Προς το περιεχόμενο

Αγορα καρτας ηχου για midi και ηχογραφηση κιθαρας/φωνητι


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον σκεφτομαι να αγορασω καρτα ηχου.Διαθετω μεχρι 150-200 ας πουμε(και λιγοτερο δεν θα με χαλαγε)...Η χρηση της θα ειναι περισσοτερο για midi keyboard που σκοπευω να παρω και για ηχογραφηση κιθαρας(ακουστικης/ηλεκτρικης) και φωνητικων.Βεβαια δεν ζηταω τρελη ποιοτητα για ηχογραφηση  γιατι παιζει στουντιο φιλου για τις τελικες ηχογραφησεις αλλα περισσοτερο για να ηχογραφω και να επεξεργαζομαι καποιες ιδεες σωστα χωρις latency κλπ.Επισης θελω οπωσδηποτε κατι σε pci.Εχω βαλει στο ματι την M-Audio Audiophile 192 εδω και πολυ καιρο και εχω μια βασικη απορια..Οι pci καρτες δεν διαθετουν προενισχυση για μικροφωνο η κανω λαθος?Θα χρειαστω μικτη τοτε για να κανω τη δουλεια μου?Ο μικτης μου φαινετε περιττο εξοδο γιατι ετσι κι αλλιως δεν εχω σκοπο να ηχογραφω πανω απο ενα καναλι τη φορα....

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιατί οπωσδήποτε PCI ? Anyway.

Χτυπα την Μ-audio που είναι πολύ καλή και την βρίσκεις αν θες και πιο φθηνά μεταχειρισμένη

και δεν θα σου δημιουργήσει και προβλήματα με τους drivers της.

Αλλά για να ηχογραφείς κιθάρα και φωνή πρέπει να πάρεις και εναν προενισχυτή μικροφώνου που θα λειτουργεί και σαν DI για την κιθάρα. πχ. αυτόν που είναι φθηνός και αρκετά καλός για τα λεφτά που κοστίζει και θα είσαι κομπλε.

http://www.thomann.de/gr/art_tube_mp.htm

Το μονο κακό μετά είναι οτι δεν θα έχεις προενισχυτή ακουστικών αλλά και αυτό λύνεται με εναν φθηνό behringer αργοτερα.

 

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομουν pci για να μην εχω latency και αλλα προβληματα οπως ειδα καποιοι να λενε για τις usb...Υπαρχει τιποτα καλο σε usb τελικα?Τα ακουστικα χρειαζονται προενισχυση οπωσδηποτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tσέκαρε και την Audio Kontrol 1 της Native Instruments.

 

Την τσεκαρα αλλα το ερωτημα μου παραμενει για το αν οι usb καρτες μπορει να εχουν μηδενικο latency...Στη συγκεκριμενη λεει low...Eπισης διαβασα καπου οτι δεν εχει λεει digital inputs και outputs?Α και η αλλη ερωτηση ειναι αν υπαρχει κατι σε pci που να εχει προενισχυση για ακουστικα, μικροφωνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν δεν υπάρχει θέμα latency με τα usb ... θέμα επεξεργαστή υπάρχει ... αν έχεις σύγχρονο υπολογιστή όλα θα είναι μια χαρά ...

 

επί του πρακτέου, εγώ έχω μια e-mu 0404 usb, ηχογραφώ συνέχεια, με guitar rig 4 και nuendo και η ποιότητα ήχου είναι παραπάνω από ικανοποιητική.

 

πρόσφατα μάλιστα ένας φίλος dj μου ζήτησε να του γράψω ένα ethnic rock κομμάτι για μια περίσταση και όταν το άκουσα να παίζει μέσα στο club ανάμεσα σε deep purple και jethro αυτό που με εντυπωσίασε είναι πως ο ήχος ακουγόταν σοβαρότατος και κάθε άλλο παρά ερασιτεχνικός. η ποιότητα του κομματιού βέβαια, μάλλον υστερούσε :-)

 

πάρε και ένα link εδώ για να έχεις και τη δικιά σου άποψη (στο youtube δεν το έχω ανεβάσει σε premium quality αλλά και πάλι νομίζω είναι μια χαρά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν δεν υπάρχει θέμα latency με τα usb ... θέμα επεξεργαστή υπάρχει ... αν έχεις σύγχρονο υπολογιστή όλα θα είναι μια χαρά ...

 

επί του πρακτέου, εγώ έχω μια e-mu 0404 usb, ηχογραφώ συνέχεια, με guitar rig 4 και nuendo και η ποιότητα ήχου είναι παραπάνω από ικανοποιητική.

 

πρόσφατα μάλιστα ένας φίλος dj μου ζήτησε να του γράψω ένα ethnic rock κομμάτι για μια περίσταση και όταν το άκουσα να παίζει μέσα στο club ανάμεσα σε deep purple και jethro αυτό που με εντυπωσίασε είναι πως ο ήχος ακουγόταν σοβαρότατος και κάθε άλλο παρά ερασιτεχνικός. η ποιότητα του κομματιού βέβαια, μάλλον υστερούσε :-)

 

πάρε και ένα link εδώ για να έχεις και τη δικιά σου άποψη (στο youtube δεν το έχω ανεβάσει σε premium quality αλλά και πάλι νομίζω είναι μια χαρά)

 

Δηλαδη με συνδεση usb το pc θα ζοριζετε παραπανω αλλα μπορει να πετυχει μηδενικο latency?Και ξαναρωταω.Γενικα ισχυει οτι οι pci δεν εχουν προενισχυτες ενω οι περισσοτερες usb εχουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηδενικά αντιληπτή για να είμαστε πιο ακριβείς ... και ναι το pc θα ζορίζετε ... όσο πλησιάζεις τις μηδενικές απαιτήσεις ο ήχος θα σκάει ... αλλά δεν υπάρχει λόγος για υπερβολικές ρυθμίσεις ...

 

για το θέμα της προενίσχυσης δεν ξέρω κάτι θετικό ... όταν γράφαμε φωνή ξέρω πως η τραγουδίστρια έφερνε δικό της rack και έφευγε από εκεί το καρφί ... αλλά η κάρτα αυτή νομίζω πως έχει προενίσχυση ... κοίτα στο promotion της ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου