Προς το περιεχόμενο

Veils Of Time


didiridou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι η μόνη μου σύνθεση που θεωρώ κάπως "ολοκληρωμένη". Το κομμάτι το έγραψα πριν δυο χρόνια στην Αγγλία, μέσα σε 20 συνεχείς ώρες, σαν break από το πήξιμο του διαβάσματος.  :P

 

Χρησιμοποιώ το Μ1 από Korg legacy, True pianos, Groove Agent για Drums, ένα free subtractive synthesis vsti που είχα τότε(δεν θυμάμαι πως λέγεται), και μία σάπια κιθάρα Hagstrom III του 60 μέσα από ένα Boss gt6. :P

H ιδέα ξεκίνησε από μία ωραία μπασογραμμή που είχα ακούσει σε ένα funk κομμάτι (δεν θυμάμαι ποιο μή ρωτάτε :P) οπότε την πήρα και την άλλαξα λιγάκι και "έχτισα" πάνω σε αυτή, κατέληξε κάτι σε groovάτο chill out progressive.

 

Σε κάποιους μπορεί να ακουστεί λίγο επαναλαμβανόμενο το γενικό θέμα, κι εγώ είμαι ένας από αυτούς. Προσπάθησα να το σώσω μέχρι ένα σημείο με αλλαγή κλίμακας αλλά θέλει και άλλες πιο δραστικές αλλαγές. Επίσης θέλω να του προσφέρω πιο πολλές δυναμικές αλλά δεν ξέρω ακριβώς πως.. Οπότε πετάτε γνώμες, ιδέες, κριτικές, οτιδήποτε!! Είναι ένα αρκετά πρωτότυπο κομμάτι για μένα και θα γούσταρα πολύ να ακούσω συμβουλές που θα το έκαναν να "απογειωθεί"..  8)

Veils_Of_Time.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το rythm section και η αρμονία σου είναι πολύ ωραία και groovy. Καθώς το κομμάτι είναι modal όμως (Εb dorian και κατεβαίνει σε F σε δύο σημεία σωστά; ) έχει τεράστιο χώρο για αυτοσχεδιασμό και θεματάκια. Είναι από αυτά τα κομμάτια που μπορούν να τραβήξουν για 10 λεπτά με αυτοσχεδιασμούς. Τουλάχιστον εγώ έτσι το κατάλαβα. Οπότε νομίζω ότι έχεις μια πολύ ωραία βάση την οποία άφησες ολίγον ανεκμετάλλευτη.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν παραγωγή μου ακούστηκε ιδιαίτερα προσεγμένη, μπράβο σου! Και το κομμάτι ήταν πολύ ενδιαφέρον αν και θα το προτιμούσα λίγο πιο γεμάτο, εννοώ με περισσότερα γυρίσματα.Και πάλι μπράβο σου! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ και τους δύο για την ανταπόκριση guys! :)

 

Συμφωνώ μαζί σου Jazzjoker, όντως είναι ανεκμετάλλευτο. Η δικαιολογία μου είναι οτι ήταν μια "δειλή" προσπάθεια να δώσω περισσότερη βάση στο στήσιμο ενός συμπαθητικού και "ολοκληρωμένου" structure και ήχου, πράγμα που έκανα για πρώτη φορά στην ουσία, και έτσι απλοποίησα αρκετά το θέμα της σύνθεσης και του πειραματισμού... Η υπόσχεσή μου είναι ότι θα ξαναασχοληθώ με το κομμάτι με πιο πολύ θάρρος σε όλους τους τομείς του.  8)

 

Gkou, thanks man! Επίσης συμφωνώ πολύ στο περισσότερα γυρίσματα... I'll look into it!

 

Επίσης θέλω να βρώ τρόπο να βελτιώσω τον overall ήχο (και πιο πολύ των drums, είναι πολύ μουντά) με κάποιες στοιχειώδεις τεχνικές mastering.. Μου έχει λείψει η φάση: ελεύθερος χρόνος, εύρεση tutorials, και λιώσιμο στον πειραματισμό..  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το rythm section και η αρμονία σου είναι πολύ ωραία και groovy. Καθώς το κομμάτι είναι modal όμως (Εb dorian και κατεβαίνει σε F σε δύο σημεία σωστά; ) έχει τεράστιο χώρο για αυτοσχεδιασμό και θεματάκια. Είναι από αυτά τα κομμάτια που μπορούν να τραβήξουν για 10 λεπτά με αυτοσχεδιασμούς. Τουλάχιστον εγώ έτσι το κατάλαβα. Οπότε νομίζω ότι έχεις μια πολύ ωραία βάση την οποία άφησες ολίγον ανεκμετάλλευτη.

 

+1

 

Πολυ ομορφο παντως.

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβουλες απογειωσεις    ;D ;D ;D

Σολο σαξ με απαντησεις απο πληκτρα ειδικα στα 3:00 που μπαινει πιανακι και κλεισιμο με πλακωμενα σολα απο κιθαρα και σαξ στο βαθος.

 

Τι είπα ο ανθρωπος παλι !!!!

 

Ολα αυτα βεβαια για τα δικα μου γουστα παντα.

Μου αρεσε πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks for listening παιδιά!

Οι ιδέες ακούγονται πολύ καλές mick77, φαντάστηκα λίγο το τελείωμα με τις κιθάρες και το σαξ και μου φαίνεται οτι θα έβγαινε πολύ επικό!!  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου