Προς το περιεχόμενο

Αγορά μικροφώνου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Ανώνυμος, ο τίτλος λέει "Αγορά μικροφώνου".

Για τα ερωτήματα που προκύπτουν στην συνέχεια, αναζήτα απαντήσεις στα ήδη υπάρχοντα θεματα ή ξεκίνα άλλο θεμα αν δεν καλυφθείς.

Πάντως για να βαλεις πυκνωτικο μικρόφωνο πρέπει να εχεις προενισχυτη μικροφωνου. Παρε λοιπον μια καρτα ήχου με τετοιο προενισχυτη πρώτα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ανώνυμος, ο τίτλος λέει "Αγορά μικροφώνου".

Για τα ερωτήματα που προκύπτουν στην συνέχεια, αναζήτα απαντήσεις στα ήδη υπάρχοντα θεματα ή ξεκίνα άλλο θεμα αν δεν καλυφθείς.

Πάντως για να βαλεις πυκνωτικο μικρόφωνο πρέπει να εχεις προενισχυτη μικροφωνου. Παρε λοιπον μια καρτα ήχου με τετοιο προενισχυτη πρώτα.

Α οκ συγνώμη.

 

Όταν λες κάρτα ήχου με προενισχυτη εννοείς phantom power ή κάπως έτσι;Ποτέ δεν κατάλαβα τι είναι το phantom power.Είναι η θύρα της κάρτας ήχου για το μικρόφωνο;Παντώς εγώ έχω ένα μικρόφωνο για το msn(αλλά δε βγαίνει καλός ο ήχος) και μπορεί να συνδεθεί με τον υπολογιστή.

 

Δε ξέρω και πολλά από hardwave γι'αυτό μη με κράξετε. :)

Μπουμ τσικ μπουμ μπουμ τσικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

ΔΙΑΒΑΣΕ καλά πριν αγοράσεις. Εχεις πολλά βασικά κενά.

Πήγαινε στο Blog όπου υπάρχουν σχετικά θεματα σε βάθος.

Το phantom power είναι τροφοδοσία ρεύματος που απαιτείται από τα πυκνωτικά μικρόφωνα για να λειτουργήσουν. Ισως να ήταν σωστότερο να παρεις ενα δυναμικο μικρόφωνο Shure SM58 (που δεν θελει τροφοδοσία ρεύματος) αν κανεις live και να ντουμπλάρει και στην ηχογράφηση. Για MC ίσως να είναι και πιό "αλήτικο" κιόλας... Τα πυκνωτικά όπως αυτα που προτίνεις είναι μονο για χρήση στο στούντιο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΙΑΒΑΣΕ καλά πριν αγοράσεις. Εχεις πολλά βασικά κενά.

Πήγαινε στο Blog όπου υπάρχουν σχετικά θεματα σε βάθος.

Το phantom power είναι τροφοδοσία ρεύματος που απαιτείται από τα πυκνωτικά μικρόφωνα για να λειτουργήσουν. Ισως να ήταν σωστότερο να παρεις ενα δυναμικο μικρόφωνο Shure SM58 (που δεν θελει τροφοδοσία ρεύματος) αν κανεις live και να ντουμπλάρει και στην ηχογράφηση. Για MC ίσως να είναι και πιό "αλήτικο" κιόλας... Τα πυκνωτικά όπως αυτα που προτίνεις είναι μονο για χρήση στο στούντιο.

Οκ φίλε θα το κοιτάξω.Ευχαριστώ πολυ. :D

Μπουμ τσικ μπουμ μπουμ τσικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνφωνώ για το SM58,πολύ καλό μικρόφωνο.Στην άκρη όμως έχω 300 ευρώ.Μπορώ να δώσω και έως 150 ευρώ για μικρόφωνο και κάρτα ήχου.Άρα άμα πάρω το SM58 και την κάρτα ήχου που έβαλα θα μου βγει περίπου 150 ευρώ.Και το ερώτημα είναι:Να πάρω ή να μην πάρω καινούρια κάρτα ήχου;

 

Α,τα άλλα 150 ευρώ τα έχω για άλλους σκοπούς.Θέλω να πάω να ψωνίσω κανα ρούχο. :P

Μπουμ τσικ μπουμ μπουμ τσικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Α,τα άλλα 150 ευρώ τα έχω για άλλους σκοπούς.Θέλω να πάω να ψωνίσω κανα ρούχο. :P

Ε.. τότε είναι για ιερό σκοπό...  :P (για γκόμενες παίζεις μουσική;)  ;D

Πήγαινε στις Αγγελίες και βρες καποια φτηνη MAudio, Τascam κλπ με θεση για μικρόφωνο γύρω στα 100 και περίμενε να βρείς και το μικρόφωνο.

 

ΥΓ - Η τεχνη θέλει θυσίες.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να τσεκάρεις και αυτό http://www.artsound.gr/catalog/product_info.php?products_id=12106

ή πήγαινε καλύτερα σε κανένα στούντιο γιατί άμα αρχίσεις να ψάχνεις μικρόφωνα, προενισχύσεις, κάρτες ήχου και κονσόλες δε θα τελειώσεις ποτέ

Φιλικά, Χρήστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε.. τότε είναι για ιερό σκοπό...  :P (για γκόμενες παίζεις μουσική;)  ;D

Πήγαινε στις Αγγελίες και βρες καποια φτηνη MAudio, Τascam κλπ με θεση για μικρόφωνο γύρω στα 100 και περίμενε να βρείς και το μικρόφωνο.

 

ΥΓ - Η τεχνη θέλει θυσίες.

Χαχα όχι φυσικά,δε παίζω για τις γκόμενες μουσική.Βασικά είμαι ντροπαλός....και για τις γκόμενες αν έκανα μουσική θα ντρεπόμουν να τις δείξω τα κομμάτια που θα έβγαζα.Αφού τα beats που κάνω(γιατί κάνω και beats) δε τα έχει ακούσει καμιά γκόμενα :γέλιο:

 

Τέλος πάντων....να μην πάρω την κάρτα ήχου που έβαλα εγώ(πρώτη σελίδα);Γιατί αυτή που έβαλα εγώ δε πρέπει να ανοίξεις το pc για να την βάλεις.Είναι usb κάρτα ήχου.Και πέρνει και μικρόφωνο.Τσέκαρε το link.

Μπουμ τσικ μπουμ μπουμ τσικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου