχρονως να χω και διπεταλο.αλλα εχω βρει μια λυση(βαζω το hi-hat με τη βαση του πεταλιου του απο την αλλη πλευρα) αλλα τωρα που παιζω λιγο πιο τεχνικουσ ρυθμους αυτο ειναι προβλημα..ξερει κανεις κατι αλλο που θα μπορουσα να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά βάλε τα 2 πετάλια όσο πιο κοντά γίνεται [ξέρεις να μαζέψεις τον άξονα που τα συνδέει] και η βάση του hihat αν έχει περιστρεφόμενα πόδια κάνε την ανάλογη ρύθμιση. Δοκίμασε να τα βάλεις σε άλλη θέση πιο διαγώνια ας πούμε αλλά γενικώς μην περιμένεις τρελή διαφορά. Η άλλη λύση είναι τα remote hihat αλλά πάνε μακρυά σε τιμή. Εγώ έβγαλα το διπέταλο και έβαλα ένα μονό με την προοπτική να το ξαναβάλω πίσω όταν θα το χρειαστώ αλλά απο κείνη τη μέρα ξέμεινε στη βαλίτσα... :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Haris δεν έχεις περίεργο σετάρισμα, απλά offset. Άνετα έπαιζα στο σετ σου γιατί έτσι τα έχω με μία μικρή διαφορά ότι η δεύτερη κάσα έχει σαν αποτέλεσμα το hihat να είναι λίγο πιο έξω. Με βολέυει γιατί φέρνει το ride αρκετά κοντά. ;)

 

Ναι, ουσιαστικά στήνω σαν δίκαση χωρίς τη δεύτερη κάσα. Ξεκίνησα να το κάνω επειδή το πόδι μου "κάθεται" πολύ πιο φυσικά στο πετάλι όταν έχει γωνία προς τα δεξιά, και το πρόσθετο πλεονέκτημα είναι όπως είπες, ότι μπορείς να έχεις το ride όσο κοντά θέλεις. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι αν παίζεις με δύο τομ, δεν βολεύει να τα βάλεις επάνω στην κάσα, αλλά για αυτό υπάρχουν οι βάσεις...

 

 

Στη δεύτερη φωτογραφία τί δερματα έχεις στα τομς?

 

H φωτογραφία είναι παλιότερη, αλλά πρέπει να είναι Remo Ambassador στο 10αρι, και Evans G2 στο 12αρι και στο 14αρι, όλα coated.

 

 

Για όσους πάντως έχουν προβλήματα με τη θέση του hihat σε δίκασα σετ, υπάρχουν πλέον διάφορες φτηνές ή μη λύσεις όπως αυτό το clamp της Pearl, το "ULTRA ADJUST" της Gibraltar, και τα διάφορα remotes, που όμως όπως ανέφερε και ο ippex, αρχίζουν και ξεφεύγουν στις τιμές.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον το Gibraltar αλλά χωρίς αντιπροσωπεία εδώ δύσκολα το ρισκάρεις....

Επίσης διάβασα σε κάποια reviews οτι δεν είναι τόσο ''άμεσο'' όσο οι κανονικές βάσεις [όπως το εννοεί καθένας αυτό].

http://www.musicradar.com/gear/all/drums/ultra-adjust-hi-hat-stand-catapult-bass-drum-pedal-228238/review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα η βαση σαν ιδέα πιστεύω είναι η καλυτερη της αγορας και ειναι και φτηνη για αυτο που σου δινει (185 ευρώ) εμενα στην πρώτη μου έσπασε η ντίζα πολύ γρηγορα, αλλα πήγα στο Γαβριήλο και μου την άλλαξε. αυτη που εχω τώρα παίζει μια χαρα. ίσως να μην αντεχει πολύ groove στο ποδι δηλ με το πάνω-κατω να σπάσει πιο ευκολα αλλα ρε γαμωτο είναι δυνατόν να παίζεις και να μην groovαρεις και να κρατάς tempo με το αριστερο? εγω παίζω metal και δεν το χρησιμοποιω πολύ τωρα καποιος ροκάς όμως.... η λύση που σου προτείνω είναι cable hi-hat (καλό όμως που σημαινει ότι θα τα σκάσεις) πάνω σε μια βάση με κάποιο clamp attachment

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως μια καλη ιδεα ειναι αυτη!ΟΤΑΝ επαιζα διπλο πεταλι αυτο εκανα...

 

<object width="425" height="344"><param name="movie" value="

name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ποστάρεις βιντεο από youtube απλά βάζεις το λινκ της σελίδας, όχι το λινκ για embedding  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου