Προς το περιεχόμενο

καινουργιο οργανο, καινουργια προβληματα: hum σε Jaguar Bass


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιμένω ότι αν δοκίμασες ένα Jazz και σου έβγαζε τον ίδιο θόρυβο δεν έχει πρόβλημα το όργανο!!!!

 

+1000

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καταρχήν χαιρετώ όλο τον κόσμο του Noiz.. :D

 

Θα ήθελα να περιγράψω την δική μου εμπειρία-πρόβλημα που έιχα με μία Fender Jaguar MIJ...Την κιθάρα την αγόρασα Αύγουστο του 09 απο Θωμά..Απο την πρώτη κιόλας μέρα που ξεκίνησα να την δοκιμάζω, μου έβγαζε ένα διαπεραστικό βζζζζζζ, το οποίο και γινόταν πολύ ενοχλητικό αν άνοιγα καμιά παραμόρφωση...Σημειωτέον ότι δεν σταματούσε ούτε ελλατωνόταν με οτιδήποτε και αν προσπαθούσα...(και το noise gate της boss που είχα δεν έκανε και πολλά πράγματα...) Με λίγα λόγια έσπαγε αρ@#%$&....

 

Μετά απο αρκετό ψάξιμο για τα συγκεκριμένα όργανα, ανακάλυψα ότι τα Jaguar μπάσα και οι αντίστοιχες κιθάρες οι οποίες κατασκευάζονται στην Ιαπωνία....έχουν αρκετά θέματα με τους μαγνήτες...(μην προτρέχετε όμως...δεν φταίνε αυτού καθεαυτού οι μαγνήτες..)Συμβουλεύτηκα αρκετά μπορώ να πώ την κοινότητα του Noiz, χωρίς ωστώσο να καταφέρω κάτι...Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να αναφέρω ότι την κιθάρα δεν μπορούσα να την επιστρέψω πίσω γιατί πέταξα την original κούτα της, όπως με πληροφορήσανε απο τον Θωμά...Μόνο να μου την επισκευάσουνε....(εκεί να δείτε νεύρα...)Αφού είχα λυσσάξει πλέον, (φανταστείτε να δίνατε και εσείς 700 ευρώ για μια κιθάρα και να σας έκανε την ζωή πατίνι..) αποφάσισα να μην την στείλω πίσω στο Θωμά γιατι αφενός θα κάνανε πάνω απο μήνα για να την επισκευάσουνε (έχω παλιές εμπειρίες με καμμένη προενίσχυση σε ενισχυτή... :-\), αφετέρου, σκέφτηκα να δοκιμάσω την τύχη μου εδώ...

 

Αποφάσισα να την πάω σε πολύ γνωστό κατάστημα στην Αθήνα να την κοιτάξουνε..

Την πήγα....Το αποτέλεσμα ήταν ο τύπος να μου πεί ότι το βουητό αυτό δεν το έκανε στο μαγαζί του..Και όντως την συνδέσαμε στον ενισχυτή και η κιθάρα ήταν αθόρυβη...

Κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό...Τι handmade καλώδια δοκίμασα, διαφορετικούς ενισχυτές, διαφορετικά noise gate πετάλια κτλ....τίποτα....τζίφος......μέχρι που αποφάσισα να την "χειρουργήσω" μόνος μου..Έχοντας και μία μικρή βοήθεια απο τον πατέρα μου ο οποίος είναι ηλεκτρολόγος, την βάλαμε κάτω, την γδύσαμε, και άρχισε το πανυγήρι..Ψάξαμε με πολύμετρο όλες τις ενώσεις μία μία, γιατί νομίζαμε ότι ήταν θέμα γείωσης....Αμ δε, όμως....Η γείωση της ήταν "τέλεια"..!!! Μετά απο κανα δύωρο λοιπόν ψαξίματος, και δια μέσου της άτοπης απαγωγής, καταλήξαμε στο ότι κάτι πρέπει να παίζει με τους μαγνήτες της...Και όντως...

 

Το πρόβλημα ήταν το εξής: Ακριβώς κάτω απο τον neck μαγνήτη της Jaguar περνάνε δύο καλωδιάκια τα οποία και πάνε στο πάνω αριστερό panel, που οι διακόπτες του ενεργοποιούν μόνο τον neck μαγνήτη. Αυτά τα καλωδιάκια όλως παραδόξως κάνουνε τη ζημιά (κατα την προσωπική μου άποψη πάντα), λόγω κακής σχεδίασης του εσωτερικού της κιθάρας, γιατί σε συνδυασμό και με τα notched side plates που έχουν οι μαγνήτες, μπουστάρουν το θόρυβο του ρεύματος που τα διαχέει, με αποτέλεσμα να παράγεται ένα βουητό που σπάει νεύρα....

 

Το πρόβλημα λύθηκε ώς εξής: Πήραμε ένα φύλλο επικασιτερωμένου χαλκού, και κόψαμε μια επιφάνεια ίση με την επιφάνεια που καταλαμβάνει ο πάτος του μαγνήτη και τα notched side plates του..Έχοντας ξεβιδώσει βέβαια τον μαγνήτη απο το σώμα, βάλαμε το φύλλο χαλκού απο κάτω, και κατόπιν τον ξαναβιδώσαμε....το αποτέλεσμα?

Το βουητό εξαφανίστηκε...!!!!! Η κιθάρα πλέον είναι αθόρυβη...Έτσι ακριβώς όπως θα έπρεπε να ακούγεται...!!!Ουφ....τα είπα και ησύχασα.....

 

Ελπίζω να βοήθησα.... :D

If songs were lines in a conversation....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..Και όντως την συνδέσαμε στον ενισχυτή και η κιθάρα ήταν αθόρυβη...

Κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό...

Και αυτό, πως δικαιολογείται αφού (θεωρητικά) έχει ελάττωμα?

 

...όχι το ότι κόντεψες να πάθεις εγκεφαλικό ;D Αυτό φυσιολογικό μου ακούγεται ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ εγώ όπως το διάβασα νόμισα θα καταλήγαν πως ήταν θέμα ενισχυτή.

Δεν επηρεάζει αν ακούγεται το hum με το αν έχει κόρνα ή όχι ο ενισχυτής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό, πως δικαιολογείται αφού (θεωρητικά) έχει ελάττωμα?

 

...όχι το ότι κόντεψες να πάθεις εγκεφαλικό ;D Αυτό φυσιολογικό μου ακούγεται ;)

 

 

Τι να σου πώ φίλε marathon....Είναι ένα απο τα πράγματα που δεν μπόρεσα ποτέ να εξηγήσω....

If songs were lines in a conversation....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή φάση :o

Και πολύ χρήσιμο. Κρίμα πάντως να έχουν όλα της συγκεκριμένης σειράς τέτοιο ελάττωμα.

 

Εμενα παλι ουτε το μπασο (εχω ενα ιδιο) αλλα ουτε οι διαφορες jaguar που ειχα κατα καιρους ειχαν τετοια προβληματα,ειδικα οι Jaguar ειναι οι πλεον αθορυβες Fender λογω της θωρακισης των μαγνητων.

 

Απλα τα περισσοτερα ελληνικα σπιτια ειναι τοσο αθλια σαν κατασκευες που τα ηλεκτρικα τους ειναι...touch & die....(οι κιθαρες μου που στην Αθηνα κανουν αρκετο...βζζζζζ στο Βερολινο ειναι....μουγκα... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα τα περισσοτερα ελληνικα σπιτια ειναι τοσο αθλια σαν κατασκευες που τα ηλεκτρικα τους ειναι...touch & die....

 

Ναι και αυτό παίζει πολύ ;s

 

Τώρα που το σκέφτομαι και στο σπίτι μου κάτι παίζει με τη γείωση... χμμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα τα περισσοτερα ελληνικα σπιτια ειναι τοσο αθλια σαν κατασκευες που τα ηλεκτρικα τους ειναι...touch & die....(οι κιθαρες μου που στην Αθηνα κανουν αρκετο...βζζζζζ στο Βερολινο ειναι....μουγκα... ;D)

Mε το "ασύρματο" ρεύμα που έχει εξαγγείλει η ΔΕΗ, λές να γίνουμε Ευρώπη? ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου