Προς το περιεχόμενο

Digitech RP500-1000 - GSP1101


ignantios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γουσταρω πολυ που γιναμε πολλοι εδω μεσα με το εργαλειο......εγω που το εχω πολυ καιρο πλεον βλεπω οτι δεν θελω αλλο μηχανακι....τα κανει ολα....δεν συγκρινεται με την tonelab le την οποια ειχα πριν....πολυ καλα τα εφε της tonelab αλλα ρε παιδια πως να το κανουμε.....στα γκαζια δεν το μηχανακι...και το λεω αυτο γιατι καποιοι ελεγαν οτι η tonelab εχει αρκετο γκαζι και για βαρια πραγματα (οχι καφριλες παντα) και απο τα δειγματα που ανεβασαν ορισμενοι μονο γκαζι δεν εβγαινε....στα δικα μου αυτια ηταν ενα ψιλοσκληρο overdrive το πολυ...οποτε εχω μετρο συγκρισης μιας και ειχα και τα δυο εργαλεια διπλα διπλα και τα τεσταρα ωρες.

 

Μετα απο αρκετο ψαξιμο κατεληξα οτι η συνδεση μετα 4 καλωδια ειναι η ιδανικοτερη μιας και μπορεις να χρησιμοποιεις οποτε γουσταρεις και την προενισχυση του εκαστοτε ενισχυτη κρατωντας μονο τα εφε η οτι αλλο θελει ο καθενας η χρησιμοποιωντας ολες τις προσομιωσεις της rp απομονωνοντας την προενισχυση του ενισχυτη χωρις αλλαγες συνδεσμολογιας....για ολα τα γουστα δηλαδη και χωρις ταλαιπωρια.

 

Βεβαια ολα εχουν να κανουν και με το τι καλυπτει τον καθενα και το τι παιζει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 689
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σειρά μου να αρχίσω να την πενευω .

Την έχω αγοράσει κάνα μήνα περίπου τώρα (την 500αρα ) και δεν έχω γράψει τίποτα ακόμα για να έχω μια πιο γενική εικόνα . Λοιπόν , η μουσική που παίζω είναι μεταλ ( καφρίλα FTW :P ) οπότε εκεί εστίασα την προσοχή μου στους περισσοτέρους ήχους που έχω φτιάξει . Και απλά έχω μείνει έκπληκτος από το αποτέλεσμα . Πολύ όγκος , πολύ γκάζι , πολύ  καλές προσομοιώσεις hi gain ενισχυτών και τα μυαλά στα κάγκελα . Δεν μπορώ να πω ότι είναι η καλύτερή πεταλιερα πολυεφφε γιατί δεν έχω ακούσει καμία άλλη πεταλιερα της προκοπής αλλά αυτό που μπορώ να πω σίγουρα είναι ότι μαρεσει αυτό που ακούω και αυτό μου φτάνει  ;D Επειδή όλοι όμως λένε για τους χαι γκειν ήχους μονό ( που ομολογουμένως  εκεί είναι τρομερή  ) λέω να πω μερικά πράγματά και για τα καθαρά και τους overdriven ήχους . Αν και έχω φτιάξει ελάχιστους καθαρούς ήχους αυτοί που έχω φτιάξει είναι απλά φοβεροί  ;D τουλάχιστον έμενα μαρεσουν  ;D  για τους overdriven ήχους αν και δεν ειμαι  σε καμία περίπτωσή ο πιο κατάλληλος να μιλήσω απλά έχω φτιάξει κάνα δυο για όταν θέλω να παίξω AC/DC ktpl μου φαίνονται υπέροχοι . Άπλα ...  ;D οποίος σκέφτεται να την αγοράσει του προτείνω να την αγοράσει και δεν θα χάσει και όποιος  δεν το σκέφτεται να αρχίσει να το σκέφτεται.           

Schecter Damien Special FR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παρτε λεμε ανοιχτα...σιγα τα λεφτα που κανει εξαλλου...οσο δυο 2-3 επωνυμα stompboxes...και γω ασχολουμαι μονο με το σκληρο ηχο οποτε πηγα εκει στοχευμενα...(gsp1101)...(εκρινα παραλογο το ποσο για ενα axe-fx )...και οσο για τα patches recto που λεγαμε εχω ενα στο gsp που μπορει να μην μοιαζει με το να ακους recto live (για τους tube freaks)  αλλα ειναι ταυτοτητα με ενα δισκο no innocent victim.....απιστευτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οσο για τα patches recto που λεγαμε εχω ενα στο gsp που μπορει να μην μοιαζει με το να ακους recto live (για τους tube freaks)  αλλα ειναι ταυτοτητα με ενα δισκο no innocent victim.....απιστευτο...

μας λες και μας τους καημένους πως το έφτιαξες  ??? ;D

Schecter Damien Special FR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω θα ηθελα μια χαρη απο ολους τους κατοχους....θελω να μου πειτε εαν παιζεται με τις καμπινες απενργοποιημενες ή οχι.....φυσικα με τον ενισχυτη σας εννοω......και εαν παιζεται στο amp ή στο mixer.

 

 

 

 

 

εγω για να αρχισω παιζω με on τις καμπινες στο input του ενισχυτη μου hot rod deluxe και στο mixer (δεν ξερω εκει μου ακουγεται εμενα ωραια.......αβυσσος) ::)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω θα ηθελα μια χαρη απο ολους τους κατοχους....θελω να μου πειτε εαν παιζεται με τις καμπινες απενργοποιημενες ή οχι.....φυσικα με τον ενισχυτη σας εννοω......και εαν παιζεται στο amp ή στο mixer.

 

 

 

 

 

εγω για να αρχισω παιζω με on τις καμπινες στο input του ενισχυτη μου hot rod deluxe και στο mixer (δεν ξερω εκει μου ακουγεται εμενα ωραια.......αβυσσος) ::)

 

 

κοιτα αντωνη ο δικος σου ενυσχητης παιζει να εχει τα καλυτερα καθαρα που μπορει να βγαλει ενυσχητης... αρα καθολου αβυσσος αφου πιστευω δεδομενα θα πρεπει να μπει στι ινπουτ για να παρει ολη την γλυκα του ενυσχητη σου...

 

 

Επισης απο οσο ξερω ο δικος σου ενυσχητης δεν ειναι και πολυ γκαζιαρης οποτε εσυ που θες να παιξεις πιο μεταλ καταστασεις δεν θα σε βγαλει αν απενεργοποιησεις τις καμπινες και τους ενυσχητες... δεν ξερω τωρα αν εχω καταλαβει ακριβως τι ρωτας αλλα αν εχω καταλαβει αυτη ειναι η απαντηση , αφου εχεις καλο ενυσχητη παιζε στο ινπουτ ωστε να παιρνεις το μαξιμουμ του ενυσχητη και της προενυσχησης και μην απενεργοποιεις τα καμπς και καμπινετς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το εχω στο amp και παιζω με τη καμπινα του Engl μου(vintage 30).Δε μπορω να πω πως καποιο "μοντελο" καμπινας με ενθουσιασε...

 

πως το κανεις αυτο ? διαλεγεις στις καμπινες το direct ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου