Προς το περιεχόμενο

BEHRINGER MicroHD HD400 :Απορίες...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει κανείς σας το BEHRINGER MicroHD HD400  2-channel hum destroyer                  που, απόσο διάβασα σε κάποια post  εδώ μέσα, κάποιοι συστήνουν για περικοπή του hum των single coil pickups ?

 

Ρωτάω αν είναι αποτελεσματικό κι αν επηρεάζει αρνητικα το tone της κιθάρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω εγώ και σε πληροφορώ ότι κάνει ΦΟΒΕΡΗ δουλειά, όταν το πρόβλημα είναι στα μέτρα του HD400. Επειδή το HD400 το έχω ψάξει πολύ, υπάρχουν 1-2 κολπάκια που το απογειώνουν. Επειδή είναι πολύ φτηνό, μπορείς να το δοκιμάσεις, χωρίς να λυπηθείς τα λεφτά σου και αν δεν δεις φως, σίγουρα θα είναι χρήσιμο σε πολλές άλλες καταστάσεις και περιπτώσεις. Αν το πάρεις και σε ενδιαφέρει, μπορώ να σου πω και τα 1-2 κολπάκια του.

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου αναλύσω το πρόβλημά μου :

Θέλω να βάλω στήν κιθάρα vintage μαγνήτες fender που μ' αρέσουν επειδή όμως

ούτε οι cs 54 ούτε οι cs 69 είναι  rw/rp, κωλώνω !

Προέρχομαι απο κλασική κιθάρα και το hum με τρελαίνει,

απλά δεν μπορώ να το ανεχτώ  >:(

Οι αθόρυβες λύσεις ( ΚΙΝΜΑΝ ) είναι πανάκριβες, όσο γιά τους Lindy Fralin που είναι

rw/rp τουλάχιστον και πιό οικονομικοι, τους άκουσα σε κάποια clips και δεν έκοψα φλέβες ...

Ψάχνομαι λοιπόν για τρόπους αποθορυβοποίησης εκτός του shielding με χαλκό ή αλουμινόχαρτο που και μπελαλίδικο είναι και τον ήχο ψιλομπουκώνει, καθώς λένε.

 

Αν το BEHRINGER MicroHD  κάνει καλή δουλειά, τότε μου λύνονται τα χέρια όσον αφορά την επιλογή μαγνητών.Πρέπει να το ξέρω όμως τώρα: δηλ. πριν επιλέξω  ???

Μπορείς, σε παρακαλώ, να μου πεις περισσότερα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το HD400 είναι AC hum, δηλαδή ασχολείται με με βόμβους που προέρχονται από το ηλεκτρικό κύκλωμα, το έχω δοκιμάσει σε κιθάρες συνδεδεμένες με ενισχυτή και έσκισε και σε άλλες περιπτώσεις που δεν είδα αποτέλεσμα. Του έκανα ένα μικρό και απλό mod και βελτίωσα κι άλλο τις πετυχημένες περιπτώσεις. Αλλά δεν μπορώ να σε πάρω στο λαιμό μου... Γιατί εκτός από τους μαγνήτες, στο πρόβλημα αυτό παίζει ρόλο και ο ενισχυτής και ο πενταλο-σιδηρόδρομος και γενικά όλη η εγκατάσταση,μέχρι και η παροχή ρεύματος. Αυτό που σου προτείνω είναι να σου δώσω ένα δικό μου moded να το δοκιμάσεις κι αν δεν σου κάνει, μου το επιστρέφεις. Απλά πρέπει να μου απαντήσεις σήμερα, γιατί εγώ είμαι Σέρρες, αλλά ο αδερφός μου, φεύγει αύριο για Αθήνα, οπότε του το δίνω και σου το δίνει χέρι-χέρι. Αν δεν σου κάνει δουλειά, μου το επιστρέφεις με ΕΛΤΑ, με κόστος ταχυδρομικών με μόλις 4 ευρώ.

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που προτείνεις, είναι καλύτερο απ' ότι μπορούσα να φανταστώ  8)

Σου στέλνω πμ γιά τα περαιτέρω-Ευχαριστώ

 

ΥΓ: Επιβεβαίωσε τη λήψη, νάμαι σίγουρος  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Το έχω εγώ και σε πληροφορώ ότι κάνει ΦΟΒΕΡΗ δουλειά, όταν το πρόβλημα είναι στα μέτρα του HD400. Επειδή το HD400 το έχω ψάξει πολύ, υπάρχουν 1-2 κολπάκια που το απογειώνουν. Επειδή είναι πολύ φτηνό, μπορείς να το δοκιμάσεις, χωρίς να λυπηθείς τα λεφτά σου και αν δεν δεις φως, σίγουρα θα είναι χρήσιμο σε πολλές άλλες καταστάσεις και περιπτώσεις. Αν το πάρεις και σε ενδιαφέρει, μπορώ να σου πω και τα 1-2 κολπάκια του.

 

Γεια χαρά. Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα, γιατί πιστεύω ότι έχω το ίδιο πρόβλημα ποια είναι τα mods που έκανες και τι ακριβώς βελτιώνουν ? Έχεις γνώση αν υπάρχει κάτι καλύτερο πριν προβώ σε αγορά ?

 

Ευχαριστώ,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω στο τέλος της αλυσίδας πριν τον ενισχυτή σε όλα μου τα rig.

Απλά Μ@μ@εί!!!

 

Το καλύτερο mod που υπάρχει γι'αυτό το "κουτάκι", είναι να βγάλεις από μέσα τον ένα απ'τους δύο μετασχηματιστές και να τον βάλεις μέσα στην κιθάρα πριν το output jack, έτσι θα έχεις το Hum Destroyer on board ;)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου