Προς το περιεχόμενο

Διαβαστε & ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΤΕ!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοώ πολύ απλά ότι γιατί να αφαιρέσεις την μηχανική υποστήριξη αν υπάρχει έστω και μία ελπίδα στο εκατομύριο κάποιος να ανανήψει. Και το στηρίζω λέγοντας ότι εδώ ο άλλος, ο οργανισμός του δημιούργησε αντισώματα και νίκησε το AIDS κάτι που ομολογουμένως είναι Ιατρικά αδύνατο σύμφωνα με τις γνώσεις που έχει η επιστήμη σήμερα. και ρωτώ (και με συγχωρείς που δεν είμαι ιατρός και πιθανότατα κατά την ταπεινή μου άποψη ενδεχομένως και να σφάλω) εντάξει να τον "πάρει" ο χάρος αφού ούτως ή άλλως με μηχανική υποστήριξη ζεί, με το ίδιο σκεπτικό να καταργήσουμε και όλες τις υπόλοιπες μηχανές!! άμα χτυπάς παθαίνεις ατύχημα νοσείς και καταντήσεις έτσι, τι τι θες τη μηχανή? Δεν έχω μηδενιστική άποψη για την πρόοδο της εξέλιξης της μηχανικής υποστήριξης και της τεχνολογίας :) αλλά θέλω να πω από την στιγμή που η επιστήμη σου προσφέρει π.χ ορό και αναπνευστήρα ή και βηματοδότη καρδιακής υποστήριξης άσε τον άνθρωπο να πάει όπως πάει και 10 και 20 χρόνια στο διάστημα μπορεί να βρεθεί θεραπεία ή να "ξυπνήσει" να να να... εσύ γνωρίζεις περισσότερα. Τελική σκέψη μου είναι δεν έχουμε δικαίωμα να παίζουμε το Θεό. Αντιλαμβάνομαι κάποιες ασθένειες όπως ο καρκίνος οκ... αντιμετοπίζονται δύσκολα.... αλλά δεν μπορούμε (εγώ δεν έχω τα κότσια το ομολογώ) να τον "πάψω" από το μηχάνημα.....

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ακόμα και ένα καρδιακό στην περίπτωση θανατηφόρων ασθενειών είναι πιο περίπλοκο απ'ότι φαίνεται

 

Cardiopulmonary resuscitation and advanced cardiac life support are not always in a person's best interest. This is particularly during terminal illness when resuscitation will not alter the outcome of the disease. Properly performed CPR often fractures the rib cage. Defibrillation, especially repeated several times as called for by ACLS protocols, may also cause electrical burns. Internal cardiac massage, an ACLS procedure performed by emergency medicine physicians in requires splitting open the rib cage, which is painful during the weeks of recovery. While such treatment is worthwhile when it saves a life, it is undignified and simply adds to the suffering of a victim with a terminal illness who wishes to die peacefully.

 

It is not surprising that most people with a terminal illness choose to avoid such "heroic" measures and die peacefully.

 

αυτό είναι ένα παράδειγμα.Σε κάθε πάθηση τώρα, η θεραπεία, η ανάνηψη, η συντήρηση στη ζωή έχει ένα κόστος.Όταν η θεραπεία κάνει χειρότερη τη ζωή του ασθενούς απο την αρρώστια δεν επιλέγεται. Τα πράγματα είναι τόσο απλά.Οι αναλογίες με τις μηχανές κτλ είναι απλώς αναλογίες.

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ πολύ απλά ότι γιατί να αφαιρέσεις την μηχανική υποστήριξη αν υπάρχει έστω και μία ελπίδα στο εκατομύριο κάποιος να ανανήψει. Και το στηρίζω λέγοντας ότι εδώ ο άλλος' date=' ο οργανισμός του δημιούργησε αντισώματα και νίκησε το AIDS κάτι που ομολογουμένως είναι Ιατρικά αδύνατο σύμφωνα με τις γνώσεις που έχει η επιστήμη σήμερα. και ρωτώ (και με συγχωρείς που δεν είμαι ιατρός και πιθανότατα κατά την ταπεινή μου άποψη ενδεχομένως και να σφάλω) εντάξει να τον "πάρει" ο χάρος αφού ούτως ή άλλως με μηχανική υποστήριξη ζεί, με το ίδιο σκεπτικό να καταργήσουμε και όλες τις υπόλοιπες μηχανές!! άμα χτυπάς παθαίνεις ατύχημα νοσείς και καταντήσεις έτσι, τι τι θες τη μηχανή? Δεν έχω μηδενιστική άποψη για την πρόοδο της εξέλιξης της μηχανικής υποστήριξης και της τεχνολογίας :) αλλά θέλω να πω από την στιγμή που η επιστήμη σου προσφέρει π.χ ορό και αναπνευστήρα ή και βηματοδότη καρδιακής υποστήριξης άσε τον άνθρωπο να πάει όπως πάει και 10 και 20 χρόνια στο διάστημα μπορεί να βρεθεί θεραπεία ή να "ξυπνήσει" να να να... εσύ γνωρίζεις περισσότερα. Τελική σκέψη μου είναι δεν έχουμε δικαίωμα να παίζουμε το Θεό. Αντιλαμβάνομαι κάποιες ασθένειες όπως ο καρκίνος οκ... αντιμετοπίζονται δύσκολα.... αλλά δεν μπορούμε (εγώ δεν έχω τα κότσια το ομολογώ) να τον "πάψω" από το μηχάνημα.....[/quote']

Αυτος ακριβως ειναι κι εμενα ο προβληματισμος μου!!!Με αυτη τη λογικη (της παθητικης ευθανασιας δηλαδη) δεν πρεπει να παιρνουμε ουτε αντιβιοτικα,ουτε τιποτα κι αν ειναι γραφτο να ''καταληξουμε'' καταληξαμε!!Εγω δεν υιοθετω καποια αποψη,οπως ειπα στην αρχη δεν εχω καταληξει σε καποιο συμπερασμα με οσους και να εχω συζητησει..δεν ειμαι δογματικος..ουτε αδιαλλακτος..και δεν νομιζω πως σε τετοια θεματα παιζει ρολο αν εισαι γιατρος η μουσικος η εμπορας η ο,τι αλλο τελος παντων!!Δεν παιζει ρολο η στειρα γνωση σε τετοια ''φιλοσοφικα'' ερωτηματα..ο καθενας μπορει και ΠΡΕΠΕΙ να εχει αποψη!!

Για την ιστορια μονο να πω πως ασθενεια τετοιου ειδους δεν ειναι μονο ο καρκινος..απλα δεν θα ειχε νοημα να μπουμε σε ορολογιες και περιεργες ασθενειες.. :wink:

Απο την αλλη μερια πιστευω πως το θεμα με την κλωνοποιηση με τις αναλογες δικλειδες ασφαλειας φυσικα,ειναι σχετικα πιο απλο και πραγματικα μπορει να σωσει ζωες και να βελτιωσει την ποιοτητα ζωης πολλων ασθενων (νεφροπαθων,διαβητικων κλπ.)Απλα ειναι μια δυναμη δεν αντιλεγω πως μπορει να χρησιμοποιηθει με δολιο τροπο (οπως και οποιαδηποτε δυναμη φυσικα!).Πολυ σωστο το παραδειγμα του φιλου fenderiarh με την πυρηνικη ενεργεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, εγω ενα πράγμα ξέρω μόνο.

Ο Θεός αποφασίζει αν θα πεθάνεις η αν θα ζήσεις και μόνο Αυτός. Δεν το αποφασ'ιζει κανένας γιατρός, συγγενής κ.τ.λ.

Και θέτω ενα ερώτημα:

Μήπως είναι κατα της απόφασης του Μεγαλοδύναμου να κρατάμε κάποιον ζωντανό τεχνητα? Η μήπως είναι σωστό γιατί Αυτός "φώτισε" κάποιος ανθρώπους ωστε να δημιουργήσουν αυτά τα μηχανήματα που κρατούν κάποιον ζωντανό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά' date=' εγω ενα πράγμα ξέρω μόνο.

Ο Θεός αποφασίζει αν θα πεθάνεις η αν θα ζήσεις και μόνο Αυτός. Δεν το αποφασ'ιζει κανένας γιατρός, συγγενής κ.τ.λ.

Θα σας θέσω ενα ερώτημα:

Μήπως είναι κατα της απόφασης του Μεγαλοδύναμου να κρατάμε κάποιον ζωντανό τεχνητα? Η μήπως είναι σωστό γιατί Αυτός "φώτισε" κάποιος ανθρώπους ωστε να δημιουργήσουν αυτά τα μηχανήματα που κρατούν κάποιον ζωντανό?[/quote']

Ααα..δεν θα ηθελα να το παμε εκει το θεμα..Τι Θεος και Μεγαλοδυναμος και Φωτισεις λεμε τωρα?Το τι πιστευει ο καθενας ειναι δικη του υποθεση!!Εγω προσωπικα δεν ειμαι χριστιανος οποτε..δεν εχω κατι να απαντησω στα παραπανω.. :roll:

Αραγε Αυτος με φωτισε να μην γινω χριστιανος??

Η αυτος εδω δεξια? :twisted: ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητώ συγνώμη άν παρεξηγήθηκα. Αυτό ακριβώς εξέφρασα πιο πάνω. Την γνώμη μου. Πιο συμπυκνωμένα είναι : επιστήμη και πρόοδος προς το καλύτερο και την παράταση της ζωής, όχι την αφαιρεσή της (Δεν είμαι ΕΓΩ που αποφασίζω, αν πρέπει να ζήσει κάποιος σώνει και καλά, είμαι ΕΓΩ που έχω αυτή την γνώμη). Παθητική ευθανασία (να δω πως αλλιώς θα το σκεφτουν κάποιοι εγκέφαλοι!) = λάθος (κατά δική μου πάντα άποψη). Ο προβληματισμός σαφέστατα μεγάλος για όλους μας , όμως πρέπει να πάρεις μία θέση... ή από δω ή από κει... και ναι φυσικά δεν το λέω "κάπως" που δεν είμαι γιατρός, προς Θεού όλοι έχουν άποψη, απλά εσύ που σπουδάζεις ιατρική θα έπρεπε πχ λόγω καλύτερης αντίληψης του θέματος να εκφέρεις και την δική σου κατασταλαγμένη άποψη και να μας δωσεις κάποιες σκέψεις σου και κάποια επιχειρήματα πάνω στο συγκεκριμμένο θέμα :wink:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητώ συγνώμη άν παρεξηγήθηκα. Αυτό ακριβώς εξέφρασα πιο πάνω. Την γνώμη μου. Πιο συμπυκνωμένα είναι : επιστήμη και πρόοδος προς το καλύτερο και την παράταση της ζωής' date=' όχι την αφαιρεσή της (Δεν είμαι ΕΓΩ που αποφασίζω, αν πρέπει να ζήσει κάποιος σώνει και καλά, είμαι ΕΓΩ που έχω αυτή την γνώμη). Παθητική ευθανασία (να δω πως αλλιώς θα το σκεφτουν κάποιοι εγκέφαλοι!) = λάθος (κατά δική μου πάντα άποψη). Ο προβληματισμός σαφέστατα μεγάλος για όλους μας , όμως πρέπει να πάρεις μία θέση... ή από δω ή από κει... και ναι φυσικά δεν το λέω "κάπως" που δεν είμαι γιατρός, προς Θεού όλοι έχουν άποψη, απλά εσύ που σπουδάζεις ιατρική θα έπρεπε πχ λόγω καλύτερης αντίληψης του θέματος να εκφέρεις και την δική σου κατασταλαγμένη άποψη και να μας δωσεις κάποιες σκέψεις σου και κάποια επιχειρήματα πάνω στο συγκεκριμμένο θέμα :wink:[/quote']

Οχι, οχι τι να παρεξηγηθηκες??Απλα συζηταμε!!Παθητικη ευθανασια (δεν ειναι καμια φοβερη σκεψη καποιου φοβερου εγκεφαλου!)ονομαζεται γιατι ο θανατος επερχεται παθητικα δηλαδη χωρις καποια ενεργεια απο την πλευρα του ιατρου,σε αντιθεση με την ενεργητικη οπου χορηγειται θανατηφορος ενεση απο τον ιατρο για να επελθει ο θανατος.

Δεν ειναι υποχρεωτικο να παρει ο καθενας καποια θεση απο δω η απο κει και να τρωγωμαστε σαν τα κοκκορια!!Μπορει καλλιστα η θεση που θα παρει καποιος τελικα να εχει προκυψει απο ΑΥΤΗ τη συζητηση!! :wink:

Ανταλλαγη αποψεων!!Πολυ σημαντικη διαδικασια!! :idea:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά' date=' εγω ενα πράγμα ξέρω μόνο.

Ο Θεός αποφασίζει αν θα πεθάνεις η αν θα ζήσεις και μόνο Αυτός. Δεν το αποφασ'ιζει κανένας γιατρός, συγγενής κ.τ.λ.

Θα σας θέσω ενα ερώτημα:

Μήπως είναι κατα της απόφασης του Μεγαλοδύναμου να κρατάμε κάποιον ζωντανό τεχνητα? Η μήπως είναι σωστό γιατί Αυτός "φώτισε" κάποιος ανθρώπους ωστε να δημιουργήσουν αυτά τα μηχανήματα που κρατούν κάποιον ζωντανό?[/quote']

Ααα..δεν θα ηθελα να το παμε εκει το θεμα..Τι Θεος και Μεγαλοδυναμος και Φωτισεις λεμε τωρα?Το τι πιστευει ο καθενας ειναι δικη του υποθεση!!Εγω προσωπικα δεν ειμαι χριστιανος οποτε..δεν εχω κατι να απαντησω στα παραπανω.. :roll:

Αραγε Αυτος με φωτισε να μην γινω χριστιανος??

Η αυτος εδω δεξια? :twisted: ?

 

Ουτε εγω θέλω να παει εκει το θέμα. Είπα απλά τι σκέφτομαι. Και η ερώτηση μου ηταν ρητορική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: χαχαχαχα αυτό λέω και γω (ΧΩΡΙΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ!!!! ή με ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ = ίδιο αποτέλεσμα) και ο όρκος του Ιπποκράτη κάδρο δίπλα από τον Jimmy Hendrix στο υπνοδωμάτιο :wink:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου