Προς το περιεχόμενο

καινουργιο οργανο, καινουργια προβληματα: hum σε Jaguar Bass


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μολις πριν μια βδομαδα αγορασα ενα φεντερακι στα 1200ευρω..

 

απο την πρωτη στιγμη εκτος του μαγαζιου που το πηρα ο θορυβος ειδικα στο ακτιβ mode ειναι τρομερος καθως και στο πασιβ....

 

ε λοιπον προσπαθησα να δωσω στον πωλητη να καταλαβει οτι υπαρχει προβλημα σε 4 χωρους και 20 διαφορετικα καλωδια που τον δοκιμασα και αυτος μου λεει οτι ειναι φυσικο το φαινομενο...

 

και οταν δοκιμασαμε μαζι ενα φεντερ τζαζ στο μαγαζι ειχε πανω κατω τον ιδιο θορυβο.

 

δεν δεχετε να το παρει για επισκευει και εμενα τα νευρα μου μετα θα θελουν...

 

τι προβλημα να εχει? και τι να κανω για να μου το φτιαξουν....

 

μηπως να παρω τα ματ που αραζουν εκει πιο κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν έχεις Fender Jazz Bass (και μάλλον το  Marcus Miller φαντάζομαι για να λες passive και active mode) να ξέρεις ότι γενικά οι Jazz μαγνήτες κάνουν βζζζζζζζ... Και γενικά να προσέχεις τις εντάσεις των μαγνητών... Αν είναι διαφορετικές στους 2 μαγνήτες (αν είναι και οι 2 ανοιχτοί) θα κάνει αρκετό βουητό!!! Έτσι είναι το μπάσο οπότε μη σε αγχώνει... Αν θες λύση τσίμπα ένα Noise reducer και είσαι κομπλέ!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις Fender Jazz Bass (και μάλλον το  Marcus Miller φαντάζομαι για να λες passive και active mode) να ξέρεις ότι γενικά οι Jazz μαγνήτες κάνουν βζζζζζζζ... Και γενικά να προσέχεις τις εντάσεις των μαγνητών... Αν είναι διαφορετικές στους 2 μαγνήτες (αν είναι και οι 2 ανοιχτοί) θα κάνει αρκετό βουητό!!! Έτσι είναι το μπάσο οπότε μη σε αγχώνει... Αν θες λύση τσίμπα ένα Noise reducer και είσαι κομπλέ!!!

 

 

οχι ειναι jaguar ...

 

το noise reducer ειναι πεταλι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μαγνήτης φταίει... Αν δεις φοράει του ίδιου τύπου μαγνήτες (μονοπήνιους) με το Jazz Bass... Το Noise Reducer είναι πετάλι (ένα boss θα σε καλύψει) και γενικά κάνει καλή δουλειά σε τέτοια βουητά... Αν προσέχεις όμως τις εντάσεις στους μαγνήτες σου δεν θα έχεις πρόβλημα... Αν βέβαια το βζζζζζζζζζ είναι τόσο τρελό που όταν παίζεις δεν ακούγεται τι παίζεις μιλάμε για άλλο πράγμα έτσι? Εγώ σου μιλάω για το κλασικό βουητό του ενισχυτή που είναι αρκετά πιο δυνατό από ότι σε ένα P bass ή σε humbacker ή soapbar μαγνήτες!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι κατι μου ειπε για τους μαγνητες....εγω θελω να φυγει εντελως απο το οργανο αυτο το πραμα..και οταν ψαχνομουνα για μπασσα δεν το ειδα αυτο να το λεει γενικως στα φορουμς...μαλλον θα πρεπει να βαλω και αλλα λεφτα απο την τσεπη μου...

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Fender_Jaguar_Bass

 

οριστε το μοντελο....

βγαζεται ακρη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο θορυβος ειδικα στο ακτιβ mode ειναι τρομερος καθως και στο πασιβ....

 

οταν παιζεις αυτος ο θορυβος ειναι...τρομερος?δηλ.ακουγεται δυνατοτερα απο τις...νοτες που παιζεις?

 

το μπασο σου εχει μονους μαγνητες και ΟΛΑ τα μπασα με μονους μαγνητες εχουν καποιο θορυβο,αν ο θορυβος ειναι ΟΝΤΩΣ Τρομερος προφανως κατι τρεχει με την γειωση του μπασου,πηγαινε το σε εναν τεχνικο να στο φτιαξει.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμένω ότι αν δοκίμασες ένα Jazz και σου έβγαζε τον ίδιο θόρυβο δεν έχει πρόβλημα το όργανο!!!! Τώρα από κει και πέρα αν όντως ο θόρυβος είναι τέτοιος που δεν ακούγεται το μπάσο όταν παίζεις υπάρχει θέμα είτε με γείωση είτε κάνα καλώδιο στο jack θα έλεγα (το είχα πάθει)...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου