Προς το περιεχόμενο

toft atb 32


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Σχετικα με VCA automation και παλια λειτουργικα, υστερα απο ενα σxετικο προτζεκτ

(upgrade automation neve  VRP48) που ειχα, δεν ειμαι και πολυ φαν.

Ειδικα για VCA που προσθετουν και καποιο θορυβο στο signal path. Το καλο ειναι

οτι μπορεις να κανεις bypass σε μερικα μοντελα.

 

VCA Sucks!!!!

;D

 

Δηλαδη για την τοφτ, ουτε κουβεντα? τιποτα? τοσο χαλια ειναι?  ;D ;D

 

...εγώ δεν την έχω ακούσει ποτέ, συνεπώς η άποψη μου είναι καθαρά φιλολογικού ενδιαφέροντος ;D

....αλλά το όλο πράγμα δε μου γεμίζει το μάτι...μια συνηθισμένη 8 bus σχεδίαση και λίγο ξύλο για το κυριλέ του πράγματος....

 

...αν εξαιρέσουμε την "βασιλική" καταγωγή, τι διαφορετικό έχει από τις περισσότερες 8 bus κονσόλες που κατά καιρούς έχουν κυκλοφορήσει.....τίποτα ίσως?...ας υποθέσουμε ότι γενικά είναι καλύτερη κατασκευή (αν και αν κρίνω από τα upgrades που έχουν γίνει, υπάρχει "θέμα" κατασκευαστικής αντοχής), αρκετά ευέλικτη σε ότι αφορά πιθανές παρεμβάσεις (αλλά ειλικρινά ποιος ο λόγος να πάρεις μια ολοκαίνουρια νεασχεδίαση και να αρχίσεις να πειράζεις.....)  και έχει ένα καλοσχεδιασμένο signalpath (που δεν ξεφεύγει όμως καθόλου από τα συνηθισμένα...). Από εκεί και πέρα τα specs δεν μπορείς να τα χαρακτηρίσεις εντυπωσιακά, ενώ μετρήσεις από ανεξάρτητους-τρίτους τεχνικούς δείχνουν  μάλλον "κακές" (noisy, υψηλό crosstalk, όχι ιδιαίτερα φλατ απόκριση κλπ)....η αλήθεια μάλλον θα είναι κάπου στην μέση βέβαια.

 

βαρεθηκα να διαβάζω για "βρετανικά" και μουσικά eq.....και από την άλλη να βλέπεις unballanced outs, κακές κατασκευές, φθηνά υλικά και μέτρια χαρακτηριστικά...

 

δεν την βλέπω ελιτιστής ή κάτι τέτοιο...το αντίθετο...πέρασα αρκετό καιρό με μια mackie 8bus....όλα καλά, έβγαλε τα χρήματα της και με το (πολύ) παραπάνω.....αλλά ευχαριστώ δεν θα πάρω άλλο....και σίγουρα όχι τυλιγμένο με ακριβό περιτύλιγμα "διάσημου αρχισχεδιαστή" και ξύλινα κουραφέξαλα.....

 

αν έκανε τα μισά χρήματα ή και λιγώτερο ίσως....

 

Νικοδημε,ποια ειναι η γνωμη σου για την Ghost?

 

Τώρα τι να πω......θα φανεί σα να ξύπνησα στραβά  ;D ;D ;D ;D

 

....αλλά καλώς ή κακώς πιστεύω ότι η Soundcraft σταμάτησε να βγάζει κονσόλες όταν εγκατέλειψε το σκούρο navy blue χρώμα για χάρη του γαλαζιο-γκρίζου  ;D ;D

(άντε και η Saphyre μέσα).

 

σοβαρά τώρα νομίζω ότι είναι πολύ μέτρια φάση ηχητικά (πολύ μέτρια preamps, καλούτσικο αλλά αδιάφορο εκιού, θορυβώδης, μικρό headroom, υψηλό crosstalk), σχεδιαστικά επίσης μέτρια (αυτό το "κάτι σαν inline", unballanced outputs  & inserts, γενικά ότι κακό έχουν όλες οι 8bus), αρκετά καλή κατασκευή (εννοώ το γεγονός ότι κάθε κανάλι είναι σε ξεχωριστό pcb...θα ήταν ακόμη καλύτερα βέβαια αν ξοδέυαν λίγη λαμαρίνα παραπάνω και την έκαναν κανονικά modular αλλά anyway).....Από την άλλη πλευρά δεν την έχει σχεδιάσει κανένας υπερσχεδιαστής ούτε κουβαλάει κάποιο ηχηρό όνομα οπότε μπορεί να βρεθεί σε πολύ λογικά χρήματα (μεταχειρισμένη) ενώ υπάρχουν και αρκετές δοκιμασμένες αναβαθμίσεις (νομίζω δηλαδή....)....ενσωμάτωνε κάποιες καινοτομίες σε σχέση με τον ανταγωνισμό (MMC Control, Sync, Mute Automation) πιθανότατα πολύ χρήσιμες την εποχή των tape based digital recorders αλλά άργησε πολύ....αν έβγαινε καμμιά 10αριά χρόνια νωρίτερα θα είχε πάει πολύ καλύτερα  :)

 

 

 

Εννοείται πως τα παραπάνω είναι απλά προσωπικές μου απόψεις

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μηπως ξερεις αν καμια απο τις κονσολες που προαναφερες εχουν optional (η' standard)

digital cards?

 

ειναι ενα απ' τα requirements που ξεχασα να θεσω  :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...από αυτές που ανέφερα εγώ καμμία.....αλλά

 

α. γιατί να θέλεις να εγκλωβιστείς σε ένα συγκεκριμένο ψηφιακό φορμάτ?....

 

β. format που στις κονσόλες που ανέφερα και να υπήρχε θα ήταν "αρχαιολογικής" αξίας

 

γ. γιατί να μην έχεις την δυνατότητα επιλογής στο "ποιο,πως ,πότε και γιατί" σε σχέση με το ad/da convertion που ταιριάζει καλύτερα στο συνολικό σετάπ σου?

 

δ.....και φυσικά να έχεις πάντα την δυνατότητα επέκτασης ή αναβάθμισης ή αντικατάστασης του καθε τομέα ξεχωριατά και κατά βούληση?

 

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν guys, επειδή εγώ πουλάω όπως βλεπετε μια TOFT ATB 24, δεν θεωρώ σωστό να επεκταθώ σε ανάλυση, απλά θα προτείνω ακρόαση σε όποιον ενδιαφερόμενο, στο στούντιο με δυνατότητα ηχογράφησης με mic δικά σος, ή δικά μου...

Σύστημα ακρόασης DYNAUDIO BM 15A και Focal solo 6

-DAW samplitude 10 pro

-converters MYTEK digital και Lynx AURORA

Το μόνο που θα χρειαστὠ είναι d-sub/breakout cables αφού τα δικά μου είναι απἐυθείας περασμένα στο patch bay

 

Το μόνο που θα έλεγα είναι ότι για τα χρήματα αυτά, η κονσόλα είναι πραγματικά πολύ καλή.

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

για λιγοτερο conversion στο signal path.

 

...και πως ακριβώς το πετυχαίνεις αυτό με την ενσωματωμένη στην κονσόλα κάρτα?  ???

 

...μήπως θέλεις να πεις μικρότερη συνολική διαδρομή του αναλογικού signal path?

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου