Προς το περιεχόμενο

Digitech RP500-1000 - GSP1101


ignantios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρα πολυ καλος ηχος και παρα πολυ αλητεια παιξιμο.Γουσταρω τερμα!!!

 

Η ηχογραφηση εγινε με την gsp σαν καρτα ηχου;

Ποιο προγραμμα χρησιμοποιησες;Ειχε καποια ειδικη εκδοση cubase στο κουτι της gsp;

Και παλι μπραβο!!

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 689
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

γεια σας και απο μενα :), διαβασα ολες της σελιδες και εχω πιστει για το μηχανημα. Μια απορια εχω μονο,το gsp 1101 ειναι λιγο ανωτερο ηχητικα απο το rp 1000?  λογικα για αλλαγες πρεπει να αγοραστει και ο εξτρα ποδοδιακοπτεις? ενω το δευτερο ειναι πιο πρακτικο για σπιτι και τλπ? καταλαβενετε οτι με τοσες σελιδες στο θεμα ναυαγησα.... :P thanks

 

Ναι για το gsp πρεπει να αγορασεις τον controller αν θες να κανεις αυτο που λες. Βεβαια εχει και editor προγραμματακι για pc που μπορεις να ρυθμισεις τους ηχους σου απο εκει.

Επισης αν δεν κανω λαθος το gsp εχει 2 dna τσιπακια που ειναι υπευθυνα για τον ηχο σε αντιθεση με τα rp που εχουν ενα. Αν κανω λαθος, ας με διορθωσει καποιος.

 

Thanks duckino!

 

Ναι, η ηχογραφηση εγινε με το gsp σαν καρτα ηχου και με μια εκδοση cubase le που εγκατεστησα στα γρηγορα (δεν περιλαμβανεται στο πακετο).

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για το gsp πρεπει να αγορασεις τον controller αν θες να κανεις αυτο που λες. Βεβαια εχει και editor προγραμματακι για pc που μπορεις να ρυθμισεις τους ηχους σου απο εκει.

Επισης αν δεν κανω λαθος το gsp εχει 2 dna τσιπακια που ειναι υπευθυνα για τον ηχο σε αντιθεση με τα rp που εχουν ενα. Αν κανω λαθος, ας με διορθωσει καποιος

 

ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου, πολυ ωραιος ηχος και πολυ ωραιο παιξιμο :o ειμαι για παραγελια στο χαλαρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φοβερο κλιπακι...και πολυ καλη  η συνολικη μιξη γενικα...σημερα εγω παντως ξενερωσα με το μηχανημα...διαπιστωσα οτι το καλωδιο του ρευματος κρεμωταν και διαπιστωσα οτι η υποδοχη ειχε ξεκολλησει στο πανω μερος...τωρα σπασιμο ειναι ξεκολλημα ειναι δε ξερω...θα το βγαλω απο το ρακ να δω...να το προσεχετε αυτο το σημειο...τα καλωδια τεντονονται χωρις να το περνουμε χαμπαρι με αυτα τα αποτελεσματα...

 

 

anyway...δειτε και αυτο η μαλλον ακουστε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το  gsp διαφερει απο τα rp στο γεγονος οτι εχει 2 τσιπ dna αυτο σημαινει οτι εχεις περισσοτερες επιλογες ηχων -εφφε οχι καλυτερη ποιοτητα.ΔΛΔ περισσοτερες προσομειωσεις ενισχυτων και περισσοτερα εφφε.Αυτη ητανε η απαντηση της digitech σε ερωτηση μου παλιοτερα.Επισης Εχει input jack 1MΩ που σημαινει οτι το volume της κιθαρας ακουει καλυτερα σε χαμηλωμα και καθρισμα του ηχου.........αυτα ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από ένα γρήγορο ψάξιμο που έριξα είδα πάντως ότι το GSP έχει λιγότερα amp models από ότι η rp1000. Τελικά ποιές είναι οι διαφορές των 2  πέρα από το ότι το ενα είναι rack και το άλλο πεταλιέρα? ( GSP1101 - rp1000)

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από ένα γρήγορο ψάξιμο που έριξα είδα πάντως ότι το GSP έχει λιγότερα amp models από ότι η rp1000. Τελικά ποιές είναι οι διαφορές των 2  πέρα από το ότι το ενα είναι rack και το άλλο πεταλιέρα? ( GSP1101 - rp1000)

 

Με το C48 δεν έχει λιγώτερα.  ;)

 

Τα δύο DNA chips παρέχουν μεγαλύτερη ταχύτητα εναλλαγής ανάμεσα στα patches (στην ουσία μηδενικό latency), στις RP έχω ακούσει (χωρίς να το υιοθετώ) ότι υπάρχει ένα μικρό latency.

 

Επίσης με τα 2 DNA, είναι εφικτό να διατηρουνται τα trails των reverbs/delays όταν αλλάζει κάποιος patches. Νομίζω ούτε αυτό γίνεται στις RP.

 

Ένα άλλο πλεονέκτημα του GSP είναι ότι μπορεί να έχει speaker compensation κατά βούληση στις line out εξόδους, ενώ οι XLR έχουν πάντα είτε preset είτε global cabinets. M'αυτό τον τρόπο μπορεί κάποιος να φτιάξει έναν τύπο dry/wet σχήματος.

 

Τέλος, στο GSP μπορείς να χρησιμοποιήσεις μέχρι 3 expression pedals: ένα ενσωματωμένο στο Control2, ένα στην υποδοχή του Control2 και ένα στην υποδοχή του ίδιου του GSP.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, εκανα μια μινι καταληψη στον υπολογιστη της κοπελιας μου και εγραψα ενα συντομο κλιπακι με high gain ηχο απο το gsp.

 

Για πειτε...

Μπράβο μαν

You f@cki%n ROCK!!!

Αριστος

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου