Προς το περιεχόμενο

Preview από τη νέα δουλειά των Foo Fighters


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ένα reference recording που θα μείνει στην Ιστορία του sound engineering . Για τους «μερακλήδες», κόπηκαν και βινύλια.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πες μας και δυό λόγια σε τι αναφέρεσαι για μας τους απληροφόρητους.

Ωραία δουλειά. Μου θύμισαν ευχάριστα Κings X πάντως.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όλο γραμμένο σε 2inch reel tape. Master analog επίσης. Παραγωγή Butch Vig, νομίζω ότι το ακόλουθο videο θα τα πει καλλίτερα από εμένα:

 

http://www.nme.com/news/foo-fighters/54702

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Όλο γραμμένο σε 2inch reel tape. Master analog επίσης. Παραγωγή Butch Vig, νομίζω ότι το ακόλουθο videο θα τα πει καλλίτερα από εμένα:

 

http://www.nme.com/news/foo-fighters/54702

Πάντως η δισκογραφία μέχρι τις αρχές του 2000 σε 2inch reel tape με analog master, γραφότανε...  ;)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως η δισκογραφία μέχρι τις αρχές του 2000 σε 2inch reel tape με analog master, γραφότανε...  ;)

 

Απόλυτα Σωστό ! Το θέμα είναι (κατά τη γνώμη μου) ότι πρέπει να το εξετάσουμε υπό το πρίσμα του χρόνου που λαμβάνει χώρα.  Ως  φαινόμενο των καιρών φαντάζει εξωτικό, και γι’ αυτό και (μου) κάνει εντύπωση. Δεν είναι πολλοί αυτοί που «ξεβολεύονται» πλέον από τα protools ούτε ξοδεύουν «εργατο - ώρες» για ένα project , πού ούτως ή άλλως στον τελικό αποδέκτη δεν θα κάνει διαφορά (δεδομένου ότι οι περισσότεροι θα πάρουν το cd, ακόμα περισσότεροι την itunes version και τέλος η μαζική πλειοψηφία …θα το «κατεβάσει» από κάνα rapidshare). Μπορεί να είναι και management trick. Καμία αντίρρηση. Εγώ το βλέπω σαν back to the roots recording, που άλλωστε αυτό είναι που ξεχωρίζει τους άνδρες από τα παιδία (να μην παρεξηγηθώ κιόλας , δεν είμαι ενάντια στο digital recording και των ευκολιών). Την ίδια αντιμετώπιση θα είχα όμως και σε μία σύγχρονη ταινία που θα γινόταν σε vistavision. Το «referance recording» , που σε κάθε περίπτωση είναι λόγω Butch Vig και μόνον, απλά ενισχύεται εν κατακλείδι σε συνάρτηση με το πώς έγινε και πότε έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

We took all the Pro Tools shit and put it in the closet. Then we dusted off our two 24-track tape machines and put them in my small garage where I usually keep my motorcycles

 

Dave Grohl, Οκτώβριος 2010.

 

Τα δύο πρώτα τραγούδια του Wasting Light μου φάνηκαν εξαιρετικά. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο o Vig, το garage, ο τρόπος ηχογράφησης, mastering κλπ αλλά σε επίπεδο ήχου, είναι σαφώς ανώτερα από προηγούμενες δουλειές τους.

 

Και ο Hawkins είναι ο πιο cool drummer που ξέρω!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

Τωρα τι 'γκαραζ' ειναι με api console, reel to reels και ενα σωρο gear ειναι αλλη ιστορια..

μα...To γκαραζ του Grohl φυσικα ::) ::)

ο Τeylor δεν ξερω αν ειναι ο πιο cool ντραμμερ....αλλα σιγουρα ειναι ενας σουπερ ροκ ντραμμερ.Τον παρακολουθω απο τις Alanis Morrissette μερες...Φοβερος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου