Προς το περιεχόμενο

Παραγωγοί και δημιουργοί.


audiokostas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χωρίς να θέλω με τον τίτλο βέβαια να υπονοήσω ότι η παραγωγή δεν είναι από μόνη της μία (τινί τρόπω) καλλιτεχνική δημιουργία, θα ήθελα να σας ρωτήσω ποιούς διάσημους παραγωγούς γνωρίζετε (και σας αρέσουν), οι οποίοι έχουν και δικές τους δημιουργίες στην δισκογραφία (άρα δεν μιλάμε για Martin, Spector, Rubin κλπ).

 

Για να κάνω την αρχή (και ορμώμενος από παράλληλο thread) να πω τους

- Daniel Lanois

- T Bone Burnett

- Joe Henry

των οποίων όχι μόνο οι παραγωγές τους αλλά και οι προσωπικές τους δουλειές μου αρέσουν πολύ.

 

Επίσης ωραίες παραγωγές έχουν και οι

-Don Was και

-Mitchell Froom

αλλά τα προσωπικά τους άλμπουμ δεν με ξετρελλαίνουν

 

Υπάρχει βέβαια και ο Eno αλλά αυτός είναι κατηγορία από μόνος του. Πολύ μεγάλος. Δεν έχει ένα εύκολα προσδιορίσιμο στυλ ή μία φόρμα / πατίνα ας πούμε ώστε να πεις εύκολα μου αρέσει / δεν μου αρέσει. Αλλα θα διακινδυνεύσω να πω ότι την πλειονότητα των έργων του, δεν την ακούω με ενθουσιασμό.

 

Ξέρετε άλλους;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικό θέμα!

Θα συμφωνήσω 100% με Burnett και Henry, επίσης θα προσθέσω τον "νονό" Steve Albini, από τους πλέον σημαντικούς παραγωγούς του οποίου, παράλληλα, η προσωπική δουλειά με τους Shellac μου αρέσει πολύ!

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

from the top of my head... :)

 

Prince

Dave Stewart (Eurythmics)

Brian Wilson (Beach Boys)

Steve Jordan (απο τους μεγαλυτερους session drummers)

Wilco

Timbaland

Jay Z

Don Was (Was not Was)

Phil Collins

 

& παρα πολλοι αλλοι....

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Jay Z

 

 

Στο τελευταίο του , που είναι ΔΙΣΚΑΡΑ , παραγωγός είναι και ο Kanye West, οποτε παρακαλώ να προστεθεί κι αυτός στη λίστα ( παρ'ολο που ειναι αχώνευτος )

 

offtopic: Δεν ξέρω αν εχει αναφερθεί, αλλά στο "Run this town" απο το προαναφερθέν album, υπάρχει sample από τους "4 επίπεδα της ύπαρξης"!!

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δεν διαφωνώ. Αλλά αρκετοί από αυτούς είναι πρωτίστως μουσικοί και κατ΄επέκταση παραγωγοί.

Θα μου πεις, και που μπαίνει η διαχωριστική γραμμή;

Ελα μου ντε και κομμάτι δύσκολο να απαντήσω.

 

Ας πούμε ο Dave Stewart (σε ευχαριστώ που μου θύμισες γιατί τον παρέβλεψα) αν και διάσημος μουσικός, δουλεύει (και στους Eurythmics) περισσότερο ως παραγωγός. Ο Phil Collins αντιθέτως είναι μουσικός που κάνει και παραγωγές. Τέλος πάντων, όπως είπα δύσκολο να απαντηθεί.

 

Να το παίξω βέβαια και λίγο αιρετικός και να πω ότι ποτέ μου δεν κατάλαβα την φασαρία σχετικά με τον Brian Wilson (και για να το χοντρύνω, και για τους Beach Boys).

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Steve Albini (με πρόλαβε ο από πάνω).Έχει κάνει εξαιρετικές παραγωγές σε συγκροτήματα όπως : Dirty Three, Godspeed You Black Emperor, Pixies, PJ Harvey, Jesus Lizard, Mogwai, Nirvana. Tα συγκροτήματα  που παίζει είναι οι Shellac, καθώς και οι Big Black (παλιότερα).

Επίσης, οι Portishead, που είναι πιο γνωστοί για τις μουσικές δημιουργίες τους,

είναι εξαιρετικοί στην παραγωγή, χωρίς να είναι πολύ διάσημοι σε αυτόν τον τομέα.

Και οι τρεις δίσκοι τους είναι σε δική τους παραγωγή, ενώ το third πιστεύω πως είναι μακράν ο καλύτερος και πιο ευφάνταστος δίσκος από άποψη παραγωγής τα τελευταία χρόνια.

shίζω μικρόφωνα, φτύνω ρίμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το παίξω βέβαια και λίγο αιρετικός και να πω ότι ποτέ μου δεν κατάλαβα την φασαρία σχετικά με τον Brian Wilson (και για να το χοντρύνω, και για τους Beach Boys).

 

Χμμμμμμμμ...Εγώ πάλι όταν άκουσα πρώτη φορά το Pet Sounds μάζευα το σαγόνι μου απο το πάτωμα...Μήπως να του έδινες μια δεύτερη ευκαιρία? :)

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμμμμμ...Εγώ πάλι όταν άκουσα πρώτη φορά το Pet Sounds μάζευα το σαγόνι μου απο το πάτωμα...Μήπως να του έδινες μια δεύτερη ευκαιρία? :)

Σκοπεύω. Απλώς αφήνω να φύγει η πρώτη εντύπωση.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου