Προς το περιεχόμενο

Διαβαστε & ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΤΕ!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ξεκινα απο εδω

 

http://www.bioethics.gov/background/dementia.html

 

για να δεις το γενικο "σκεπτικο" των "κυριων" αυτων...

Κοιταξε να δεις επειδη τυχαινει να σπουδαζω σε συναφη με το θεμα μας τομεα (ιατρικη) με εχει απασχολησει κι εμενα το θεμα αρκετα με την ευθανασια και ακομα φυσικα δεν εχω κατασταλλαξει σε καποια σταθερη αποψη..Θα συμφωνησω σε αρκετα πραγματα ομως με αυτα που διαβασα..Δεν ξερω αν εχετε ακουσει για τη διαφορα μεταξυ ενεργητικης και παθητικης ευθανασιας..Νομιζω πως η δευτερη εχει αρχισει να κερδιζει εδαφος τα τελευταια χρονια ισως οχι κι αδικα..

Ασθενειες οπως η ανοια,alzheimer's κ.α. καθως και περιπτωσεις αγρυπνου κωματος,τεχνικης υποστηριξης,εγκεφαλικα νεκρων κ.α. δεν ειναι και τοσο ευκολο να τις χειριστεις..

Εχω εργαστηριο και πρεπει να φυγω sorry..Θα επιστρεψω ομως!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μα γιατί κατηγορείτε τους Αμερικανούς πιά. Γιατί να μην έχουμε εξέλιξη των τεχνικών Ευθανασίας και γιατι να παλεύουμε να σώσουμε ανθρώπους που έχει υποβαθμιστεί η ποιότητα ζωής τους λόγω νοσημάτων και τραυματισμών και να παιδευόμαστε τώρα να τους κρατάμε στην ζωή αφού ταλαιπωριούνται

 

Να σας πώ και κάτι αλλο . Γιατι και οι υγειείς να μην κάνουν ευθανασία αφού ούτως η άλλως το να πεθάνουν είναι θέμα χρόνου και συγκυριών.

 

αγαπητοί αμερικάνοι, Ξεκινήστε το ξεκαθάρισμα όσων απο εμάς δεν χρειάζεστε ή όσων θέλετε να ελέγχετε για τους δικούς σας λόγους με θανατώσεις εμβρύων ή και στειρώσεις. Το κακό το χτυπάμε απ την ρίζα.

 

Αλλά καλυτερα προσφύγετε σε δοκιμασμένους τρόπους χωρίς να κουραζεστε και με σίγουρα αποτελέσματα . Εγώ προτείνω το ΖΥkLON B που είναι η καλύτερη σχέση κόστους / απόδοσης και προσφέρει και θέαμα. :!:

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειτε μας αρεσει ειτε οχι η βιοτεχνολογια, η γενετικη, η ιατρικη (και μαζι με αυτην ΚΑΙ η δεοντολογια της) εξελισονται καθε μερα με ταχυτατους ρυθμους και πολλοι κανουν το λαθος να κρινουν καποια πραγματα με τα δεδομενα του σημερα ξεχνοντας οτι οι αλλαγες στην επιστημη και στην τεχνολογια φερνουν και αλλαγες στην κουλτουρα, στη συμπεριφορα και στην ηθικη. Δεν μπορουμε με τα κριτηρια του σημερα να κρινουμε σωστα τον κοσμο του αυριο.

Παντα υπηρχαν και θα υπαρχουν "τρελλοι επιστημονες" "τρελλοι πολιτικοι" με "τρελλες ιδεες" οπως και παντα υπηρχαν και θα υπαρχουν οπισθοδρομικοι που βλεπουν στην τεχνολογια ενα μονιμο εχθρο και προβαλλουν χιλιες τεχνοφοβικες και ηθικες προφασεις για να υποστηριξουν την τεχνοφοβια τους (ξεχνωντας οτι ειναι μια απο τις βασικες υπευθυνους για το οτι σημερα ζουμε μεχρι τα 80 και οτι αυριο ασθενειες οπως ο καρκινος μπορει να γινουν με αυτες ακριβως τις μεθοδους οτι εγινε η η φυματιωση και η πολυομυελιτιδα με τον ερχομο των εμβολιων και των αντιβιοτικων). Καταλαβαινω οτι ειναι ευκολο να εχει κανεις αρνητικη προδιαθεση σε κατι καινουργιο(ειδικα αν ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ) αλλα εδω μιλαμε για αρκετα εξειδικευμενα θεματα οποτε δεν νομιζω οτι η γιαγια απο τα Ακαρνανικα ορη μπορει με επιχειρηματα να με πεισει εναντια στα μεταλλαγμενα η για τη μη χρηση βλαστοκυτταρων κ.λ.π....Κυριως ας μη βιαζομαστε να βγαλουμε ευκολα συμπερασματα για κατι που ισως δεν καταλαβαινουμε καλα.....

 

Πιστευω επισης και το εχει επιβεβαιωσει η ιστορια, οτι η ιδια επιστημη φτανει τελικα στο σωστο πλαισιο εστω και με καποιες απωλειες και ετσι νομιζω οτι θα γινει και σε αυτη τη περιπτωση ακομα και με ενα Τεξανο cowboy και την παρεα του στο τιμονι: η πυρηνικη φυσικη ειναι απαραιτητη απο την ιατρικη μεχρι την παροχη ενεργειας αλλα δυστυχως εφερε και την ατομικη βομβα...........δυστυχως οι περισσοτεροι φωναζουμε για την τελευταια και ξεχναμε ολα τα υπολοιπα εστω και αν τα ωφελη της τα χρησιμοποιουμε καθε μερα ενω η ατομικη βομβα επεσε μονο δυο φορες.....)Δεν αγιογραφω την επιστημη και σαφως ειχε και εχει τις παρενεργειες και τα αρρωστα μυαλα της(αν και ως επι το πλειστον χειραγωγηθηκε απο πολιτικα και οχι επιστημονικα μυαλα) αλλα τα ωφελη ειναι πολλαπλασια.......

 

Τελος πριν μας πιασει ο κλασσικος αντιαμερικανισμος και αρχισουμε τα λαικιστικα χιλιοειπωμενα σχολια, ειδικα πανω σε ενα θεμα σαν και αυτο, (δεν συμπαθω ουτε αντιπαθω τους Αμερικανους, τουλαχιστον οχι περισσοτερο η λιγοτερο απο καποιον αλλο λαο) ας μη ξεχναμε οτι (δυστυχως) το μεγαλυτερο μερος της καινοτομιας και της ερευνας στους τομεις αυτους που (σημερα η αυριο) θα κανουν τη ζωη μας καλυτερη προερχεται απο αυτους, απο τα δικα τους πανεπιστημια και ερευνητικα κεντρα......αντι να φωναζουμε συνθηματα της μεταπολιτευσης καλυτερα θα ηταν να ακολουθησουμε.....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έλα ντε...να μιμηθούμε τους αρχαίους ημών προγόνους τους Λακεδαιμόνιους και να πετάμε τους κουτσούς και τους στραβούς και όσους έχουν κάποια σωματική ατέλεια ή ανίατη αρρώστια από τον Ταύγετο. Μα τρελαθήκαμε τελείως? Δεν γυρνάμε δηλαδή λίγο πιο πίσω να μαζεύουμε φρούτα να ζήσουμε και να νιώθουμε ΔΕΟΣ για την φωτιά? Έτσι για να νιώσουμε ότι κάτι αλλάζουμε? και τα ανθρώπινα δικαιώματα? αθτά για τα οποία αγωνίζεται η Ανθρωπότητα χιλιάδες χρόνια? ΟΠΩΣ και να μας το μοστράρουνε οι Αμερικανοί ή οποιοσδήποτε άλλος , ΕΙΝΑΙ ο ίδιος παρανομαστής.... ΑΙΣΧΟΣ κύριοι! και λυπάμαι που αντί να ξεσηκωθούμε και να διαμαρτυρηθούμε με κάθε πολιτισμένο τρόπο καθόμαστε και συζητάμε "κοίτα τι γίνεται" ΑΙΣΧΟΣ :cry: :cry: :cry:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αφορά τα μεταλαγμένα φίλε φεντεριάρη στειλε μου το mail σου να σου στείλω κάτι "πληροφοριούλες" και άμα ξαναφάς Mc Donalds και KFC και δε ξέρω και γώ τι άλλο γράψε μου (εγώ συνειδητά απέχω από μεταλαγμένες τροφές, ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ, γιατί έτσι όπως πάμε σε λίγο και το νερό θα είναι συνθετικό!!!!!)

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γιατί κατηγορείτε τους Αμερικανούς πιά. Γιατί να μην έχουμε εξέλιξη των τεχνικών Ευθανασίας και γιατι να παλεύουμε να σώσουμε ανθρώπους που έχει υποβαθμιστεί η ποιότητα ζωής τους λόγω νοσημάτων και τραυματισμών και να παιδευόμαστε τώρα να τους κρατάμε στην ζωή αφού ταλαιπωριούνται

 

Να σας πώ και κάτι αλλο . Γιατι και οι υγειείς να μην κάνουν ευθανασία αφού ούτως η άλλως το να πεθάνουν είναι θέμα χρόνου και συγκυριών.

 

αγαπητοί αμερικάνοι' date=' Ξεκινήστε το ξεκαθάρισμα όσων απο εμάς δεν χρειάζεστε ή όσων θέλετε να ελέγχετε για τους δικούς σας λόγους με θανατώσεις εμβρύων ή και στειρώσεις. Το κακό το χτυπάμε απ την ρίζα.

 

Αλλά καλυτερα προσφύγετε σε δοκιμασμένους τρόπους χωρίς να κουραζεστε και με σίγουρα αποτελέσματα . Εγώ προτείνω το ΖΥkLON B που είναι η καλύτερη σχέση κόστους / απόδοσης και προσφέρει και θέαμα. :!:[/quote']

 

βαλε κανενα emoticon γιατι δε καταλαβαινω που μιλας σοβαρα και που κανεις πλακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γιατί κατηγορείτε τους Αμερικανούς πιά. Γιατί να μην έχουμε εξέλιξη των τεχνικών Ευθανασίας και γιατι να παλεύουμε να σώσουμε ανθρώπους που έχει υποβαθμιστεί η ποιότητα ζωής τους λόγω νοσημάτων και τραυματισμών και να παιδευόμαστε τώρα να τους κρατάμε στην ζωή αφού ταλαιπωριούνται

 

Να σας πώ και κάτι αλλο . Γιατι και οι υγειείς να μην κάνουν ευθανασία αφού ούτως η άλλως το να πεθάνουν είναι θέμα χρόνου και συγκυριών.

Αντι να χλευαζουμε το υπερτατο αγαθο που ειναι η ζωη καλο θα ηταν να λεμε τη γνωμη μας με επιχειρηματα..!Το θεμα της ευθανασιας ειναι παρα μα παρα πολυ λεπτο!!!

Αφου εχουμε ολοι δικαιωμα στη ζωη και μπορουμε να κανουμε ο' date='τι θελουμε κατα τη διαρκεια της,διατηρουμε το δικαιωμα να την τερματισουμε??Ιδου η απορια λοιπον!!..[b']Πειτε μου αληθεια εχει δει κανεναν σας απο κοντα ασθενη με καρκινο τελικου σταδιου??[/b]Τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα οσο τα λετε..

Η πλειοψηφια πλεον των επιστημονων τεινει υπερ της λυσης της παθητικης ευθανασιας σημερα..

Η ποιοτητα ζως (η οποια μετραται σε μοναδες κουαλι) μετραται και συγκρινεται με νουμερα (εξελιξη της βιοστατιστικης) οσο απιστευτο κι αν φαινεται αυτο!!Εχει τρομερες εφαρμογες στην ιατρικη αγωγη που θα δοθει στους ασθενεις και βοηθαει παρα πολυ στη ληψη αποφασεων κι απο τον ιδιο τον ασθενη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γιατί κατηγορείτε τους Αμερικανούς πιά. Γιατί να μην έχουμε εξέλιξη των τεχνικών Ευθανασίας και γιατι να παλεύουμε να σώσουμε ανθρώπους που έχει υποβαθμιστεί η ποιότητα ζωής τους λόγω νοσημάτων και τραυματισμών και να παιδευόμαστε τώρα να τους κρατάμε στην ζωή αφού ταλαιπωριούνται

 

Να σας πώ και κάτι αλλο . Γιατι και οι υγειείς να μην κάνουν ευθανασία αφού ούτως η άλλως το να πεθάνουν είναι θέμα χρόνου και συγκυριών.

Αντι να χλευαζουμε το υπερτατο αγαθο που ειναι η ζωη καλο θα ηταν να λεμε τη γνωμη μας με επιχειρηματα..!Το θεμα της ευθανασιας ειναι παρα μα παρα πολυ λεπτο!!!

Αφου εχουμε ολοι δικαιωμα στη ζωη και μπορουμε να κανουμε ο' date='τι θελουμε κατα τη διαρκεια της,διατηρουμε το δικαιωμα να την τερματισουμε??Ιδου η απορια λοιπον!!..[b']Πειτε μου αληθεια εχει δει κανεναν σας απο κοντα ασθενη με καρκινο τελικου σταδιου??[/b]Τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα οσο τα λετε..

Η πλειοψηφια πλεον των επιστημονων τεινει υπερ της λυσης της παθητικης ευθανασιας σημερα..

Η ποιοτητα ζως (η οποια μετραται σε μοναδες κουαλι) μετραται και συγκρινεται με νουμερα (εξελιξη της βιοστατιστικης) οσο απιστευτο κι αν φαινεται αυτο!!Εχει τρομερες εφαρμογες στην ιατρικη αγωγη που θα δοθει στους ασθενεις και βοηθαει παρα πολυ στη ληψη αποφασεων κι απο τον ιδιο τον ασθενη!!

 

Θα συμφωνήσω με τον φίλο Michael-Amott. Για παραδειγμα ενας τυφλός, κουτσός η με μερική αναπηρία ανθρωπος εχει τροπους πλεον στη συγχρονη κοινωνια και να προσφερει και να ζήσει...Ομως φανταστειται καποιον με ολική εγκεφαλιή παραλυση, η σε κατασταση κωμματος για 10 15 χρονια.....Και πες οτι απο το κωμμα μπορει να ξυπνησει ομως σε ορισμενες περοπτωσεις η ευθανασια ειναι πραξη ελέους και αγάπης και οχι εγκλημα οπως διαφοροι προσπαθουν να μας περάσουν.

 

Αυτοι οι διαφορι χορευουν εξω από το χορό και δεν εχουν ζησει στο πετσι τους τετοιες καταστασεις

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε michael amot, είμαι ήμουν και θα είμαι κατά της αφαίρεσης της ανθρώπινης ζωής. Πιστεύω αλλά δεν είμαι θρησκόληπτος. Θαύματα γίνονται! Εχω δει άνθρωπο σε τελικό σ΄τάδιο από καρκίνο :cry: , βέβαια δεν είδα τα σπλάχνα του να ματώσω παραπάνω γιατί δεν είμαι ιατρός. Θέλεις επιχειρήματα? ¶κου..... πρόσφατα στα ειδησεογραφικά Δελτία ειδήσεων ΦΟΡΕΑΣ του HIV ΝΙΚΗΣΕ ΤΗ ΝΟΣΟ! Δεν είναι ΄θαύμα? ο οργανισμός του αν και θετικός ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ πριν χρόνια, δημιούργησε αντισώματα και νίκησε την ΕΠΑΡΑΤΗ ΝΟΣΟ..... τι να πεις..... είναι ναι ή όχι το AIDS ανίατη ή όμοια με τον καρκίνο περίπτωση? και να θέλει ο ασθενής ευθανασία.... η γνώμη των υπο΄λοίπων πρέπει να είναι αρνητική ..... ας πάει ο άνθρωπος ως εκεί που καίει το καντήλι του δεν έχεις κανένα δικαίωμα να του αφαιρέσεις την ζωή σε οποιοδήποτε στάδιο .... τα ¶λογα σκοτώνουν από οίκτο όχι τους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ :cry:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε michael amot' date=' είμαι ήμουν και θα είμαι κατά της αφαίρεσης της ανθρώπινης ζωής. Πιστεύω αλλά δεν είμαι θρησκόληπτος. Θαύματα γίνονται! Εχω δει άνθρωπο σε τελικό σ΄τάδιο από καρκίνο :cry: , βέβαια δεν είδα τα σπλάχνα του να ματώσω παραπάνω γιατί δεν είμαι ιατρός. Θέλεις επιχειρήματα? ¶κου..... πρόσφατα στα ειδησεογραφικά Δελτία ειδήσεων ΦΟΡΕΑΣ του HIV ΝΙΚΗΣΕ ΤΗ ΝΟΣΟ! Δεν είναι ΄θαύμα? ο ργανισμός του αν και θετικός ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ πριν χρόνια δημιούργησε αντισώματα..... τι να πεις..... είναι ναι ή όχι το AIDS ανίατη ή όμοια με τον καρκίνο περίπτωση? και να θέλει ο ασθενής ευθανασία.... η γνώμη των υπο΄λοίπων πρέπει να είναι αρνητική ..... ας πάει ο άνθρωπος ως εκεί που καίει το καντήλι του δεν έχεις κανένα δικαίωμα να του αφαιρέσεις την ζωή σε οποιοδήποτε στάδιο .... τα ¶λογα σκοτώνουν από οίκτο όχι τους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ :cry:[/quote']

Κι εγω ειμαι κατα της αφαιρεσης της ανθρωπινης ζωης!!Μιλησα αλλωστε για παθητικη ευθανασια..

Αυτο σημαινει οτι ο ασθενης δεν εχει την δυνατοτητα να ζησει μονος του,αλλα χρειαζεται μηχανικη υποστηριξη για να τον κρατα στη ζωη..Δηλαδη κατα καποιον τροπο τον αφηνεις να τον ''παρει'' η ιδια του η φυση απο τη στιγμη που δεν μπορει να ζησει μονος του..

Μιλησα ομως και γι'αυτα τα περιβοητα ''κουαλι'' τα οποια καταδεικνυουν την ποιοτητα ζωης ενος αρρωστου..Ενας ασθενης με AIDS δεν εχει τοσο τραγικη ποιοτητα ζωης ωστε να θελει ο ιδιος να αφαιρεσει τη ζωη του!Ο ασθενης με καρκινο τελικου σταδιου ΠΟΝΑΕΙ ΑΠΕΙΡΑ και δεν του κανει τιποτα απολυτως το οποιοδηποτε αναλγητικο!!! Δεν εχουμε δηλαδη φαρμακα να καταπραυνουμε εστω τον πονο του..

Τι εννοεις εμεις οι υπολοιποι θα πρεπει να αρνηθουμε σε καποιον την ευθανασια??δεν ειναι λιγο εγωιστικο αυτο??Ποιος εισαι ΕΣΥ που θα κρινεις για τη ζωη του αλλου??Εγω δεν νομιζω πως θα μπορουσα να παρω αποφαση ουτε να θανατωσω καποιον,αλλα ουτε και να του επιβαλλω να ζησει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου