Προς το περιεχόμενο

αλλαγή μαγνήτες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν , έχω μια squier srtatocaster με μονούς μαγνήτες (3) και μια Schecter damien special με EMG hz h4 . Καταρχάς ποιους μαγνήτες πιστεύετε πρέπει να βάλω στην στρατ για να κάνω τον ήχο της πιο γκαζάτο (παίζω κυρίως heavy -trash metal metalcore  k  hard rock) και αν αξίζει να αλλάξω τους ΕΜΓ hz για 81/89 , επίσης σκέφτομαι τον Seymour duncan invader sh-8 .  ???

Schecter Damien Special FR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκέφτεσαι να παίζεις trash metal  καλύτερα άλλαξε κιθάρα.Δε νομίζω ότι μια strato μπορεί να σε ικανοποιησει απόλυτα για αυτό που θές. Ψάξου για διπλούς μαγνήτες.Αλλά αν επιμένεις πάλι κοίτα για διπλούς σε single coil. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη Schecter ας'την ως έχει. Είναι μια χαρά.

Για την Squier, προσωπικα δεν θα έριχνα λεφτά, δεδομένου οτι μία αλλαγή όλων των μαγνητών θα ξεπεράσει την αξία της κιθάρας, παρ'όλα αυτά αν θέλεις γκαζάτους μαγνήτης για χέβυ και νεκρομπούρμπουρουμ καταστάσεις δες αυτούς:

Bridge: DiMarzio Super Distortion S DP218

Middle: DiMarzio Air Norton S DP180

Neck  : DiMarzio Fast Track 2 DP182 ή ToneZone S DP189

 

Επίσης:

Bridge : Seymour Duncan Hot Stack® for Strat STK-S2

Middle : Seymour Duncan Hot Rails SHR-1

Neck   : Seymour Duncan Hot Rails SHR-1

 

και τέλος:

3Χ EMG SA Active Picups.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις προτάσεις μαγνητών . Άλλα δν θα υπάρχει διαφορα μεταξύ των  hz με τους  81/89 ? η με τους invader ?

Schecter Damien Special FR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις προτάσεις μαγνητών . Άλλα δν θα υπάρχει διαφορα μεταξύ των  hz με τους  81/89 ? η με τους invader ?

Σίγουρα θα υπάρχει, αλλά επειδή την έχω ακούσει την κιθάρα, σου λέω οτι έτσι όπως είναι παίζει πολύ καλά.

Τώρα αν ντε και καλά θέλεις να αλλάξεις, να σου πω οτι ο συνδιασμός 81/89 παίζει μόνο αν θέλεις να σπλιτάρεις τον neck (89), κάτι που δεν το βρίσκω και τόσο πρακτικό ή αναγκαίο στην περίπτωσή σου. Ο 81, θα σου βγάλει αρκετό γκάζι μεν, αλλά θα σου μπουκώνει νότες σε ένα "μελωδικό" heavy solo στα μπάσσα και θα ξουρίζουν κόντρα τα πρίμα.

Επίσης ο 81 είναι μαγνήτης που για να παίξει καλά, θα πρέπει να τον βάλεις καρφί πάνω σε λαμπάτο με το gain απο 7 μέχρι 10.

Τέλος αν και το έχω αναφέρει στο παρελθόν, ο συνδιασμός 85/85 είναι ο πλέον κατάληλος για τέτοιου είδους μουσικές και όχι μόνο.

 

Πάντος σε κάθε περίπτωση παίζει ρόλο και ο υπόλοιπος εξολπλισμός σου, πετάλια, πεταλιέρες, ενισχυτής κλπ που δεν μας έχει αναφέρει.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ενισχυτή Stagg 10 watt και κανενα πεταλακι  :( προγραμματίζω όμως να πάρω line 6 spide iv 30αρη

ΟΚ λοιπόν.

Μην αλλάξεις μαγνήτες σε καμία κιθάρα, μέχρι να πάρεις κάτι σε λάμπα.

Σόρρυ αν ακούγομαι λίγο κάθετος, αλλά δεν θα ακούσεις διαφορές με τέτοια ενισχυτάκια.

Κρίμα τα λεφτά δηλαδή....

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε απογοήτευσα ε?

Σόρρυ, δεν ήταν στις προθέσεις μου, αλλά κοίτα, για μαγνήτες θα έδεινες τουλάχιστον 200-250 γιούρια, γιατί δεν κοιτάς ένα 5W λαμπάτο, σίγουρα θα σου αλλάξει τον ήχο προς το καλύτερο και δεν θα χρειαστεί να άλλάξεις μαγνήτες.

 

Μπες λοιπόν σε ένα site και κοίτα τιμές για μικρούς λαμπάτους, επίσης κοίτα και τις αγγελίες εδώ

http://www.noiz.gr/index.php?action=classifieds;cat=16

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου